انتشارات متخصصان

کتاب کولاک

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

در کتاب کولاک با دختری جوان به نام بس روبه‌رو هستیم که وظیفه‌ی مراقبت از پسربچه‌ای را به عهده دارد که به دلایلی نامشخص در کولاک بیرون رفته و گم شده است. هم‌زمان با بس که ماجرای گم‌شدن بچه و جست‌وجویش را روایت می‌کند، اشخاص دیگر هر کدام تکه‌های معمایی را تکمیل می‌کنند که خواننده رفته‌رفته با عمق فاجعه‌آمیزش آشنا می‌شود.

ماری ونتراس متولد ۱۹۷۲ نویسنده‌ی معاصر فرانسوی است که نخستین رمانش را با نام کولاک در سال ۲۰۲۱ و در سن چهل‌ونه سالگی منتشر کرد. او برای این رمان برنده جایزه انجمن کتاب‌فروشان فرانسه شد.

رمان کولاک

داستان تریلر پرکشش و دلهره‌آور کولاک در منطقه‌ی سرد و یخ‌زده‌ی آلاسکا اتفاق می‌افتد. در آن برهوت خشک و منجمد که در تمام فصول برف و سوز و سرما حکم‌فرماست، انسان‌های اندکی زندگی می‌کنند. یکی از آن‌ها خانواده‌ی مه‌یرهاست که حالا درگیر یک بحران شده. پدری تنها که متوجه می‌شود پسر ده‌ساله‌اش به همراه پرستارش در کولاک ناجوانمرد شمالی از خانه خارج شده، کاری که هر ساکن آلاسکایی می‌داند ممنوع است.

در سطور اول داستان شما با پرستار آشنا می‌شوید؛ بس. زنی جوان که مسئول آموزش پسرک بوده و حالا در آن سوز و سرما که پوست را می‌ترکاند درحال جست‌وجوی اوست.

داستان از زبان چهارنفر روایت می‌شود: بس، بندیکت یا پدر پسرک، فریمن یا کهنه‌سرباز سیاه‌پوست داستان و کول، شخصیتی عصبی و تندمزاج.

در ابتدا با خود فکر می‌کنید که نخ ارتباط‌دهنده‌ی این افراد چیست؟ چرا فریمن تا اواسط کتاب انگار از این گروه جداست و اصلا این آدم‌ها که هیچ‌جوره با هم جور درنمی‌آیند چطور در این وسعتی که در آن آدمی تُنُک است کنار هم قرار گرفته‌اند؟ حجم بسیار کم فصل‌ها یا واگویه‌های این شخصیت‌ها در هر بخش چنان کوتاه است که بر کشش و دلهره‌ی فضای حاکم بر روایت می‌افزاید و شما را بر آن می‌دارد تا تندتر پیش بروید و از ماجرا سردرآورید.

در نهایت اجزا پازل در کنار هم قرار می‌گیرند و نقشی تمام از آن‌چه بر مه‌یرها گذشته برجای می‌ماند. در کنار آن از گذشته و حال و آینده‌ی آن شخصیت‌هایی که به ظاهر وصله‌ی ناجور بودند سردرمی‌آورید و لذت ناب خوانش یک اثر کوتاه، پرکشش و جذاب را زیر دندانتان حس می‌کنید.

[ » معرفی و نقد کتاب: رمان مانون لسکو – ترجمه محمود گودرزی ]

کتاب کولاک

جملاتی از متن کتاب کولاک

ماجرای عمویش برایش جذاب است. معتقد است این روزها کسی نمی‌تواند ناپدید شود و اثری از خود باقی نگذارد. چقدر ساده‌لوح! به جایگاهی رسیده‌ام که بدانم اگر به خودمان زحمت بدهیم همه می‌توانیم محو شویم و حتی بیشتر از این‌ها؛ به شرط اینکه دلیلی خوب برای این کار داشته باشیم. (کتاب کولاک – صفحه ۶۲)

توماس به سرش زده بود که گوشت نخورد. می‌گفت نیاز نداریم جان دیگران را بگیریم تا جان خودمان را حفظ کنیم. می‌گفت می‌توانیم با گیاهان و سبزیجات خودمان را سیر کنیم، انگار که آب‌وهوای آلاسکا برای باغداری مساعد باشد. (کتاب کولاک – صفحه ۷۸)

زندگی چیزی نبود جز حرکتی مداوم، خواهرکوچک و خواه بزرگ، حرکتی همیشگی به سوی دیگری، جاهای دیگر، آدم‌های دیگر، ماجراهای دیگر. (کتاب کولاک – صفحه ۱۰۶)

جنگ، جنگ باقی می‌ماند. هم‌زمان می‌ترساند و به وجد می‌آورد. این واقعیت را که ممکن است آدم‌های دیگری را بکشید عادی جلوه می‌دهد، فقط به این دلیل که به شما گفته‌اند دلیلی خوب برای این کار دارید و شما مدافع خیر در برابر شرید. (کتاب کولاک – صفحه ۱۲۶)

مشخصات کتاب
  • عنوان: کولاک
  • نویسنده: مارى ونتراس
  • ترجمه: محمود گودرزی
  • انتشارات: خوب
  • تعداد صفحات: ۱۹۶
  • قیمت چاپ اول: ۹۹۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: مهشید موسوی

نظر شما در مورد کتاب کولاک چیست؟ لطفا اگر این کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید. با نظر دادن در مورد کتاب‌ها در انتخاب کتاب به همدیگر کمک می‌کنیم.

[ لینک: کانال تلگرام کافه بوک ]


» معرفی چند کتاب دیگر از ادبیات فرانسه:

  1. رمان فتح پلاسان
  2. کتاب جنگ
  3. کتاب اعترافات