انتشارات متخصصان

کتاب یالوم خوانان

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

اگر به موضوعات روان درمانی و روان درمانی وجودی (اگزیستانسیال) و یا رمان هایی فلسفی علاقه داشته باشید، بعید است اسم اروین د. یالوم را نشنیده باشید و یا کتاب های او را مطالعه نکرده باشید. پیش از کتاب یالوم خوانان ۹ اثر دیگر از این نویسنده آمریکایی در ایران ترجمه شده بود. کتاب یالوم خوانان جدیدترین ترجمه از این نویسنده است که توسط حسین کاظمی یزدی انجام شده است.


در قسمتی از پشت جلد این کتاب آمده است:

خوانندگان با پیشینه های گوناگون می توانند به سراغ یالوم خوانان بیایند. خوانندگان متون بالینی دکتر یالوم مسحور آثار داستانی وی می شوند و خوانندگان عمومی او نیز درکی وسیع تر از کار روان درمانی پیدا می کنند.


اروین یالوم در سال ۱۹۳۱ به دنیا آمد (هم اکنون ۸۷ سال سن دارد) و  بعد از خدمت سربازی، در سال ۱۹۶۳ استاد دانشگاه استنفورد شد.


[ لینک مرتبط: کتاب مسئله‌ی اسپینوزا نوشته اروین یالوم ]

کتاب یالوم خوانان

محتوای کتاب یالوم خوانان

این اثر شامل گلچینی از مشهورترین آثار یالوم است. یالوم در این اثر از کتاب هایی که نوشته است صحبت می کند و در واقع این کتاب به نوعی پشت صحنه آثار خود اوست. صحبت های یالوم در مورد دیگر آثارش کوتاه است و قسمت عمده کتاب شامل متن آثار قبلی اوست.  البته سه مقاله جدید در این کتاب وجود دارد.

کتاب یالوم خوانان در سال ۱۹۹۷ نوشته شده است. بنابراین در این کتاب صحبتی در مورد کتاب جدیدتر این نویسنده یعنی: مامان و معنی زندگی، هنر درمان، درمان شوپنهاور، پلیس را خبر می‌کنم و مسئلهٔ اسپینوزا نشده است.

اروین یالوم در مقدمه کتاب می گوید:

وقتی بیسیک بوکز، ناشر آثار من در سه دهه ی اخیر، برای اولین بار، پیشنهاد این کتاب را مطرح کرد، پشتم لرزید. همیشه فکر می کردم گلچینی از آثار یک نویسنده پس از مرگ او چاپ می شود؛ و یا اگر نه پس از مرگش، دست کم مربوط به گذشته است و در پایان دوران کاری اش چاپ می شود.

کتاب یالوم خوانان در سه بخش نوشته شده است:

 • گروه درمانی
 • روان درمانی اگزیستانسیال (وجودی)
 • درباره‌ی نوشتن

کتاب یالوم خوانان گلچینی از این آثار است: روان درمانی گروهی: نظریه و عمل، روان درمانی اگزیستانسیال، مقاله ارنست همینگوی: دیدگاهی روان شناختی، دژخیم عشق، وقتی نیچه گریست و دروغ گویی روی مبل.

[ لینک مرتبط: هنگامی که نیچه گریست نوشته یالوم ]

اروین یالوم نویسنده کتاب یالوم خوانان

نگاهی به کتاب یالوم خوانان

برخورد شما با این کتاب دو حالت دارد:

 1. کتاب های این نویسنده مثل روان درمانی اگزیستانسیال، وقتی نیچه گریست و… خوانده اید که در این صورت از مطالعه کتاب یالوم خوانان بی نهایت لذت می برید. (چون از پشت صحنه نوشته شدن این آثار باخبر می شوید و انگیزه های شخصی نویسنده را می خوانید و همچنین مروری می شود بر کتاب هایی که قبلا خوانده اید)
 2. کتاب های یالوم را نخوانده اید که در این صورت ممکن است از این کتاب لذت فراوانی نبرید. (چون بحث های تخصصی روان درمانی در این کتاب کم نیست و همچنین برخی قسمت های کتاب ها فاش می شود.)

اما یک حالت دیگر هم امکان دارد. ممکن شما هم مثل من فقط یک یا دو اثر این نویسنده را خوانده باشید. من با فاش شدن داستان کتاب ها مشکلی ندارم و به شخصه بعد از مطالعه کتاب یالوم خوانان علاقه مند شدم دیگر کتاب های یالوم را بخوانم.

به طور کلی خوانندگان آثار یالوم به دو دسته تقسیم می شوند: روان درمانگرها و خوانندگان غیرتخصصی که به مسائل روان درمانی و فلسفی علاقه دارند. و جالب است بدانید که یالوم خود می گوید هدف من از نوشتن این کتاب این است که این دو دسته را به همدیگر معرفی کنم.

[ معرفی رمان فلسفی: کتاب راز فال ورق ]

قسمت دیگر از متن پشت جلد کتاب:

یالوم هم در آثار داستانی و هم در آثار غیرداستانی خود از پشت عینک روان درمانی به بررسی ماهیت انسانی می پردازد و به ما نشان می دهد که خط میان حقیقت و تخیل همیشه به راحتی قابل تشخیص نیست.

» کتاب یالوم خوانان برای اولین بار است که چاپ می شود. امیدوارم در چاپ های بعدی چند ایراد نگارشی که در این کتاب وجود دارد برطرف شود.

معرفی کتاب یالوم خوانان

جملاتی از کتاب یالوم خوانان

القا و حفظ امید در هر روان‌درمانی‌ای نقشی بسیار اساسی دارد. نه تنها برای ماندن بیمار در درمان و بنابراین، موثرتر شدن دیگر عوامل درمانی به امید نیاز است، بلکه ایمان به معالجه خودش می تواند به لحاظ درمانی موثر باشد.

نوشتن متن روان درمانی اگزیستانسیال چهار سال طول کشید. پیش از شروع نوشتن، دو برابر این زمان را صرف مطالعه کردم – و همواره مشکوک بودم که آیا می توانم از عهده ی این پروژه بر آیم یا نه.

آشکارترین دغدغه ی نهایی، که درکش هم از همه ساده تر است، مرگ است. ما الان وجود داریم، ولی روزی می رسد که وجود نخواهیم داشت. مرگ می آید و هیچ راه فراری نیست. این واقعیتی وحشتناک است و ما با وحشتی مهلک به آن واکنش نشان می دهیم. به قول اسپینوزا: «هر چیزی سعی می کند تا بر هستی خودش پافشاری کند.»

روان درمانی اگزیستانسیال به چهار بخش تقسیم می شود که هر کدام از آن ها از منظری بالینی یکی از دغدغه های وجودی اصلی – مرگ، آزادی، انزوا و معنی در زندگی – را بررسی می کند.

سارتر بیش از هر فیلسوف دیگری در این قرن، بر نظرش در مورد بی معنایی جهان استوار است. نظر او در مورد معنای زندگی موجز و خشن است: «همه ی موجوات زنده بی دلیل به دنیا آمده اند، ضعیف می مانند و بر اثر تصادف می میرند… به دنیا آمدن ما بی معنی است، مردنمان بی معنی است.» آزادی از منظر سارتر هیچ معنای شخصی و هیچ راهنمایی برای عملکرد برای شخص بر جا نمی گذارد.

در نوشتن دژخیم عشق دو هدف داشتم: آموزش اصول رویکرد وجودی بالینی و نمایش الهامات ادبی ام.

نیچه معتقد است مسیر ابرانسان شدن، غلبه بر دیگران یا انقیاد آن ها نیست، بلکه مسیر آن غلبه بر خود است.

وقتی نیچه گریست و دروغ گویی روی مبل هردو رمان ایده ها هستند، ایده هایی که به مسائل بنیادین در مورد ماهیت روان درمانی اشاره دارند.

جملات زیبای کتاب یالوم خوانان

مشخصات کتاب

 • کتاب یالوم خوانان
 • نویسنده: اروین د. یالوم
 • ترجمه: حسین کاظمی یزدی
 • انتشارات: پندار تابان
 • تعداد صفحات: ۶۰۸
 • قیمت چاپ اول: ۴۲۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد کتاب های یالوم و این کتاب چیست؟

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 174
دوست نداشتم: 136
میانگین امتیازات: 1.28

انتشارات متخصصان

4 دیدگاه در “کتاب یالوم خوانان

سلام. ممنونم از سایت خوبتان. من به تازگی تصمیم به مطالعه آثار یالوم گرفته ام. اما تجربه خواندن کتاب های فلسفی یا روانشناسی را تا به حال نداشته ام. به نظر شما قبل از شروع یالوم باید چه کتاب هایی را بخوانم؟ و سوال دومم هم این است که برای شروع یالوم از کدام کتاب هایش باید به ترتیب شروع کنم؟ آیا همانند پیشنهادتان برای خواندن داستایفسکی، برای یالوم هم پیشنهادی دارید؟ خیلی ممنون میشوم اگر لطف کنید و راهنمایی ام کنید.

سلام. کتاب‌های یالوم دو دسته هستند. یکی رمان‌محور و دیگری روان‌درمان‌محور.
ما عموم رمان‌های این نویسنده رو در سایت معرفی کردیم. مطمئن هستیم با مطالعه این معرفی‌ها به ترتیب مناسبی برای خوندن می‌رسید.

من تقریبا تمام آثار ایشون رو خوندم متن ساده و روان کتابهای دکتر یالوم فهم اونهارو حتی برای افرادی که تحصیلات روانشناسی ندارن آسان میکنه بخصوص که حالت رمان گونه آثار ایشان مطالعه رو توام با لذت میکنه.

او واقعا نابغه است.وقتی کتاب هایش را می خوانم عموما در قسمت هایی احساس کرده ام که تکرار یک موضوع اشتی با مرگ است ولی در جملاتی در جاهایی در سطوری چنان تحت تاپیر قرار گرقته ام که بیشتر مواقع نتونستم گریه نکنم.انگار که مانند چراغی گوشه ای از حقیقت زندگی را برایم روشن کرده.واین احساس شگفت انگیزی هست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *