کتاب ۱۹۸۴ | معرفی + اینفوگرافیک

تبلیغ گروه هنری نشانک

تقریبا غیرممکن است که شما بیشتر از ۲۰ جلد کتاب خوانده باشید و اسم جرج اورول و یا اسم کتاب های معروف او یعنی کتاب ۱۹۸۴ و کتاب قلعه حیوانات را نشنیده باشید.

کتاب ۱۹۸۴ در سال های اخیر به عنوان یک کتاب برجسته در محافل ادبی جهان بسیار مورد توجه بوده و نویسنده آن را در ردیف نویسندگان سرشناس ادبیات انگلیس قرار داده است. کتاب برجسته عصر – لقبی است که مطبوعات موثر انگلیس پس از انتشار کتاب ۱۹۸۴ به آن داده اند.


در پیشگفتار این رمان آمده است:

جرج اورول نویسنده کتاب ۱۹۸۴ قبل از نوشتن این کتاب نیز با نوشتن دو کتاب دیگر به نام روزهای برمه و مزرعه حیوانات شهرت فراوانی در کشورهای انگلیسی زبان و بعد در سراسر جهان به دست آورد. ولی کتاب ۱۹۸۴ ناگهان او را به عنوان یک استاد مسلم، به جهان معرفی کرد. زیرا وی در این کتاب یک قدرت تخیل حیرت آور را با یک رسم و شیوه قوی و مغز داستان نویسی در هم آمیخته و یک اثر کم نظیر به وجود آورده است.

کتاب ۱۹۸۴ یک رمان تخیلی محسوب می شود که در رد نظام‌های تمامیت‌خواه (توتالیتر) و کمونیسم نوشته شده است.

بر اساس این کتاب یک فیلم هم در سال ۱۹۵۶ ساخته شده است که دیدن آن خالی از لطف نیست، اما مثل همیشه پیشنهاد کافه‌بوک این است که شما اول کتاب را بخوانید.

  • بر اساس کتاب ۱۹۸۴ یک اینفوگرافیک تهیه شده است که می‌توانید در انتهای همین مطلب آن را مطالعه کنید.

معرفی کتاب 1984

خلاصه کتاب ۱۹۸۴

دنیای حیرت‌انگیز و ترسناکی که جرج اورول در رمان خود به تصویر کشیده از سه کشور بزرگ، مقتدر و بی‌رحم تشکیل شده است که دائما در باهمدیگر در جنگ هستند:

  • اوشینیا
  • اوراسیا
  • ایستیشیا

داستان کتاب ۱۹۸۴ در لندن، یکی از شهرهای بزرگ اوشینیا اتفاق می‌افتد.

دولت مرکزی اوشینیا یک دولت تمامیت‌خواه است که همه‌چیز را کنترل می‌کند و به شما می گوید که چه کاری انجام دهید، کجا حضور داشته باشید، با چه کسانی صحبت کنید، اوقات فراغت خود را چگونه سپری کنید، به چه چیزی فکر کنید، به چه چیزی باور داشتید باشید و خلاصه به معنای واقعی کلمه همه چیز را کنترل می کند و تحت نظر دارد.


حال اگر از شما خلافی سر بزند، (این خلاف شامل هرکاری و هرچیزی است که به نفع حزب نباشد. یعنی شما حتی اگر در ذهن خود از حزب تنفر داشته باشید و چهره شما این موضوع را نشان دهد، شما دچار جنایت فکر و جنایت چهره شده‌اید) شما ناپدید خواهید شد. یا به اصطلاحی که در کتاب آمده است بخار می‌شوید. دیگر هیچ مدرکی از وجود شما در هیچ جایی وجود نخواهد داشت و حتی خاطرات شما از ذهن دیگران پاک خواهد شد.


شخصیت اصلی رمان در قسمتی از کتاب می‌گوید:

هیچ‌چیز، جز چند سانتیمتر مکعبی که درون جمجمه بود، به شما تعلق نداشت.

در کشور اوشینیا مردم بیش از حد به کار گرفته می‌شوند، غذا به اندازه کافی نیست، آدم ها هویت ندارند، عشق و علاقه و احساس بین افراد ممنوع شده است، ساختمان‌ها به غیر از ساختمان‌های دولتی همه پوسیده و مخروبه هستند، موشک‌ها و خمپاره‌ها ناگهان منفجر می‌شوند و…


حزب، سه شعار معروف دارد که بر بدنه وزارت حقیقت حک شده است:

جنگ صلح است
آزادی بردگی است
جهل قدرت است

[ لینک مرتبط: کتاب دنیای قشنگ نو اثر آلدوس هاکسلی – کتاب که منتقدان آن را با کتاب ۱۹۸۴ مقایسه می کنند. ]


شخصیت اصلی کتاب ۱۹۸۴ وینستن اسمیت است که در وزارت حقیقت کار می‌کند. وینستن تنها زندگی می‌کند و با اینکه کارمند حزب است از آن تنفر دارد و بنابر یک سری از حوادث و اتفاقات که در کتاب نقل شده است، می‌داند که حزب، حیقیقت و باورهای مردم را تحریف می‌کند.

در ادامه کسی که وینستن از او می‌ترسید و همواره فکر می کرد او یک پلیس است یعنی جولیا وارد داستان می‌شود. جولیا رابطه‌ای مخفیانه‌ با وینستن ایجاد می‌کند و آن ها بعد از آشنایی متوجه می شوند که هر دو از حزب متنفر هستند. داستان کتاب وقتی هیجان‌انگیزتر و جدی‌تر می شود که اوبراین آن ها را به خانه خود دعوت می کند و… (همه چیزهایی که خواندید قسمت بسیار کوچکی از اتفاقات و حوادث کتاب ۱۹۸۴ بود و خیلی از موارد کتاب فاش نشده است.)

خلاصه کتاب 1984

درباره کتاب ۱۹۸۴ جرج اورول

درست است که کتاب ۱۹۸۴ یک کتاب تخیلی محسوب می‌شود و شاید حکومت‌های زیادی مانند حکومت اوشینیا در دنیای واقعی وجود نداشته باشند اما هنوز هم مسئله امنیت و حریم خصوصی یکی از دغدغه‌های مهم انسان است. اگر دولت‌ها مسئله امنیت و حریم خصوصی را رعایت نکنند و با استفاده از قدرت کنترل مواردی مانند اپلیکیشن‌های موبایل را در دست بگیرند، ممکن است موبایل شخصی هر فردی را هک کنند و آن را تبدیل به یک دستگاه تلسکرین کنند. تلسکرین دستگاه جاسوسی حزب در کتاب ۱۹۸۴ است که در همه‌ی خانه‌ها نصب شده و قادر است صدا و تصویر شما را در ۲۴ ساعت شبانه‌روز مخابره کند.

نکته‌ای که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که دنیای عجیب کتاب ۱۹۸۴ چندان هم غیرواقعی و دور از ذهن نیست و ایجاد و تشکیل همچین دنیایی غیرممکن نیست.

جرج اورول کتاب ۱۹۸۴ را استادانه نوشته و موضوعات مختلف را بسیار زیبا به همدیگر وصل می‌کند. پیش‌بینی‌های اورول بسیار جسورانه است و نوشته های او در مورد دغدغه‌های فکری انسان، ترس، امید، وجه تاریک قدرت، جدال دروغ و حقیقت، و… بسیار دقیق هستند.


ترجمه مهدی بهره مند از کتاب ۱۹۸۴ یک ترجمه خوب و روان است اما ایرادهای نگارشی متعددی در کتاب وجود دارد. پیشنهاد می‌کنم خواندن این کتاب ترسناک ولی واجب را از دست ندهید.


جالب است بدانید، کتاب ۱۹۸۴ در شبکه کتابخوانی گودریدز توانسته است با رای بیش از ۲ میلیون نفر امتیاز ۴٫۱۵ از ۵ را کسب کند.

[ لینک: فرار از اردوگاه ۱۴ – فرار مردی از کره شمالی به سوی آزادی ]

کتاب 1984 با ترجمه مهدی بهره مند

قسمت های خواندنی کتاب ۱۹۸۴

در فاصله نسبتا دوری یک هلیگوپتر در آسمان در پرواز بود و دایم فاصله خود را کم می کرد و از سطح سقف ساختمان ها پایین تر می آمد و بعد با یک حرکت دوباره اوج می گرفت و بالا می رفت. این هلیکوپتر جزء سازمان پلیس بود و از پشت پنجره ساختمان ها مردم را تحت نظر می گرفت.

وقتی هیچ نوع اثر خارجی که بتوان برای به یاد آوردن گذشته ها به آن رجوع کرد وجود نداشته باشد حتی مهمترین وقایع زندگی نیز از خاطر انسان می رود.

تا هنگامی که به هوش نیایند نمی توانند دست به انقلاب بزنند و تا هنگامی که انقلاب صورت نگیرد، به هوش نخواهند آمد.

آزادی، آزادی ابراز این حقیقت است که دو به اضافه دو چهار شود. اگر این حق اعطا شود، همه حقوق دیگر به دنبال آن تحصیل خواهد شد.

هنگامی که انسان، زندگی انسانی ندارد مرگ و زندگی مشابه است.

ما هم الان از زمان انقلاب و زمان قبل از آن چیزی نمی دانیم، تمام اسناد و مدارک و پرونده ها یا از میان رفته و یا مجعول است، تمام کتاب ها دوباره نویسی شده، تمام مجسمه ها، خیابان ها و ساختمان ها از نو نامگذاری شده و هر تاریخی تغییر یافته است و این وضع، همچنان هر روز به دنبال روز قبل و هر دقیقه به دنبال دقیقه ماقبل خود ادامه می یابد. تاریخ متوقف شده است و هیچ چیز جز زمان حال پایان ناپذیری که در آن همیشه حق با حزب است وجود ندارد.

یک جامعه طبقاتی فقط بر اساس فقر و نادانی می تواند امکان پذیر باشد.

فقط چهار طریق برای سقوط یک طبقه حاکمه وجود دارد: یا از خارج مورد حمله قرار می گیرد و مغلوب می شود، و یا به حدی در حکومت عدم کفایت نشان می دهد که توده های مردم تحریک به انقلاب می شوند و یا اجازه می دهد که یک طبقه متوسط ناراضی به وجود آید و یا آنکه اصولا اعتماد به خود و علاقه به حکومت را از دست می دهد.

در مقابل درد هیچکس نمی تواند قهرمان بماند. هیچکس.

قدرت وسیله نیست بلکه هدف است. انسان یک دیکتاتوری ایجاد نمی کند که انقلاب را حفظ کند بلکه انقلاب برپا می کند که دیکتاتوری را به وجود بیاورد.

[ لینک مرتبط: بهترین ترجمه کتاب ۱۹۸۴ کدام است؟ ]

قسمت هایی از متن کتاب 1984

اینفوگرافیکی از کتاب ۱۹۸۴

بر اساس کتاب ۱۹۸۴ یک اینفوگرافیک توسط کافه‌بوک ترجمه و بازطراحی شده است که در زیر می‌توانید آن را مطالعه کنید. این اینفوگرافیک به نحوی خلاصه قسمت‌های مهم کتاب است که شما می‌توانید با خواندن آن به راحتی کتاب را مرور کنید.


توجه: اگر کتاب ۱۹۸۴ را نخوانده‌اید و روی فاش شدن داستان کتاب حساس هستید، پیشنهاد می‌کنیم همه‌ی بخش‌های این اینفوگرافیک را مطالعه نکنید. در این طرح، مخصوصا در قسمت معرفی شخصیت‌های اصلی کتاب و ارتباط آن‌ها با همدیگر، بخش‌هایی از کتاب فاش می‌شود.

اینفوگرافیک کتاب 1984

مشخصات کتاب

  • کتاب ۱۹۸۴
  • نویسنده: جرج اورول
  • ترجمه: مهدی بهره مند
  • تعداد صفحات: ۳۵۲
  • چاپ غیررسمی

نظر شما در مورد کتاب ۱۹۸۴ چیست؟


معرفی چند رمان خارجی دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 558
دوست نداشتم: 82
میانگین امتیازات: 6.8

تبلیغ سایت نشانک

73 دیدگاه در “کتاب ۱۹۸۴ | معرفی + اینفوگرافیک

این کتاب و نیز کتاب دیگر جورج ارول «مزرعه حیوانات» بر اساس جامعه در حال خفقان شوروی در زمان استالین نوشته شده است.استالین چنان ترس و رعبی در جامعه شوروی ایجاد کرده بود که در تاریخ بی‌نظیر بود و بعد از او هم دیگر تکرار نشد.برادر بزرگ نام مستعار استالین و «کتاب» هم نام مستعار کتابهای لئون تروتسکی است که به شدت ممنوع بودند.بعدها بسیاری تلاش کردند که حکومت خود را بر اساس الگوهای استالینی بنا کنند و شباهت جریانات این کتابها با زندگی روزمره حکومتهای منطقه خاورمیانه و حتی اروپای شرقی به همین دلیل است.

کتاب بی نظری هست، این که تمام کارهایی که انجام میدی، حرکات صورتت همه تحت نظر هست.
حس دوگانه باوری کتاب خیلی دوست داشتم.
یکسره با خودم می گفتم میتونه دروغ بگه و توی ذهنش به موضوع دیگه ای فک کنه اما بالاخره ذهنش تسلیم شد.

کسی که این کتاب رو نخونده باشه بی شک و بدون کوچکترین تردید بیسواده بدون افراط!

از ٧ صبح تا الان(ساعت ۴:١۵) شروع کردم به خوندن و تمومش کردم
إحساسى که آخر کتاب داشتم( و هنوزم هست!)تلفیقى از ترس،ناراحتى زیاد و تعجب بود
کتاب،کتاب عجیبیه
روایت هم روایت عجیبیه
ولى خیلى حس ناراحتى روم اثر گذاشته

*اسپویل

کتابه واقن عالی بود ولی آخرشو نفهمیدم میمیره یا نه؟

مدت ها بود گوشه خونه بود و نمیخوندمش….ولی بعد از یک مدت شروع کردم به خوندمش و وقتی فقط صفحات اولیشووو شروع کردم به خوندن دیگه نتوونستم زمینش بذارم.به معنی واقعی زیبا بود

اگر امیدی هست به طبقه ی کارگر است!

عاللللللی همه باید بخوننش

*اسپویل

اوایل فک میکردم خستە کنندەس وسطش عالی بود اخرش ترسناااک
ولی نفھمیدم چرا وینستونو ژولیارو ازاد کردن چون چند صفحە اخرو نخوندم از ترس🙈

ترسناک. شاید بعد از خوندن احساس بی اراده بودن در مقابل سیل حوادث سیاسی و اجتماعی به آدم دست بده . صحبت در خصوص دوگانه باوری به نظرم مهم ترین نکته این کتاب بود؛ داشتن دو عقیده متضاد و اعتقاد به درست بودن هر دو. یا به عبارتی اعتقاد به یک دروغ و پرورش این مهارت در خود.
به نظر داستان در میانه کتاب که به شرح کتاب گلدشتاین میرسه کمی از رمان بودن فاصله میگیره و شبیه یک کتاب فلسفی میشه که واسه من خسته کننده بود و اگه خلاصه تر بود قشنگ تر میشد ولی در ادامه که سیل حوادث بر شخصیت اصلی میباره کتاب رو خواندنی تر حتی از قسمت های ابتدایی‌ میکنه.
متشکرم به خاطر وقتی که برای خواندن این مطلب گذاشتید.

*اسپویل

چون دیگه شستشوی مغزیشون داده بودن و عاشق برادر بزرگ شده بود وینستون

به نظر من که داستان قلعه حیوانات و ۱۹۸۴ داستان ما ایرانی هاست

سلام سه شعار اصلی حزب دقیقا چه معنایی میده؟! من هر سری یه شکل ازش برداشت میکنم!

این داستان تمام انقلاب های دنیاست نه فقط ما.در تمام دنیا سیاست مدار ها با کارهاشون زندگی مردم رو تحت تاثیر قرار میدن.مگه کمه اعتراضات بی نتیجه در تمام دنیا

من در دوره ای که در یک شرکت مشغول به کار بودم، شروع به خوندن این کتاب کردم! یادمه اینقدر جذبش شده بودم که تو تمام مسیر خونه تا شرکت داشتم می خوندمش، وقتی به شرکت رسیدم هم نمی تونستم بذارمش کنار. خوشبختانه اون روز پروژه هم نداشتیم و فراغت داشتم ولی رییسمون چون دوست نداشت حتی در اوقات فراغت هم به امور شخصی بپردازیم یه دوربین تو آتلیه نصب کرده بود و خیلی وقتا هم چِکِش می کرد! خوندن اون کتاب در حالیکه باید از دوربین آتلیه مخفی می موندم و اضطراب ناشی از اینکه رییس نفهمه، باعث شده بود بیشتر با شخصیت داستان همزادپنداری کنم! اگرچه که زندگی تو این کشور فی نفسه خودش باعث همزادپنداری با شخصیت داستان هست!!!

واقعا لذت بردم و گاهی همزاد پنداری کردم در جامعه ای ک دارم زندگی میکنم!

انقدر خوب زشتی و ترس و دیکتاتوریو توضیح میده که ادم با تمام وجود حسش میکنه… کتاب ترسناک خوبیه

این کتاب رو نمیشه زمین گذاشت …
حتما بخوندیش …شخصیت پردازی در کم نقص ترین حالت ممکن هست …و در یک کلام” عالی”

سلام، من ۱۹۸۴رو خیلی تعریفشو شنیده بودم، توی نمایشگاهی ک توی دانشگاهمون برگزارشده بود تهیه کردم این کتابو، بعضی قسمتاشو متوجه نمیشم😢ترجمه های مختلفش باهم فرق داره عایا؟؟؟؟

هم مهیج هم سخت هم ترسناک بود ولی زیاد خوشم نیومد

من هنوز نفهمیدم چه نتیجه ای ازین داستان باید بگیرم:(

کتاب بی نظیریه که قلم قوی و محکم نویسنده رو به رخ خواننده می کشه با این که بارها و بارها خوندم داستان رو هنوز هم برام جدیده و هر بار با خوندنش گاهی حس وحشت و تازگی برام ایجاد میشه ..‌عالللیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.