کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب ۱۹۸۴ | معرفی + اینفوگرافیک

بانک کتاب رایا

تقریبا غیرممکن است که شما بیشتر از ۲۰ جلد کتاب خوانده باشید و اسم جرج اورول و یا اسم کتاب های معروف او یعنی کتاب ۱۹۸۴ و کتاب قلعه حیوانات را نشنیده باشید.

کتاب ۱۹۸۴ در سال های اخیر به عنوان یک کتاب برجسته در محافل ادبی جهان بسیار مورد توجه بوده و نویسنده آن را در ردیف نویسندگان سرشناس ادبیات انگلیس قرار داده است. کتاب برجسته عصر – لقبی است که مطبوعات موثر انگلیس پس از انتشار کتاب ۱۹۸۴ به آن داده اند.


در پیشگفتار این رمان آمده است:

جرج اورول نویسنده کتاب ۱۹۸۴ قبل از نوشتن این کتاب نیز با نوشتن دو کتاب دیگر به نام روزهای برمه و مزرعه حیوانات شهرت فراوانی در کشورهای انگلیسی زبان و بعد در سراسر جهان به دست آورد. ولی کتاب ۱۹۸۴ ناگهان او را به عنوان یک استاد مسلم، به جهان معرفی کرد. زیرا وی در این کتاب یک قدرت تخیل حیرت آور را با یک رسم و شیوه قوی و مغز داستان نویسی در هم آمیخته و یک اثر کم نظیر به وجود آورده است.

کتاب ۱۹۸۴ یک رمان تخیلی محسوب می شود که در رد نظام‌های تمامیت‌خواه (توتالیتر) و کمونیسم نوشته شده است.

بر اساس این کتاب یک فیلم هم در سال ۱۹۵۶ ساخته شده است که دیدن آن خالی از لطف نیست، اما مثل همیشه پیشنهاد کافه‌بوک این است که شما اول کتاب را بخوانید.

  • بر اساس کتاب ۱۹۸۴ یک اینفوگرافیک تهیه شده است که می‌توانید در انتهای همین مطلب آن را مطالعه کنید.

معرفی کتاب 1984

خلاصه کتاب ۱۹۸۴

دنیای حیرت‌انگیز و ترسناکی که جرج اورول در رمان خود به تصویر کشیده از سه کشور بزرگ، مقتدر و بی‌رحم تشکیل شده است که دائما در باهمدیگر در جنگ هستند:

  • اوشینیا
  • اوراسیا
  • ایستیشیا

داستان کتاب ۱۹۸۴ در لندن، یکی از شهرهای بزرگ اوشینیا اتفاق می‌افتد.

دولت مرکزی اوشینیا یک دولت تمامیت‌خواه است که همه‌چیز را کنترل می‌کند و به شما می گوید که چه کاری انجام دهید، کجا حضور داشته باشید، با چه کسانی صحبت کنید، اوقات فراغت خود را چگونه سپری کنید، به چه چیزی فکر کنید، به چه چیزی باور داشتید باشید و خلاصه به معنای واقعی کلمه همه چیز را کنترل می کند و تحت نظر دارد.


حال اگر از شما خلافی سر بزند، (این خلاف شامل هرکاری و هرچیزی است که به نفع حزب نباشد. یعنی شما حتی اگر در ذهن خود از حزب تنفر داشته باشید و چهره شما این موضوع را نشان دهد، شما دچار جنایت فکر و جنایت چهره شده‌اید) شما ناپدید خواهید شد. یا به اصطلاحی که در کتاب آمده است بخار می‌شوید. دیگر هیچ مدرکی از وجود شما در هیچ جایی وجود نخواهد داشت و حتی خاطرات شما از ذهن دیگران پاک خواهد شد.

كتاب سفر به انتهای شب
کلیک کنید!

شخصیت اصلی رمان در قسمتی از کتاب می‌گوید:

هیچ‌چیز، جز چند سانتیمتر مکعبی که درون جمجمه بود، به شما تعلق نداشت.

در کشور اوشینیا مردم بیش از حد به کار گرفته می‌شوند، غذا به اندازه کافی نیست، آدم ها هویت ندارند، عشق و علاقه و احساس بین افراد ممنوع شده است، ساختمان‌ها به غیر از ساختمان‌های دولتی همه پوسیده و مخروبه هستند، موشک‌ها و خمپاره‌ها ناگهان منفجر می‌شوند و…


حزب، سه شعار معروف دارد که بر بدنه وزارت حقیقت حک شده است:

جنگ صلح است
آزادی بردگی است
جهل قدرت است

[ لینک مرتبط: کتاب دنیای قشنگ نو اثر آلدوس هاکسلی – کتاب که منتقدان آن را با کتاب ۱۹۸۴ مقایسه می کنند. ]


شخصیت اصلی کتاب ۱۹۸۴ وینستن اسمیت است که در وزارت حقیقت کار می‌کند. وینستن تنها زندگی می‌کند و با اینکه کارمند حزب است از آن تنفر دارد و بنابر یک سری از حوادث و اتفاقات که در کتاب نقل شده است، می‌داند که حزب، حیقیقت و باورهای مردم را تحریف می‌کند.

در ادامه کسی که وینستن از او می‌ترسید و همواره فکر می کرد او یک پلیس است یعنی جولیا وارد داستان می‌شود. جولیا رابطه‌ای مخفیانه‌ با وینستن ایجاد می‌کند و آن ها بعد از آشنایی متوجه می شوند که هر دو از حزب متنفر هستند. داستان کتاب وقتی هیجان‌انگیزتر و جدی‌تر می شود که اوبراین آن ها را به خانه خود دعوت می کند و… (همه چیزهایی که خواندید قسمت بسیار کوچکی از اتفاقات و حوادث کتاب ۱۹۸۴ بود و خیلی از موارد کتاب فاش نشده است.)

خلاصه کتاب 1984

درباره کتاب ۱۹۸۴ جرج اورول

درست است که کتاب ۱۹۸۴ یک کتاب تخیلی محسوب می‌شود و شاید حکومت‌های زیادی مانند حکومت اوشینیا در دنیای واقعی وجود نداشته باشند اما هنوز هم مسئله امنیت و حریم خصوصی یکی از دغدغه‌های مهم انسان است. اگر دولت‌ها مسئله امنیت و حریم خصوصی را رعایت نکنند و با استفاده از قدرت کنترل مواردی مانند اپلیکیشن‌های موبایل را در دست بگیرند، ممکن است موبایل شخصی هر فردی را هک کنند و آن را تبدیل به یک دستگاه تلسکرین کنند. تلسکرین دستگاه جاسوسی حزب در کتاب ۱۹۸۴ است که در همه‌ی خانه‌ها نصب شده و قادر است صدا و تصویر شما را در ۲۴ ساعت شبانه‌روز مخابره کند.

داستایفسکی جدال شک و ایمان
کلیک کنید!

نکته‌ای که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که دنیای عجیب کتاب ۱۹۸۴ چندان هم غیرواقعی و دور از ذهن نیست و ایجاد و تشکیل همچین دنیایی غیرممکن نیست.

جرج اورول کتاب ۱۹۸۴ را استادانه نوشته و موضوعات مختلف را بسیار زیبا به همدیگر وصل می‌کند. پیش‌بینی‌های اورول بسیار جسورانه است و نوشته های او در مورد دغدغه‌های فکری انسان، ترس، امید، وجه تاریک قدرت، جدال دروغ و حقیقت، و… بسیار دقیق هستند.


ترجمه مهدی بهره مند از کتاب ۱۹۸۴ یک ترجمه خوب و روان است اما ایرادهای نگارشی متعددی در کتاب وجود دارد. پیشنهاد می‌کنم خواندن این کتاب ترسناک ولی واجب را از دست ندهید.


جالب است بدانید، کتاب ۱۹۸۴ در شبکه کتابخوانی گودریدز توانسته است با رای بیش از ۲ میلیون نفر امتیاز ۴٫۱۵ از ۵ را کسب کند.

[ لینک: فرار از اردوگاه ۱۴ – فرار مردی از کره شمالی به سوی آزادی ]

کتاب 1984 با ترجمه مهدی بهره مند

قسمت های خواندنی کتاب ۱۹۸۴

در فاصله نسبتا دوری یک هلیگوپتر در آسمان در پرواز بود و دایم فاصله خود را کم می کرد و از سطح سقف ساختمان ها پایین تر می آمد و بعد با یک حرکت دوباره اوج می گرفت و بالا می رفت. این هلیکوپتر جزء سازمان پلیس بود و از پشت پنجره ساختمان ها مردم را تحت نظر می گرفت.

وقتی هیچ نوع اثر خارجی که بتوان برای به یاد آوردن گذشته ها به آن رجوع کرد وجود نداشته باشد حتی مهمترین وقایع زندگی نیز از خاطر انسان می رود.

تا هنگامی که به هوش نیایند نمی توانند دست به انقلاب بزنند و تا هنگامی که انقلاب صورت نگیرد، به هوش نخواهند آمد.

آزادی، آزادی ابراز این حقیقت است که دو به اضافه دو چهار شود. اگر این حق اعطا شود، همه حقوق دیگر به دنبال آن تحصیل خواهد شد.

هنگامی که انسان، زندگی انسانی ندارد مرگ و زندگی مشابه است.

ما هم الان از زمان انقلاب و زمان قبل از آن چیزی نمی دانیم، تمام اسناد و مدارک و پرونده ها یا از میان رفته و یا مجعول است، تمام کتاب ها دوباره نویسی شده، تمام مجسمه ها، خیابان ها و ساختمان ها از نو نامگذاری شده و هر تاریخی تغییر یافته است و این وضع، همچنان هر روز به دنبال روز قبل و هر دقیقه به دنبال دقیقه ماقبل خود ادامه می یابد. تاریخ متوقف شده است و هیچ چیز جز زمان حال پایان ناپذیری که در آن همیشه حق با حزب است وجود ندارد.

یک جامعه طبقاتی فقط بر اساس فقر و نادانی می تواند امکان پذیر باشد.

فقط چهار طریق برای سقوط یک طبقه حاکمه وجود دارد: یا از خارج مورد حمله قرار می گیرد و مغلوب می شود، و یا به حدی در حکومت عدم کفایت نشان می دهد که توده های مردم تحریک به انقلاب می شوند و یا اجازه می دهد که یک طبقه متوسط ناراضی به وجود آید و یا آنکه اصولا اعتماد به خود و علاقه به حکومت را از دست می دهد.

در مقابل درد هیچکس نمی تواند قهرمان بماند. هیچکس.

قدرت وسیله نیست بلکه هدف است. انسان یک دیکتاتوری ایجاد نمی کند که انقلاب را حفظ کند بلکه انقلاب برپا می کند که دیکتاتوری را به وجود بیاورد.

[ لینک مرتبط: بهترین ترجمه کتاب ۱۹۸۴ کدام است؟ ]

قسمت هایی از متن کتاب 1984

اینفوگرافیکی از کتاب ۱۹۸۴

بر اساس کتاب ۱۹۸۴ یک اینفوگرافیک توسط کافه‌بوک ترجمه و بازطراحی شده است که در زیر می‌توانید آن را مطالعه کنید. این اینفوگرافیک به نحوی خلاصه قسمت‌های مهم کتاب است که شما می‌توانید با خواندن آن به راحتی کتاب را مرور کنید.

کتاب شغل پدر
کلیک کنید!

توجه: اگر کتاب ۱۹۸۴ را نخوانده‌اید و روی فاش شدن داستان کتاب حساس هستید، پیشنهاد می‌کنیم همه‌ی بخش‌های این اینفوگرافیک را مطالعه نکنید. در این طرح، مخصوصا در قسمت معرفی شخصیت‌های اصلی کتاب و ارتباط آن‌ها با همدیگر، بخش‌هایی از کتاب فاش می‌شود.

اینفوگرافیک کتاب 1984

مشخصات کتاب

  • کتاب ۱۹۸۴
  • نویسنده: جرج اورول
  • ترجمه: مهدی بهره مند
  • تعداد صفحات: ۳۵۲
  • چاپ غیررسمی

نظر شما در مورد کتاب ۱۹۸۴ چیست؟


معرفی چند رمان خارجی دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 305
دوست نداشتم: 32
میانگین امتیازات: 9.53

46 دیدگاه در “کتاب ۱۹۸۴ | معرفی + اینفوگرافیک

سلام به دوستان عزیز

ببخشید کسی از شما ترجمه مهدی صائمب رو خونده
خوبه به نظرتون؟؟

این کتاب فوق العاده هست.باور نمیکنی که یه نفر شرح حال یه جامعه رو اینقد خوب به تصویر بکشه.اسم کتاب شاید برانگیزاننده نباشه ولی پنجاه صفحه اول که خوندی شک ندارم محاله کنارش بذاری.
مثل قلعه حیوانات یه کتاب سیاسی اجتماعی واقعا جذاب هست.
مخصوصا جملات زیبایی که لابه لای متن کتاب میاد.

“تاریخ چیزی نبود جز لوحی که دائم آن را به ضرورت پاک میکردند و دوباره می نوشتند با وجود این کار محال بود که ثابت کرد که دستکاری صورت گرفته است. “

سلام، کتاب فوق العاده ای جهت آگاهی بخشی میباشد . به نظر من در عصر جدید و امروز حال و هوای ما ، مهمترین وظیفه هر آدم متفکر و صاحب اندیشه ای آگاه سازی دیگران می باشد که ما از کجا ضربه خورده ایم . موارد شناسایی شود ، آگاه سازی صورت پذیرد و ان شاله با آگاه شدن همه ی آحاد جامعه مواردی که از آن ضربه خوردیم تکرار نشود.
به امید اندیشیدن قبل از انجام هر کاری

کتاب فوق العاده ای بود.هر انسانی بعد از سن بلوغ باید این کتاب رو حداقل یکبار بخونه .من ازین کتاب فهمیدم هر انسانی که اگاه نباشه قطعا یک بردس . اولین شرط آزادی آگاهیست.

الان ساعت ۱:۳۰ شب هست و همین الان این کتاب رو تموم کردم . این کتاب یک شاهکاره. باور کنید لحظه به لحظه با شخصیت وینستون درد رو احساس کردم وای که جنون قدرت چه می کنه با انسان ها و چقدر آدم ها می تونند وحشتناک و پلید باشند . این رمان خیلی تلخه اما حقیقتی هست که ما ازش فرار می کنیم .پیشنهاد می کنم حتما این کتاب رو مطالعه کنید اما زمانی رو بهش اختصاص بدید که شرایط روحی آرام و مناسبی داشته باشید چون واقعا آدم رو در گیر می کنه

به نظرم اواخر داستان جذابیت اولش را ندارد و در کل زیادی سیاه و سفید به قضیه نگاه کرده.

بهترین جمله ای که کل این کتاب رو توصیف میکنه به نظرم از آقای ایوب آقاخانی هست که گفتن:خوندن این کتاب تجربه یک خوف پایدار و خفقان مستمر هست….از ابتدای کتاب وارد یک دنیای خیالیِ بسیار مستبدانه میشیم و در اواسط به زیبایی هرچه تمامتر بسیار نرم و سیال وارد یک ماجرای عشقیه بسیار پر احساسو پر کشش میشیم که در ابتدا اصلا انتظارش رو نداشتیم از این کتاب….نثر بسیار زیبا و داستان بسیار پر کششی هست،و شاید در خلال خوندنش خیلی جاها احساس مشابهی با وینستن پیدا کنیم

این کتاب حال منم بد کرد 🙁 تو شرایطی هستم که اگه ادامه بدم مظطرب ترم میکنه ترجیح میدم ادامه شو بعدا بخونم 😑

بله دقیقا همینطوره این کتاب فوق العادس, و یه مورد دیگه, به عنوان یک کتابخوان لطفا دستور نگارش فارسی رو رعایت کنید:
ذهنِ آشفته ای, دنبالِ لذت, دردِ عمیق, شروعِ داستان

اگر از من بپرسن چه کتابی رو معرفی می کنی واسه افزایش اگاهی و درک مردم کشورت از وضع موجود، قطعا ۱۹۸۴ رو معرفی می کنم. از اونهایی ک میگن کتاب به شدت سیاسیه باید بپرسم ک ایا زندگی ما جدای از سیاسته؟ از نانی ک هر روزه میخوریم تا شغل و اینده و سرنوشت ما همه و همه گره خورده به سیاست سیاستمداران ما و تا مردم ما به درک و اگاهی سیاسی نرسن اوضاع ما بهتر ک نخواهد شد هیچ رفته رفته بد و بدتر میشود. خواندن این کتاب از واجباتست وگرنه در مدارس کشور کانادا تدریس نمیشد

من چندین بار کتاب رو شروع کردم و تو ۵۰ صفحه ی اول رهاش کردم اما این بار تا صفحه ی ۱۰۰ با زور خوندم و کتاب جذبم کرد ، کتاب واقعا خوبی بود ،بنظرم با خوندن کتاب چیزی رو از دست نمیدید و در آخر عقایدتون خیلی باز تر میشه

اگر ذهنه آشفته ای دارین و به دنباله لذت از یک درده عمیق هستین در خوندن این کتاب شک نکنید. فقط در شروعه داستان صبوری کنید، بعد از اون داستان به طرز بیرحمانه ای شمارو تو خودش غرق می کنه.

بله دقیقا همینطوره این کتاب فوق العادس, و یه مورد دیگه, به عنوان یک کتابخوان لطفا دستور نگارش فارسی رو رعایت کنید:
ذهنِ آشفته ای, دنبالِ لذت, دردِ عمیق, شروعِ داستان

سلام دوستان کافه بوکی . خسته نباشید . من سال پیش یه بار این کتاب را از کتابخانه امانت گرفتم اما هرچه قدر سعی کردم نتونستم با کتاب ارتباط برقرار کنم. ینی از چند صفحه جلوتر نرفتم. ولی با این شیوه روایت و توضیحات شما از کتاب مشتاق شدم یه بار دیگه امنتش بگیرم و بخونمش.
متشکرم از سایت و کانال خوبتون

دوست عزیز، من هم چندین بار شروع کردم و کنار گذاشتم و نتونستم باهاش ارتباط برقرار کنم اما روزی که شروع کردم و هر چقدر پیش میرفتم مجذوب و مجذوب تر میشدم و الان با قاطعیت میتونم بگم یکی از بهترین کتاب هایی بود که خوندم، سر کتاب مرشد و مارگاریتا هم این حس رو داشتم که اون هم یکی از بهترین ها بود. توصیه میکنم حتما بخونید

قبلا خلاصه ای از کتابو خونده بودم ک به این نتیجه رسیدم جزو اولویتام نباشه خوندنش
اما الان ک خوندمش میگم واقعا عالیه این کتاب
خیلی جالب و جذاب
حجمش هم خیلی نیست چهار پنج روزه میخونیدش
درکل پیشنهاد میکنم مطالعه کنید حتما

کتاب خیلی خشک،جدی،تلخ و آزار دهنده شروع میشه اما در ادامه به قدری شخصیت پردازی و داستانگویی جذاب میشه که نمیشه از خوندنش منصرف شد

با عرض سلام و خسته نباشید
حقیقتا من یه فروشنده ای رو میشناسم که خیلی از کتاب ها رو با قیمت خیلی پایین تر می فروشن روی جلد کتاب ها هم اثری از هولوگرام نیست و تاریخ چاپ درست و حسابی هم نداره خواستم بپرسم که آیا خریدن این کتاب ها کار درستی هست و اصلا از کجا میان؟؟

یه جاهایی از کتاب برای طولانی شدن تکراری و گیج کننده هست اما شخصیت پردازی ها به طرز درستی انجام شده که گاها در وسط ماجرا فکر میکنید واقعا یکی دنبال آدم هست و سیاسی بودن کامل کتاب در جاهایی حالت خشک به کتاب میده اما واقعا نویسنده اون را در بعضی جاها به طرزی عجیب از بین میبره و شما مرتب دنبال میکنید که ببینید ادامه ماجرا چی میشه. برای یکبار خوندن مناسب هست چون بعضی بخشها ادم رو کسل میکنه اما واقعا تحلیل ها و قلم نویسنده برای بیان چنین سبکی عالی هست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.