انتشارات متخصصان

گورستان کتاب‌های فراموش‌شده

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

گورستان کتاب‌های فراموش‌شده عنوان چهارگانه‌ای با داستان جذاب و چند لایه اثر کارلوس روئیث ثافون نویسنده اسپانیایی است که در سراسر جهان با استقبال خوبی همراه شد. در رمان او شخصیت‌های مختلف، روایت‌های پر از حادثه، تعلیق و هیجان، و داستان‌هایی از عشق؛ در هم تنیده با تاریخ معاصر اسپانیا به خصوص شهر بارسلون اوایل و اواسط قرن بیستم به چشم می‌خورد. کتاب‌هایی که با خواندنشان صحنه‌ها مانند یک فیلم سینمایی در ذهن خواننده نقش می‌بندند.

این مجموعه شامل چهار کتاب است که قبلاً در کافه‌بوک هر کتاب را به تنهایی معرفی کرده‌ایم. عنوان این چهار کتاب و معرفی آن‌ها را می‌توانید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:

 1. رمان سایه باد
 2. رمان بازی فرشته
 3. رمان زندان آسمان
 4. رمان هزارتوی ارواح

نکته جالب برای اهالی کتاب اینکه، گورستان کتاب‌های فراموش‌شده و کتاب نقش مهمی در مجموعه حاضر دارند و خواننده مطالب زیبایی درخصوص کتاب و ارزش کتاب نیز می‌خواند که در کمتر کتابی با آن روبه‌رو شده است. به عنوان مثال این دیدگاه درخور ستایش را درباره کتاب بخوانید:

هر کتاب، هر توده مجلدی که این‌جا می‌بینی، دارای روحه، روح کسی که اون رو نوشته و روح تمام کسانی که اون رو خوندن، با اون کتاب زندگی کردن و به کمکش رویاهاشون رو خلق کردن. هر زمان که یک کتاب از دستی به دست دیگه می‌رسه، هرزمان که نگاه یک نفر خطوطش رو از ابتدا تا انتها طی می‌کنه روح اون کتاب رشد می‌کنه و بزرگ‌تر و قدرت‌مندتر می‌شه.

شاید دیگر تکراری باشد که بخواهیم از هنر نویسندگی و داستان زیبایی که ثافون خلق کرده، صحبت کنیم. اینکه چقدر خوب فضاها، انسان‌ها و موقعیت‌ها را توصیف می‌کند و چطور مخاطب را به قلب داستانش می‌برد و او را مجبور می‌کند که همراه با قهرمان شاد شود، رنج بکشد و در گورستان کتاب‌های فراموش‌شده به انتخاب کتاب بپردازد.

[ » معرفی و نقد کتاب: رمان گرینگوی پیر – اثر کارلوس فوئنتس ]

گورستان کتاب‌های فراموش‌شده

کتاب سایه باد در زمان دیکتاتوری ژنرال فرانکو در اسپانیا و در قلب یک کتابفروشی به نام کتابفروشی سمپره پدر و پسر آغاز می‌شود. راوی کودکی ده ساله به نام دانیل است که مادرش «ایسابلا» را از دست داده است؛ و تنها با توماس، دوستش و شخصیت‌های خیالی کتاب‌ها رفاقت دیرینه دارد. تا روزی که پدرش او را به جای مخفی و پررمز و راز گورستان کتاب‌های فراموش‌شده می‌برد و دانیل وارد دنیای هزارتوی کتاب‌ها می‌شود.

دانیل در گورستان کتاب‌های فراموش‌شده کتاب سایه باد از خولین کاراکاس را انتخاب می‌کند؛ نویسنده‌ای که همه فکر می‌کنند مرده و کتاب‌هایش توسط یکی از شخصیت‌های کتابش سوزانده شده اما دانیل صاحب یک جلد از این مجموعه است و شصخیت مرموز دیگری به دنبال نابودی همین کتاب است.

در جلد دوم، یعنی کتاب بازی فرشته داستان یه نسل قبل‌تر از زندگی دانیل می‌پردازد. پدر دانیل با شخصیت جدیدی به نام دیوید مارتین همراه است که پسر یک کهنه سرباز است و پدرش با کتاب خواندن به شدت مخالف است! دیوید تنها پناهگاهش کتابفروشی سمپره است؛ او بعد از مرگ پدرش با حمایت پدرو بیدل، شروع به داستان نویسی برای روزنامه می‌کند.

در کتاب زندانی آسمان وقایع در ایام کریسمس سال ۱۹۵۷ شروع می‌شود؛ خانواده سمپره صاحب کودکی به نام خولین شده‌اند و فرمین دوست و همکارشان در شرف ازدواج است؛ در این زمان مردی غریبه و مرموز به نام سالگادو به کتابفروشی سمپره‌ها وارد شده و با خود رازهای هولناکی مربوط به دهه چهل و آغاز حکومت ظالمانه فرانکو وارد زندگی سمپره‌ها و فرمین می‌کند.

در جلد آخر این شاهکار؛ آلیسیا مسئول رسیدگی به پرونده گم شدن باییس «رییس زندانی مخوف در دوران فرانکو» می‌شود؛ شخصیتی سیاه که کارهایی وحشتناک و غیرانسانی انجام داده که بخشی از آن واقعی است و حالا دست تقدیر او رابه انتهای جاده زندگی کشانده تا تقاص پس دهد. شبکه‌ای از جنایات و تبهکاری‌ها و توطئه‌ها در اسپانیای دوران فرانکو توسط آلیسیا و همکارش آشکار می‌شود که زندگی سمپره‌ها، به خصوص دانیل را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


جلد اول این مجموعه، پرخواننده‌ترین کتاب آن است که به اعتقاد خیلی‌ها شاهکار و برترین کتاب مجموعه نیز می‌باشد و اتفاقا همین کتاب باعث شهرت نویسنده شد. کتاب اول که سایه باد نیز نام دارد، اثر مستقلی است که خواننده می‌تواند به تنهایی مطالعه کند اما اگر این کتاب را بخوانید، تا به آخر گرفتار این مجموعه خواهید شد. سایه باد از آن دست کتاب‌هایی است که خواندنش را می‌توان به هر فردی و با هر سلیقه‌ایی توصیه کرد؛ چه افراد کتاب‌خون حرفه‌ایی و چه کسانی که به دنبال داستانی جذاب و پرکشش هستند.

جلد دوم با عنوان بازی فرشته به بررسی اتفاقات یک نسل قبل از حوادث جلد اول مجموعه پرداخته است. مطالب و مفاهیم عمیق‌تر از جلد اول می‌شوند اما روند داستان مقدار کندتر می‌شود، شخصیت‌ها کمتر می‌شوند و داستان تک بعدی و به آهستگی پیش می‌رود که خوانش آن شاید برای همه لذت‌بخش نباشد. بنابراین نمیشه به قاطعیت جلد اول، خوندن این جلد رو به همه توصیه کرد، اما این را هم در نظر داشته باشید که نویسنده در حال پایه‌ریزی برای ادامه داستان و جلدهای بعدی است.

در جلد سوم که زندان آسمان نام دارد و کوتاه‌ترین کتاب مجموعه گورستان کتاب‌های فراموش‌شده است، داستان از جایی شروع می‌شود که جلد اول تموم شده بود. روابط افراد و شخصیت‌های جلد اول و دوم در این جلد به هم گره می‌خورند و چند مورد از معماها و اتفاقات جلد اول روشن می‌شوند. اما اتفاقات و داستان‌های این جلد مقدمه‌ایی خواهند بود برای جلد چهارم که در دو جلد منتشر شده است. با این که اتفاقات زیادی در جلد سوم رخ می‌دهد اما این جلد مستقل نیست و باید دنباله داستان را در جلد چهارم دنبال کرد.

در جلد آخر با عنوان هزارتوی ارواح، داستان به اوج خود می‌رسد. معماها و درگیری‌های ذهنی خواننده رفع و شخصیت اصلی کتاب نیز به آرامش خواهد رسید. ممکن است در پایان این جلد همچنان سوال‌هایی در ذهن داشته باشیم اما چیزی که اهمیت دارد، اثر شگرفی است که کتاب بر خواننده خود گذاشته است. پیشنهاد می‌کنیم اگر به رمانی با تم جنایی، معمایی که در آن تاریخ یک کشور نیز در لابه‌لای داستان روایت می‌شود، علاقه دارید حتماً مجموعه گورستان کتاب‌های فراموش‌شده را بخوانید. این مجموعه با ترجمه دقیق و پاورقی‌های درست و به‌جا که به همه‌چیز اشاره می‌کند، خاطره خوبی برای شما خواهد شد.

[ » معرفی و نقد کتاب: رمان گفتگو در کاتدرال – اثر ماریو بارگاس یوسا ]

گورستان کتاب‌های فراموش‌شده

جملاتی از کتاب‌های مختلف این مجموعه

نمی‌توانستم حتی لحظه‌ای این فکر را از سرم بیرون کنم که اگر به صورتی کاملا اتفاقی کتابی را در میان خیل عظیم قفسه‌ها یافته و با خواندنش کهکشانی ناشناخته را کشف کرده بودم، هنوز ده‌ها یا صدها هزار جهان نامکشوف و فراموش‌شده‌ی دیگر در مقابلم قرار گرفته که عمرم کفاف بررسی حتی بخش کوچکی از آن‌ها را نمی‌دهند.

هیچ‌چیز بهتر از جنگ نمی‌تواند به فراموشی خوراک بدهد دانیِل. ما همگی سکوت اختیار می‌کنیم و حنّاق می‌گیریم و آن‌ها تلاش می‌کنند تا ما را قانع کنند که آن‌چه دیده‌ایم، آن‌چه انجام داده‌ایم و آن‌چه دربارهٔ خودمان و دیگران آموخته‌ایم تنها یک توهم است، یک کابوس شبانه. جنگ‌ها هیچ حافظه‌ای در دل خود ندارند و تا زمانی که صداهایی باقی نمانند تا آن‌چه را که رخ داده حکایت کنند، تا زمانی که لحظاتی از راه می‌رسند که ما دیگر آن‌ها را تشخیص نمی‌دهیم، هیچ‌کس شهامت درک کردن‌شان را ندارد. و آن‌ها دوباره و دوباره برمی‌گردند، با نامی دیگر و چهره‌ای دیگر، تا آن‌چه را هم که در پشت سرشان باقی گذاشتند ببلعند.

کتاب خواندن یک آئین درونی است و کتاب‌ها آینه‌هایی هستند که آن‌چه را در وجود خودمان داریم به ما نشان می‌دهند، این‌که وقتی ما کتاب می‌خوانیم این کار را با تمام روح و جسم‌مان انجام می‌دهیم، این‌که کتاب روح و جسم ما را به هم پیوند می‌دهد تا از ما انسانی بزرگ بسازد و این‌که امروز، انسان‌های بزرگ، بیش از هر زمان دیگری در جهان ما کمیاب شده‌اند.

شرور نه. باید گفت تهی‌مغز. این دو تا خیلی با هم تفاوت دارن. انسان شرور بر اساس دوراندیشی، پیش‌فرض و قواعد اخلاقی متضمن منافع شخصی خودش دست به اقداماتی می‌زنه ولی انسان تهی‌مغز یا بهتره بگیم کودن اصولاً هیچ‌وقت فکر نمی‌کنه و دلیل موجهی هم برای اون‌چه انجام می‌ده نداره. رفتارهای او فقط و فقط بر اساس غریزه‌ست. درست مثل حیوان‌هایی که توی طویله هستن. او به شکلی احمقانه قانع شده که هر کاری انجام می‌ده خوبه و معتقده همیشه حق با اونه. چنین موجوداتی، البته با عذرخواهی از فرانسوی‌های عزیز، اگر کسی را ببینن که با خودشون متفاوته، خواه به خاطر رنگ پوست، خواه به خاطر عقیده، زبان، ملیت یا مثل مورد دون فدِریکوی ما به دلیل عادات شخصی خاص، با غروری که هاله‌ای از قداست هم اطرافش را گرفته می‌رن سراغ اون آدم و گند می‌زنن به وجودش و فاتحهٔ همه‌چیز را می‌خونن. از نظر من دنیا به آدم‌های شرور بیشتر احتیاج داره تا این کله‌پوک‌های کودنی که احاطه‌مون کردن.

ما در مغازه‌ها این کتاب‌ها را می‌خریم و می‌فروشیم اما حقیقت اینه که کتاب‌ها هیچ مالک رسمی‌ای ندارن. هر مکتوب و نوشته‌ای که این‌جا داخل این قفسه‌ها می‌بینی روزی بهترین دوست و همراه یک انسان فرهیخته بوده و رازهایی در دل خودش داره که تا ابد همون‌جا باقی می‌مونن. اما اون یاران و دوستان دیگه وجود ندارن و حالا این کتاب‌ها فقط ما را در کنار خودشون دارن دانیِل. فکر می‌کنی تو هم بتونی این راز را در دلت نگه داری؟

دونا لورنا، زن کتابدار دانایی که معمولا بعد از ظهرها آنجا بود، همواره حجمی از کتاب در چنته داشت که آنها را این‌طور معرفی می‌کرد: «کتاب‌هایی که همه‌ی خانم‌های جوان می‌بایست بخوانند؛ در عین حال که هیچ‌کس نمی‌خواهد آنها این کتاب‌ها را بخوانند.» دونا لورنا می‌گفت که سطح بربریت و وحشی‌گری در یک جامعه با میزان فاصله‌ای سنجیده می‌شود که تلاش می‌شود میان زنان آن جامعه با کتاب ایجاد کنند. می‌گفت: «هیچ‌چیز یک انسان بی‌شعور را به اندازه‌ی روبه‌رو شدن با زنی که می‌داند چگونه بخواند، بنویسد و بیندیشد و در عین حال خصلت‌های زنانه‌ی خود را از قلم نیندازد، دچار وحشت نمی‌کند.»

وقتی روزی برسه که متوجه بشی کسب‌وکار کتاب فقط یک بشقاب پر نقش‌ونگاره که هیچ خوراکی درش نیست شاید تصمیم بگیری به یک بانک دستبرد بزنی. شاید هم بخوای یک بانک تاسیس کنی که البته این دو تا کار خیلی هم با هم فرق ندارند.

مشخصات مجموعه
 • عنوان: گورستان کتاب‌های فراموش‌شده
 • نویسنده: کارلوس روئیث ثافون
 • ترجمه: علی صنعوی
 • انتشارات: نیماژ
 • ۴ کتاب
 • قیمت کامل مجموعه: ۲۶۴۰۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد کتاب گورستان کتاب‌های فراموش‌شده چیست؟ لطفا اگر کتاب‌های این مجموعه و یا یکی از کتاب‌ها را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با کافه‌بوک در میان بگذارید. با نظر دادن در مورد کتاب‌ها در انتخاب کتاب به همدیگر کمک می‌کنیم.

[ همراه ما باشید در: کانال تلگرام کافه بوک ]


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر نیماژ:

 1. کتاب قهوه سرد آقای نویسنده
 2. کتاب چمشیدخان عمویم
 3. کتاب کوچه ابرهای گمشده