کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده

بانک کتاب رایا

کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده یک رمان ایرانی با موضوع عاشقانه است که تمِ معمایی – هیجانی دارد و در مدت زمان تقریبا یک ماهه به چاپ بیستم رسیده و می‌توان گفت به نحوی شگفتی ساز است. این رمان تا به امروز بیشتر از پنجاه بار تجدید چاپ شده است.

پشت جلد کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده قسمتی از متن کتاب آمده است:

بهم گفت: «تا حالا شکار رفتی؟» گفتم «نه.» گفت: «من قبلا می‌رفتم، ولی دیگه نمی‌رم، آخرین باری که شکار رفتم، شکار گوزن بود، خیلی گشتم تا یه گوزن پیدا کردم. من بهش شلیک کردم، درست زدم به پاش، وقتی رسیدم بالای سرش هنوز جون داشت، نفس می‌کشید و با چشم‌هاش التماس می‌کرد، زیباییش مسخم کرده بود، حس کردم که می‌تونه دوست خوبی واسه‌م باشه، می‌تونستم نزدیک خونه یه جای دنج واسه‌ش درست کنم. اما خوب که فکر کردم فهمیدم که این‌جوری اون گوزن واسه همیشه لنگ می‌زنه و هروقت من رو ببینه یاد بلایی می‌افته که سرش آوردم، از نگاهش فهمیدم بزرگ‌ترین لطفی که می‌تونم در حقش بکنم اینه که یه گلوله صاف تو قلبش شلیک کنم.» بعدش گفت: «تو هیچ‌وقت نمی‌تونی با کسی که بدجور زخمیش کردی دوست باشی.»

[ لینک: راهنمای مردن با گیاهان دارویی – یک رمان ایرانی پخته، جامع و دوست‌داشتنى ]

کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده

داستان کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده

این رمان داستان یک نویسنده به نام آرمان روزبه و یک دختر روزنامه‌نگار است. کتاب با یک خاطره از دروان کودکی آرمان شروع می‌شود. خاطره‌ای که در ادامه اساس اتفاقات بعدی کتاب است.

ماجرا از این قرار است که آرمان در کودکی عاشق دختری می‌شود که ۱۵ سال از خودش بزرگتر است و برای تمرین پیانو به خانه پیرزن همسایه می‌آید. آرمان عاشق رفت و آمد این دختر برای یادگیری پیانو است. اما پیرزنی که به این دختر پیانو آموزش می‌دهد یک آهنگ بیشتر نمی‌داند و بنابراین آرمان تصمیم می‌گیرد نت های موسیقی آن ها را دست کاری کند تا آموزش پیانو مدت زمان بیشتری طول بکشد.

جملات ابتدایی کتاب کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده چنین است:

می‌خوام یه اعتراف بکنم!

من چند سال پیش دیوانه‌وار عاشق شدم، وقتی که فقط ده سال داشتم، عاشق یه دختر لاغر و قدبلند شدم که عینک ته استکانی می‌زد و پونزده سال از خودم بزرگ‌تر بود، اون هر روز به خونه‌ی پیرزن همسایه می‌اومد تا ازش پیانو یاد بگیره.

ازقضا زنگ خونه‌ی پیرزن خراب بود و معشوقه‌ی دوران کودکی من مجبور بود زنگ خونه‌ی ما رو بزنه، منم هر روز با یه دست لباس اتوکشیده می‌رفتم پایین و در رو واسه‌ش باز می‌کردم، اونم می‌گفت: «ممنون عزیزم!» لعنتی چقدر تودل‌رو می‌گفت عزیزم!

۲۰ سال بعد آرمان به یک کنسرت می‌رود. کنسرت عشق دوران کودکی‌اش. اتفاقا در همان کنسرت دختر آهنگی را که آرمان در کودکی دستکاری کرده را می‌نوازد و اسم آن را هم «وقتی پسربچه عاشق می‌شود» گذاشته است. آرمان از این اتفاق بسیار لذت می‌برد و می خواهد خودش را معرفی کند، می‌خواهد اعتراف کند که این آهنگ نتیجه شیطنت خودش بوده اما ماجرا به این سادگی نیست و…

نقد بوف کور
کلیک کنید!

از متن کتاب:

به خودم اومدم، حضار هنوز داشتن تشویقش می‌کردن و فهمیدم داستان این آهنگ به‌قدری معروف شده که همه ازش خبر دارن، دلم می‌خواست از جام بلند شم و فریاد بزنم که اون پسربچه منم، من بودم که این آهنگ رو نوشتم، اما از این ترسیدم که دیوونه خطابم کنن.

[ لینک: کتاب جای خالی سلوچ ]

خلاصه کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده

درباره کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده

قبل از اینکه سراغ کتاب برم، هیاهو و تب و تاب عموم مردم درباره این رمان نظرم را جلب کرده بود. با خودم می‌گفتم این کتاب چی می‌تونه باشه که اینقد مورد پسند همه هستش، یعنی یک رمان ایرانی می‌تونه تا این اندازه خوب باشه؟

حقیقتش دید خوبی نسبت به رمان‌های ایرانی ندارم. اما با این حال تصمیم گرفتم که سراغ کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده برم و متوجه شدم که بله، این کتاب واقعا یک رمان خوب و متفاوت است. البته یک رمان خوب و متفاوت برای افرادی که زیاد کتاب‌خوان نیستند. این رمان بیشتر مورد پسند جوانان است. شاید اگر پایان کتاب مثل بقیه قسمت‌های کتاب خوب بود می‌توانستم از کلماتی مثل خیلی خوب و عالی برای توصیف این کتاب استفاده کنم.

به نظر من اساس معروف بودن این کتاب بر پایه متن‌های کوتاه و خواندنی آن در سراسر کتاب است. وقتی کتاب را تمام کردم با خودم گفتم، نویسنده حتما حتما یک عالمه نوشته‌ی کوتاه خوب و فلسفی داشته و یا مثلا سال‌ها مشغول نوشتن و جمع‌آوری این نوشته‌های کوتاه بوده و تصمیم گرفته این متن‌ها را در قالب یک داستان منتشر کند. کتاب مملو از تکست‌هایی بود که میشه در آن‌ها غرق شد و بارها و بارها خواند.

چیزی که در این کتاب خیلی نظرم را جلب کرد شخصیت قهرمان داستان بود. قهرمان داستان یک نویسنده است و من احساس کردم خود نویسنده کتاب – روزبه معین – در قالب این شخصیت سعی داره شیوه کتاب نوشتن را هم به بقیه یاد بدهد و انصافا به نکات خوبی هم اشاره می کند. (حداقل برای کسی که چیزی از رمان نوشتن نمی‌داند در کتاب به نکات خوبی اشاره شده است.) در کل قصد داره بگه که نویسنده بودن و داستان نوشتن این نیست که بشینی گوشه‌ای و منتظر باشی که یک چیز خارق‌العاده بهت الهام بشه. نوشتن یک مهارت است و باید با تلاش آن را به دست آورد.

ثریا در اغما
کلیک کنید!

در طول خواندن کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده مدام نویسنده را تحسین می‌کردم که چه کتاب خوبی نوشته و چقدر خوب با ذهن خواننده بازی می‌کند. اما وقتی به آخر کتاب رسیدم حسابی غافلگیر شدم. پایان کتاب دور از انتظار، عجیب و حتی می‌توانم بگویم ناامید کننده بود. در حدی که می‌توانم به شما پیشنهاد کنم ۱۸ صفحه آخر کتاب را نخوانید!

نکته دیگری در مورد این رمان این است که یک معمای ریز در آخر کتاب وجود دارد که ذهن خواننده را درگیر می‌کند. جواب این معما به نظر من چیز خاص و مهمی نیست، مگر اینکه نویسنده قصد داشته باشه ادامه این کتاب را منتشر کند.

در نهایت به شما پیشنهاد می‌کنم اگر کتاب‌های زیادی نخوانده‌اید و یا قصد دارید تازه کتاب‌ خواندن را شروع کنید و به دنبال یک کتاب خوش‌خوان با متنی ساده و روان هستید، این رمان را بخوانید.

[ لینک: رمان هرس ]

نقد کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده

قسمت‌هایی از متن کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده

موسیقی بی‌شک یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین هنرهاست، وقتی موسیقی در روح و جانت می‌نشینه، می‌تونی وارد عرصه‌ی جدیدی از کشف زیبایی‌های دنیای هنر بشی و تازه متوجه می‌شی هرچیزی توی طبیعت آهنگ و موسیقی خاص خودش رو داره، حتا داستان‌ها. (کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده – صفحه ۹)

عاشق شدن مثل گوش دادن به صدای پیانو توی یه کافه‌ی شلوغ می‌مونه، اگه بخوای به اون صدای قشنگ گوش کنی باید چشم‌هات رو ببندی و از بقیه‌ی صداها بگذری و اون‌ها رو نشنوی، صدای خنده‌ها، گریه‌ها، به هم خوردن فنجون‌ها… تو واسه‌م اون صدای قشنگ بودی که من به خاطرش هیچ صدایی رو نشنیدم. (کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده – صفحه ۱۱)

انتظار کشیدن ترسناک‌ترین قسمت دوست داشتن واسه یه دختره، ترس از این‌که نیاد یا این‌که خیلی دیر بیاد، اما من فکر می‌کنم اگه یه روز به پسری علاقه‌مند بشم، خودم واسه به دست آوردنش تلاش می‌کنم، چرا؟ جواب خیلی ساده‌ست، من اون رو دوست دارم و می‌خوام با کسی باشم که دوستش داشته باشم، دوست داشته شدن به‌تنهایی واسه من کافی است. (کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده – صفحه ۲۳)

خطرناک‌تر از آدم‌هایی که هیچ کتابی نخوندن، آدم‌هایی هستن که فقط چندتا کتاب خوندن. (کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده – صفحه ۳۲)

در تیمارستان زمان به‌سرعت می‌گذشت و با این‌که فقط چند روز بود که به اون‌جا رفته بودم اما به‌اندازه‌ی چند سال پیر شده بودم، چون گذر عمر توی جایی که دوستش نداری همیشه زجرآور و طاقت‌فرساست، هر ثانیه‌ای که می‌گذره انگار ساعت‌های زیادی رو از دست می‌دی و عقربه‌ها تکه‌های وجودت رو با خودشون می‌برن، و از این بابت زمان به سرعت می‌گذشت چون بیرون از آسایشگاه توطئه‌ی وحشیانه‌ای علیه من در حال انجام بود، ابی دوست گذشته و دشمن امروز من خاطراتم رو دزدیده بود و من در حالی که بین سیم‌های خاردار، نرده‌های بلند و دیوونه‌ها گیر کرده بودم، کاری از دستم ساخته نبود. (کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده – صفحه ۱۲۱)

رئیس گفت: «اینو خوب می‌دونم که هیچ‌وقت نباید یه سوال رو واسه کسی تکرار کرد، مگه وقتی که مطمئن باشی طرف گوش‌هاش سنگینه، چون در غیر این صورت طرف داره به این فکر می‌کنه چه خزعبلاتی تحویلت بده، اگه می‌خواست راستش رو بگه قطعا همون اول می‌گفت.» (کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده – صفحه ۱۷۶)

مارال گفت: «هرکسی شاید یه آهنگ داشته باشه که مدت‌ها نتونه اون رو گوش بده. یه آهنگ که گذشته رو واسه‌ت تداعی می‌کنه و دلت نمی‌آد اون رو پاک کنی یا بندازیش دور، می‌ذاری اون گوشه کنارها بمونه، گاهی آهنگ‌ها لبریز از خاطره می‌شن و حرمت پیدا می‌کنن. مثل بعضی از آدم‌ها، درسته که شاید دیگه نتونی اون‌ها رو ببینی و باهاشون حرف بزنی، اما از زندگیت پاک نمی‌شن، چون فراموش‌شدنی نیستن، اون‌ها همیشه یه جای امن گوشه‌ی دلت دارن.» (کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده – صفحه ۱۹۱)

فکر می کنم که خدا سه چیز را با ذوق بیشتری آفریده، زن، هنر و عشق، اما در عجب که تو را با چه شور و حالی آفریده، زنِ هنرمندِ عاشق! (کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده – صفحه ۱۹۶)

معرفی کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده اثر روزبه معین

مشخصات کتاب

  • کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده
  • نویسنده: روزبه معین
  • انتشارات: نیماژ
  • تعداد صفحات: ۲۲۰
  • قیمت چاپ چهاردم – سال ۹۶: ۲۰۵۰۰ تومان
کتاب بوطیقای شیطان - مجموعه داستان ایرانی
کلیک کنید!

واکنش‌ها نسبت به کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده بسیار متفاوت است. نظر شما در مورد این رمان چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[ لینک: اینستاگرام کافه بوک ]


معرفی چند رمان ایرانی:

  1. رمان همسایه‌ها
  2. رمان سال بلوا
  3. رمان بوف کور
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 742
دوست نداشتم: 157
میانگین امتیازات: 4.73

کانال تلگرام کافه بوک

122 دیدگاه در “کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده

با اختلااااف مزخرف‌ترین کتابی که تو عمرم خوندم

کتاب در حد متوسطی بود. داستان شروع قوی داره ولی متاسفانه پایانش خیلی لوس می شه و کلا داستان وا می ره. آخرای کتاب خواننده کاملا احساس می کنه نویسنده قصد داره یه جوری سر و ته ماجرا رو هم بیاره که همین کار سبب می شه ارزش داستان بیاد پایین. رمز آخر کتاب هم به قولی زیاد کار شاقی نیست که بخوای همچین معمایی رو طرح کنی. یه جمله رو تو کل متن با تکرار کلمه از زبان یه لکنت زبانی بسازی، کار فوق العادیه ناشیانه ایه. داستانک های توی متن خیلی زیاد می شه بعضی جاها کلا داستان اصلی گم می شه ولی خیلی جاهای دیگه به موقع و مناسبه. در کل، برای افراد تازه کار که تازه شروع به خواندن رمان و داستان کردن، کتاب بدی نیست. ولی ای کاش قلم نویسنده کتاب به اندازه اوایل کتاب تا آخر کتاب به قوت خود باقی بود.
با تشکر

به نظرم کتاب جالبی نیست زیاد و بعنوان یه داستان اصلا قبولش ندارم چون روند خاص و درستی و طی نمیکنه شاید فقط چن تا از جمله های کتاب رو بشه ازش جدا کرد و زیر خاطره ها و کپشنها یا توکافه ها نوشت اما به عنوان یه کتاب کامل و داستان ایرادات زیادی بش وارده

کتاب واقعا عالى بود.ایده ى جدید و قلم قوى.
دوستانى که میگن داستانک زیاد داشت جا دادن اینا جاى درستش کلى مهمه.

به نظر من کتاب در کل در حد متوسط بود هرچند ایدش میشه گفت جالب بود ولی گیج کننده بود و زیاد نقل قول داشت به نظر من اگه اقای معین به جای رمان این جملات کوتاه و نقل قول هارو در قالب دلنوشته یه متن کوتاه چاپ میکردن به نظر من موفق تر بودن

کتاب در کل از هر نظر درسطح متوسط بود جدا از مطالب کوتاه و نقل قول هایی که توی داستان اقای معین به کار برده بودن داستان کمی گیج کننده بود به نظر من اگه این نقل قول ها یا مطالب کوتاه دیگه ای که توی کتاب بود رو یه کتاب داستان های کوتاه یا در قالب دلنوشته چاپ کرده بودن موفق تر میشدن ولی من اگه بخوایم توی دو کفه ترازو بزاریم میشه گفت که یه سری مطالب اموزنده داشت…..

خوب بود ولی نقص خیلی داشت…زیادی داستانک داشت

به نظرم تحلیلی که کافه بوک از کتاب ارایه داده کاملا درسته ، من کتاب رو خوندم نمیتونم بگم لذت نبردم ولی نمیدونم چرا به هشتاد نوبت چاپ رسیده است؟!؟ باید بگم کتاب پر است از متن های کوتاه جمع اوری شده از کتب مختلف ادبی و البته مورد پسند فضای مجازی این روزها که اگر حذفش کنیم خللی بر خط و محتوای داستان به وجود نمیآره . در کل اگر زیاد حوصله کتاب های عمیق و طولانی را داشته باشیم کتاب مناسبیه ولی اگر کسی در جرگه کتاب خوان ها باشد این کتاب چندان چنگی به دل نمیزند .

کتاب بی اندازه ضعیف، داستان ضعیف بدون پرداخت همراه دیالوگهای پیامک گونه مشابه آنچه که فراوان در فضاهای مجازی میبینیم. بشدت ناامید کننده. وتاسف برانگیز برای تعداد چاپ بالا در مدت کوتاه که تنها نشاندهنده اینست که ما ایرانیها چقدر کم کتاب میخوانیم وچقدر با مطالعه بیگانه ایم.

فن نویسنده کتاب ضعیفه در واقع میشه گفت نویسنده خلاق بوده اما چگونه نوشتن رو به خوبی بلد نبوده! به اعتقاد من اگر این کتاب با فن ادبی بهتری نوشته میشد میدونستین خیلیییی بهتر از این باشه چون داستان جذابی داره البته به جز پایانش که افتضاح تمام شده!

شما اگه خیلی حرفه ای تواین کار هستی خودت کتاب بنویس چاپ کن

عالی بود این تحلیل از کتاب
دقیقا منم همین نظر رو دارم نسبت ب کتابش

انگار یه بچه دبستانی این کتاب نوشته. از نظر فن نگارش خیلی کتاب ضعیفیه. خوندنش وقت تلف کردنه.

خیلی قشنگ بود من اصلا رمان های ایرانی دوست نداشتم ولی با خواندن این کتاب واقعا عاشقش شدم تا الان پنچ بار خوندمش ولی هنوزم حس میکنم هیچی ازش نمیدونم لطفا آثار دیگه ی آقای معین رو معرفی کنید

هسته داستان از فیلم دیوانه ای از قفس پرید بود ، البته اون فیلم با بازى جک نیکلسون و امتیاز ٨.۶ کجا و این رمان کجا. اگه رمان خون و فیلم ببین هستید به هیچ وجه توصیه نمیشه. اما اگه اول راه کشف ادبیات با سن ١٧ ١٨ هستید توصیه میشه.

عاااالیه منکه خییییلی دوسش داشتم به شمام پیشنهاد میکنم هرکی نخونده حتتتما بخوندش

خیلی قشنگهههه من ک کتابشو خریدم خیلی دوس داشتم

بابت دوسال زحمتی که برای این کتاب صرف شده، نمیشه گفت نویسنده برای آخرش اونقدر زمان و انرژی صرف نکرده، اما از یه جایی به بعد قلم دیگه نمی کشه. فکر می کنم آقای معین، برای کتاب اولی که به چاپ رسوندن، قدم خوبی برداشتن و این استقبال عموم مردم، نشون میده تمام اقشار به سمت این کتاب جذب شدن. امیدوارم آثار بعدی، از این اثر قوی تر هم باشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.