بوف کور

بوف کور مشهورترین اثر صادق هدایت، نویسنده، مترجم و روشنفکر ایرانی است. او بوف کور را در سال ۱۳۱۵ هنگامی که به هندوستان سفر کرد، نوشت و ۵۰ نسخه از آن را برای دوستان خود فرستاد. بوف کور به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی نیز ترجمه شده است.

بوف کور یکی از بزرگ‌ترین رمان‌های ایرانی نیز می‌باشد که شما با خواندن آن با حجم عظیمی از نمادها و جریانات فکری آشنا می‌شوید. صادق هدایت سال ۱۲۸۱ در تهران به دنیا آمد و سال ۱۳۳۰ در پاریس خودکشی کرد. هدایت در شرح حال خودش (+) می‌گوید:

شرح حال من هیچ نکتهٔ برجسته‌ای در برندارد نه پیش آمد قابل توجهی در آن رخ داده نه عنوانی داشته‌ام نه دیپلم مهمی در دست دارم و نه در مدرسه شاگرد درخشانی بوده‌ام بلکه بر عکس همیشه با عدم موفقیت روبه‌رو شده‌ام. در اداراتی که کار کرده‌ام همیشه عضو مبهم و گمنامی بوده‌ام و رؤسایم از من دل خونی داشته‌اند به‌طوری‌که هر وقت استعفا داده‌ام با شادی هذیان‌آوری پذیرفته شده‌است. روی‌هم‌رفته موجود وازدهٔ بی‌مصرف قضاوت محیط دربارهٔ من می‌باشد و شاید هم حقیقت در همین باشد.

کتاب بوف کور با جملاتی آغاز می‌شود که در همان ابتدا به خواننده می‌فهماند که با یک کتاب عادی روبه‌رو نیست. جملات ابتدایی این رمان یکی از شناخته‌ شده‌ترین و معروف‌ترین شروع‌هایی است که تقریبا هرکسی می‌داند از کتاب بوف کور است:

در زندگی زخمهایی هست که مثل خوره روح را آهسته در انزوا میخورد و میتراشد.
این دردها را نمیشود بکسی اظهار کرد، چون عموما عادت دارند که این دردهای باورنکردنی را جزو اتفاقات و پیش‌آمدهای نادر و عجیب بشمارند و اگر کسی بگوید یا بنویسد، مردم بر سبیل عقاید جاری و عقاید خودشان سعی می‌کنند آنرا با لبخند شکاک و تمسخرآمیز تلقی بکنند – زیرا بشر هنوز چاره و دوائی برایش پیدا نکرده و تنها داروی آن فراموشی بتوسط شراب و خواب مصنوعی بوسیله افیون و مواد مخدره است – ولی افسوس که تاثیر اینگونه داروها موقت است و بجای تسکین پس از مدتی بر شدت درد میافزاید.
آیا روزی به اسرار این اتفاقات ماوراء طبیعی، این انعکاس سایه روح که در حالت اغماء و برزخ بین خواب و بیداری جلوه میکند کسی پی خواهد برد؟

[ لینک: رمان سمفونی مردگان ]

داستان کتاب بوف کور

ماجرای رمان بوف کور در دو قسمت روایت می‌شود.

در بخش اول، شخصیت اصلی بوف کور – که ساکن خانه‌‌ای در بیرون خندق در شهر ری است – به شرح یکی از این دردهای خوره‌‌وار می‌پردازد که برای خودش اتفاق افتاده است. وی که حرفهٔ نقاشی روی قلمدان را اختیار کرده‌ است به طرز مرموزی همیشه نقشی یکسان بر روی قلمدان می‌‌کشد که عبارت است از: دختری در لباس سیاه که شاخه‌‌ای گل نیلوفر آبی به پیرمردی که به حالت جوکیان هند چمباتمه زده و زیر درخت سروی نشسته‌ است هدیه می‌‌دهد. میان دختر و پیرمرد جوی آبی وجود دارد و…

داستان کتاب اما، از اینجا آغاز می‌‌شود که روزی راوی از سوراخ رف پستوی خانه‌اش – که گویا اصلاً چنین سوراخی وجود نداشته‌ است – منظره‌ای را که همواره نقاشی می‌کرده‌ است می‌بیند و مفتون نگاه دختر (اثیری) می‌شود و زندگی‌اش به طرز وحشتناکی دگرگون می‌گردد تا اینکه مغرب‌ هنگامی دختر را نشسته در کنار در خانه‌اش می‌یابد و…

در ادامه راوی بر اثر استعمال تریاک به حالت خلسه می‌رود و در عالم رؤیا به گذشته باز می‌گردد و خود را در محیطی جدید می‌یابد که علی‌ رغم جدید بودن برایش کاملاً آشناست.

کتاب بوف کور

بخش دوم رمان بوف کور ماجرای راوی در این دنیای تازه، در گذشته است.

از اینجا به بعد راوی مشغول نوشتن و شرح ماجرا برای سایه‌اش می‌شود که شکل جغد است و با ولع هرچه تمام تر هرآنچه را راوی می‌نویسد می‌بلعد. راوی در اینجا شخص جوان ولی بیمار و رنجوری است. او در تمام طول بخش دوم رمان به تقابل خود و رجّاله‌ها اشاره می‌کند و از ایشان ابراز تنفر می‌کند. وی معتقد است که دنیای بیرونی دنیای رجاله‌هاست.

پرستار راوی، دایهٔ پیر اوست که دایهٔ «لکاته» هم بوده‌ است و به طرز احمقانهٔ خویش (از دید راوی) به تسکین آلام راوی می‌پردازد و برایش حکیم می‌آورد و فال گوش می‌ایستد و معجون‌های گوناگون به وی می‌خوراند و…

درباره بوف کور

درباره بوف کور چندین و چند کتاب و مقاله به شکل تخصصی نوشته شده که شماری از آن‌ها عبارتند از:

 • داستان یک روح – شرح و متن کامل بوف کور صادق هدایت نوشته سیروس شمیسا
 • صادق هدایت و هراس از مرگ، ساخت‌ شکنی روان‌ تحلیلگرانهٔ بوف کور نوشته محمد صنعتی
 • دربارهٔ بوف کور هدایت نوشته محمد علی همایون کاتوزیان
 • این است بوف کور  – تفسیری بر بوف‌کور-  نوشته م. ی. قطبی

در مورد اینکه کتاب بوف کور یک رمان عمیق و مفهومی است که سرتاسر آن نمادهای مختلف به کار گرفته شده است هیچ شکی وجود ندارد. اما واکنش‌های عموم مردم در مورد این رمان متفاوت است.

درون‌ مایهٔ اغلب داستان‌ها و نوشته‌های صادق هدایت، مرگ‌ اندیشی، انتقاد از جامعهٔ تحت استبداد و نفی خرافه‌‌پرستی است. در بوف کور هم صادق هدایت کم از موضوع مرگ صحبت نمی‌کند و همین فضای تاریک باعث شده که عده‌ای نتوانند با این رمان ارتباط برقرار کنند. اما در مقابل افرادی هم هستند که از نوشته‌های صادق هدایت در بوف کور لذت می‌برند و آن را بارها و بارها می‌خوانند.

به عقیده من، یک فرد کتابخوان که دنبال به دست آوردن تجربه‌های مختلف است و دوست دارد دنیا را از زاویه دید نویسنده‌های مختلف ببیند، حتما باید سراغ صادق هدایت و بوف کور برود. احساسی که پس از خواندن بوف کور به دست می‌آورید یک احساس ناب و درجه یک است که کمتر کتابی، مخصوصا در بین رمان‌های ایرانی، می‌تواند آن را به شما بدهد. جهان‌بینی صادق هدایت در بوف کور بسیار خاص است و هر فرد علاقه‌مندی را شگفت‌زده می‌کند.

نوشتن درباره کتاب بوف کور بسیار سخت و هر کسی نمی‌تواند به راحتی ادعا کند که این کتاب را فهمیده است. پیشنهاد ما فقط این است که این رمان را بخوانید!

[ لینک: رمان همسایه‌ها ]

بوف کور اثر هدایت

جملاتی از متن کتاب بوف کور

در این دنیای پست پر از فقر و مسکنت، برای نخستین بار گمان کردم که در زندگی من یک شعاع آفتاب درخشید – اما افسوس، این شعاع آفتاب نبود، بلکه فقط یک پرتو گذرنده، یک ستاره پرنده بود که بصورت یک زن یا فرشته بمن تجلی کرد و در روشنایی آن یک لحظه، فقط یک ثانیه همه بدبختیهای زندگی خودم را دیدم و بعظمت و شکوه آن پی بردم و بعد این پرتو در گرداب تاریکی که باید ناپدید بشود دوباره ناپدید شد – نه، نتوانستم این پرتو گذرنده را برای خودم نگهدارم.

دختر درست در مقابل من واقع شده بود، ولی بنظر می آمد که هیچ متوجه اطراف خودش نمیشد. نگاه می کرد، بی آنکه نگاه کرده باشد؛ لبخند مدهوشانه و بی اراده ای کنار لبش خشک شده بود، مثل اینکه بفکر شخص غایبی بوده باشد – از آنجا بود که چشمهای مهیب افسونگر، چشمهائی که مثل این بود که بانسان سرزنش تلخی می زند، چشمهای مضطرب، متعجب، تهدیدکننده و وعده دهنده او را دیدم و پرتو زندگی من روی این گویهای براق پرمعنی ممزوج و در ته آن جذب شد – این آینه جذاب همه هستی مرا تا آنجائیکه فکر بشر عاجز است بخودش کشید – چشمهای مورب ترکمنی که یک فروغ ماوراء طبیعی و مست کننده داشت، در عین حال میترسانید و جذب می‌کرد، مثل اینکه با چشمهایش مناظر ترسناک و ماوراء طبیعی دیده بود که هرکسی نمی‌توانست ببیند؛ گونه‌های برجسته، پیشانی بلند، ابروهای باریک به‌هم پیوسته، لبهای گوشتالوی نیمه‌باز، لبهائیکه مثل این بود تازه از یک بوسه گرم طولانی جدا شده ولی هنوز سیر نشده بود. موهای ژولیده سیاه و نامرتب دور صورت مهتابی او را گرفته بود و یک رشته از آن روی شقیقه‌اش چسبیده بود – لطافت اعضا و بی‌اعتنائی اثیری حرکاتش از سستی و موقتی بودن او حکایت می‌کرد، فقط یک دختر رقاص بتکده هند ممکن بود حرکات موزون او را داشته باشد.

در چشمهای سیاهش شب ابدی و تاریکی متراکمی را که جستجو میکردم پیدا کردم و در سیاهی مهیب افسونگر آن غوطه ور شدم، مثل این بود که قوه ای را از درون وجودم بیرون می کشند، زمین زیرپایم میلرزید و اگر زمین خورده بودم یک کیف ناگفتنی کرده بودم.

من همیشه گمان میکردم که خاموشی بهترین چیزها است، گمان میکردم که بهتر است آدم مثل بوتیمار کنار دریا بال و پر خود را بگستراند و تنها بنشیند.

آیا سرتاسر زندگی یک قصه مضحک، یک متل باور نکردنی و احمقانه نیست؟

من با خودم فکر کردم: «اگر راست است که هر کسی یک ستاره روی آسمان دارد، ستاره من باید دور، تاریک و بی معنی باشد. شاید من اصلا ستاره نداشته‌ام!»

دوباره سکوت و تاریکی همه‌جا را فرا گرفت – من پیه‌سوز اطاقم را روشن نکردم، خوشم آمد که در تاریکی بنشینم – تاریکی، این ماده غلیظ سیال که در همه‌جا و در همه چیز تراوش میکند. من بآن خو گرفته بودم – در تاریکی بود که افکار گم شده‌ام، ترسهای فراموش شده، افکار مهیب باور نکردنی که نمی‌دانستم در کدام گوشه مغزم پنهان شده بود، همه از سر نو جان میگرفت، راه میافتاد و بمن دهن کجی میکرد – کنج اطاق، پشت پرده، کنار در، پر از این افکار و هیکلهای بی‌شکل و تهدید کننده بود.

از دور ریختن عقایدی که بمن تلقین شده بود آرامش مخصوصی در خودم حس میکردم – تنها چیزی که از من دلجویی میکرد امید نیستی پس از مرگ بود – فکر زندگی دوباره مرا میترسانید و خسته میکرد – من هنوز باین دنیایی که در آن زندگی میکردم، انس نگرفته بودم، دنیای دیگر بچه دردمن میخورد؟ حس میکردم که این دنیا برای من نبود، برای یکدسته آدمهای بی‌حیا، پررو، گدامنش، معلومات‌فروش چاروادار و چشم و دل گرسته بود – برای کسانی که بفراخور دنیا آفریده شده بودند و از زورمندان زمین و آسمان مثل سگ گرسنه جلو دکان قصابی که برای یک تکه لثه دم می‌جنبانید گدائی میکردند و تملق می‌گفتند – فکر زندگی دوباره مرا میترسانید و خسته می‌کرد.

حضور مرگ همه موهامات را نیست و نابود میکند. ما بچه مرگ هستیم و مرگ است که ما را از فریب‌های زندگی نجات میدهد، و در ته زندگی اوست که ما را صدا میزند و بسوی خودش میخواند – در سن‌هائی که ما هنوز زبان مردم را نمیفهمیم اگر گاهی درمیان بازی مکث می‌کنیم، برای این است که صدای مرگ را بشنویم.

سایه من خیلی پررنگ‌تر و دقیق‌تر از جسم حقیقی من بدیوار افتاده بود، سایه‌ام حقیقی‌تر از وجودم شده بود. گویا پیرمرد خنزر پنزری، مرد قصاب، ننجون و زن لکاته‌ام همه سایه‌های من بوده‌اند، سایه‌هائیکه من میان آن‌ها محبوس بوده‌ام. در اینوقت شبیه یک جغد شده بودم، ولی ناله‌های من در گلویم گیر کرده بود و بشکل لکه‌های خون آن‌ها را تف می‌کردم. شاید جغد هم مرضی دارد که مثل من فکر میکند. سایه‌ام بدیوار درست شبیه جغد شده بود و با حالت خمیده نوشته‌های مرا بدقت میخواند. حتما او خوب می‌فهمید، فقط او میتوانست بفهمد. از گوشه چشمم که بسایه خودم نگاه میکردم می‌ترسیدم.

مشخصات کتاب

 • عنوان: بوف کور
 • نویسنده: صادق هدایت
 • انتشارات: جاویدان
 • تعداد صفحات: ۸۷
 • افست

نظر شما در مورد کتاب بوف کور چیست؟ لطفا اگر این کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید. در مورد آثار صادق هدایت چه فکری می‌کنید؟


» معرفی چند رمان ایرانی دیگر:

 1. رمان سال بلوا
 2. رمان ملکوت
 3. رمان داستان جاوید
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 514
دوست نداشتم: 168
میانگین امتیازات: 3.06

تبلیغ سایت نشانک

86 دیدگاه در “بوف کور

سلام من علیرغم جثه قوی و قدرتمندم همیشه در انزوا بوده وهستم وهمیشه همه نسبت بمن گاردمیگیرن،من دلم خیلی نازکه مثل یه بچه ولی صورتم اینو نشون نمیده دردهایی هم دارم که کمتر کسی همشونو باهم داره.ولی بااین وجود ارتباط باخدا وامید رو ازدست نداده ونمیدم بنظرم صادق هدایت چون همیشه یاد مرگ بوده سمت امور دنیوی نرفته یجور شخصیت وارستست منتهی بجای چاشنی عرفان وعبادت چاشنی تخیل رو به کار برده واین برگرفته ازمحیط زندگیش بوده و اسطوره های اطرافش.فقط یک سوال دارم ازصادق هدایت؟خودکشی چرا؟درسته یجور شجاعته ولی قتل نفس هم هست و برای شخصیتی بزرگ نقطه ی ضعفی خواهد بود.وشاید یک بدعت…

کتاب خیلی عالی هستش امیدوارم خوانده باشید

زن اول داستان ک راوی دوستش داشت همون لکاته است. مگ ن؟! راوی چون توهمی بوده فکر میکرده زنش با مردای دیگس و وقتی کشتش خودشو شکل پیرمرد خنزرپنزری دید

سلام/ نیاز نیست که داستان کتابو بازگو کنی دوست عزیز / خیلیا هنوز این کتابو نخوندن، مثل من/ و اینکه سایت نباید این دیدگاه و مثل اینو منتشر کنه..

خود صادق میگه
اگر زمین خورده بودم یک جور کیف ناگفتنی بود.
من هم فکر میکنم خواندن این کتاب یک جور کیف ناگفتنی است
یعنی با این که کتاب همه ش در مورد بدبختی و سیاهی و درماندگیه ادم دوست داره بخونه، انگار نیاز داره بهش
من فکر ممیکنم بعضی از ما هستیم که به درد کشیدن و رنج و غم ، محتاجیم، حتی لذت میبریم.
مثل کسی که میگن بذار گریه کنه خالیشه ، انگار تمام عمر اینطوره.

من وقتی کتاب بوف کور رو خوندم تا یک مدت احساس منزویت, تنهایی, افسردگی و حتی خودکشی داشتم دلیلش هم اینه که کتاب بوف کور یه کتاب بی سانسور هست که مستقیما حرفاش رو مستقیما به رخ ادم میکشه . این کتاب ادم رو یاد تلخ ترین یا شاد ترین روز های عمر میندازه که همون روز های شادی که گذشتند برای ادم دلتنگی میاره چون این کتاب با جملاتش ادم رو غرق در خودش میکنه و شما دقیقا خودت رو اونجا احساس میکنی . بی شک کتاب بوف کور جزو برترین کتاب های دو قرن اخیر است . زنده باد صادق هدایت

من کتاب رو خوندم تا یه مدت احساس منزوی بودن, تنها بودن, افسردگی و حتی خیال خود کشی داشتم چون این کتاب به صورت بدون سانسور درد و شکلات رو به رخ ادم می کشه و خواننده رو به یاد سخت ترین مشکلاتش می اندازه . بی شک یکی از بهترین و با مفهوم ترین کتاب های قرن مینونه باشه

ضمن بزرگداشت یاد این استاد
نه تنها کتاب از جذابیت خاص برخوردار است بلکه نکاتی ریز را میتوانم از آن برگرفت.
برای مثال آرزوی هر کس درمحدوده مورثی خود اوست.
رجاله هایی که اخلاق و رفتار مشابه دارند و خود واقعی انسان متفاوت تر و باارزش تر از مشابه شدن به افراد پست بیمار وهرجایی است.
و نکته ظریف دیگر له شدن ونادیده گرفتن شخصیت او توسط زن ناپاکی که خودش را به زور وارد زندگی او کرده و کششی که برای او ایجاد کرده
و نکته آخر درمان افیون و واقعیت در دام قرار گرفتن افیون و توهمات و بی غیرتی و فاحشگی زن به دنبال آن
به نظر می رسد استاد مشکلات حل نشده ای در دوران کودکی داشته که سایه اش در دوران جوانی او را محکوم به انزوا کرده و او را به بیمار روانی شبیه کرده.
این کتاب در شب تاسوعای حسینی سال ۹۸مطالعه شد.
پایدار باشید.

منم این کتاب خوندم..خیلی درگیرش شدم..چهاربار خوندمش..و خیلی خوشم اومد…خیلی مرموزانه بود..
نوشتن همچنین کتابی فقط از هدایت برمیاد…

من کتاب را خوندم و تازه تمام کردم باتوجه به مشهور بودن تو سایت را نگاه کردم من که چیزی نفهمیدم و از نظر شخصی مزخرف بود بعضی های دیگه هم نوشتن مطلب ش خیلی مبهم هست خوب چیزی که فهمیده نشه به چه درد میخوره و اصلا فکر می کنن چون نفهمیدن ش پس کتاب مهمی است من توصیه می کنم وقت خودتون را صرف خودم ش نکنید

من این کتابو همین الان تمومش کردم حال و هوای داستان منو برگردوند به بدترین دوران زندگیم ینی نوجوانی که به شدت منزوی و جامعه گریز و حتی جامعه ستیز بودم. برای من تاثیرش طوری بود که الان با خودم فک میکنم نکنه الان که دیگه مث قبل افسرده و منزوی نیستم دارم اشتباه میکنم و حقیقت زندگی به همین تلخی و سیاهی بوده که قبلا فکر میکردم و الان دارم خودمو گول میزنم و انگار خود واقعیم همون افسرده جامعه گریز بوده!

نسخه اصلی شو از کجا میتونم تهیه کنم؟

من میگم حس تازه ای میبخشه من عاشق این کتاب شدم

من کتاب های صادق هدایت وحتی شخصیتش(که معلوم نیس دروغ قاتیش کردن یانه!!)رو از دید
روشنفکریش نگاه میکنم اینطوری کتاباش یه مفهوم خاص واسم پیدا میکنن بنظرم صادق هدایت
بی نظیر بوده وهست

اینکه این کتاب مربوط چند دهه پیش هستش تناقض فرهنگی یا تفاوت عقیدتی با دوران امروز ما نداره ؟؟؟

بدبختی همینه که تکنولوژی پیشرفت کرده اما فکر توی بعضی از کشور ها نه و باید بگم نه زیاد نداره فقط کمی تفاوت هست که اونم چیز خاصی نیست

کتاب خواندن هنوز هم خوب است. با وجود پیدایش فضای مجازی هنوز کتاب خوب ترین هاست.

من خیلی درک نکردم این کتاب رو.باید دوباره بخونم

دوستان سلام.اینا همش شایعس میگن هرکی بخونه خودکشی میکنه.والا هیشکی اندازه من احساساتی نیس.از خوندنش خیلی لذت بردم.جملات واقعا زیبایی بکار رفته اصلا حیرت میکنی.هیچ دو جمله ای مثه هم نیس.خیلب زیباس.

سلام. زنده یاد صادق هدایت مرد بزرگو فاضل و دانشمند میهن پرستی بوده است. خودش و اثر مهمش “بوف کور” مظلوم و ناشناس مانده است.اخیرا یکی از شاهنامه پزوهان و از دانندگان تاریخ ایران کهن و باستان یعنی آقای دکتر محمد رسولی کتابی به همان سبک و سیاق ، اما مستقل و سوای از کتاب هدایت نوشته بنام “بوفی کور” . کتاب بوفی کور آقای رسولی همان پیام را دارد ، اما با زبانی امروزی تر.
پیشنهاد میکنم مظالعه ی این کتاب را از دست ندهید.
بوفی کور نوشته ی محمد رسولی . نشر سبزان سال ۱۳۹۸

سلام کتاب مهم ” بوفی کور” نوشته ی استاد محمد رسولی روشنگر خیلی چیزهاست. از جمله کمک میکنه بفهمیم صادق هدایت چه دردهایی از این جامعه و تاریخ این کشور داشته است.
پیشنهاد دارم کتب خوانان مطالعه این کتاب مهم را از دست ندهند.

درود

کتاب “بوفی کور” نوشته ی محمد رسولی را هم بخوانید.!
رسولی همان صادق هدایت است که در این زمان است.
برای درک درست بوف کور خیلی ویزگی ها باید داشت. یکی آن تسلط به تاریخ اساطیری و کهن و باستان ایران است . دانستن زبان پهلوی است. همان چیزایی که صادق داشته است. حالا اقای رسولی دارد با همان شیوه ی نگرش و نگارش. بوفی کور چاپ شده در نشر سبزان سال ۱۳۹۸

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.