انتشارات متخصصان

تست مامان نوشته راب فیتزپاتریک

کتاب تست مامان

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

کتاب تست مامان برگردانِ فارسی کتاب The Mom Test: How to talk to customers است که با اجازه‌ی رسمی از نویسنده و ناشر آن منتشر شده است.

در کتاب تست مامان می خوانیم که:

چطور با مشتری ها صحبت کنیم و با وجود دروغ هایی که از همه می شنویم، بفهمیم که آیا ایده ی کسب و کارمون به درد می خوره یا نه.

در قسمتی از پشت جلد تست مامان آمده است:

صحبت با مشتری یکی از مهارت های اساسی برای توسعه‌ی مشتری و لین استارتاپ هست. همه‌مون می دونیم که باید با مشتری صحبت کنیم ولی انگار هیچ کس حاضر نیست اعتراف کنه که صحبت با مشتری کارِ سختیه که به راحتی می شه اشتباه انجامش داد.
این کتاب قراره بهتون نشون بده که چطور می تونین این کار رو بهتر انجام بدین و کجای کار ممکنه اشتباه کنین. این کتاب یه راهنمایِ سریع و کاربردیه که جلوی اتلافِ وقت و پول و حتی سکته‌ی قلبی ناشی از شکست رو می گیره!

سوالات درست باعث می شود که جواب های درست هم بگیریم. و سوال هایی که در کتاب تست مامان قبول شوند برای پرسیدن از هر فرد دیگری نیز مناسب اند.

[ لینک مرتبط: کتاب دروغ های مسلحبرنده ی جایزه‌ی کتاب تجاری سال ۲۰۱۷ ]

کتاب تست مامان - خلاصه کتاب تست مامان نوشته راب فیتزپاتریک

خلاصه کتاب تست مامان

علت انتخاب اسم “تست مامان” این است که اگر شما از مامان خود درباره‌ی ایده ای که دارید سوال کنید، (چون مامان‌تون شما رو دوست داره) حتما جواب می دهد که چقدر ایده خوبی داری، چقد تو خلاقی، چقد باهوشی و… و یا در بدترین حالت ممکن شما را ناامید نمی کند. در واقع اگر از مامان خود در مورده ایده‌ای که دارید سوال بپرسید بیشتر از همه بهتون دروغ میگه و دلیل این کار هم اینه که مامان‌تون شما رو دوست داره!

اما راب فیتزپاتریک نویسنده کتاب تست مامان اعتقاد دارد که اگر شما سوال های درستی بپرسید، هیچ دروغی هم نمی شنوید. و در کل اعتقاد داره که این سوال اصلا سوال درست و مناسبی نیست و هر کسی رو تشویق می کنه که تا حدی در جواب‌ش دروغ بگه!

کتاب تست مامان شامل ۸ فصل به شرح زیر است:

 1. تست مامان (این فصل را رایگان بخوانید.)
 2. دوری از داده های بد
 3. پرسیدن سوالای مهم
 4. پیچیده و رسمیش نکنین
 5. تعهد و پیش روی
 6. پیدا کردن گفت و گوها
 7. انتخاب مشتری ها
 8. برنامه ریزی و روند کار

در کتاب گفت و گوهای زیادی وجود دارد که هر جمله از آن تحلیل و بررسی شده است. همچنین تکنیک ها و روش های پرسیدن سوالات درست هم به طور کامل بررسی شده است.

[ لینک مرتبط: رهبری اثر سر الکس فرگوسنکتابی سرشار از تجربه‌های ناب ]


نویسنده در مقدمه اشاره می کند که:

رویکرد این کتاب در مورد گفت و گو با مشتری این هست که صحبت های رسمی و تعارف ها رو کنار بذاریم و مسئولیت پرسیدن سوال های خوب رو خودمون به عهده بگیریم.

کتاب تست مامان - خلاصه کتاب تست مامان

این کتاب را چه کسانی باید بخوانند؟

در مقدمه کتاب تست مامان به این سوال پاسخ داده شده و لیستی از افراد آورده شده است که نویسنده اعقتاد دارد کتاب برای آن ها نوشته شده است:

 • کسی که در مورد توسعه مشتری مطالعه می کند.
 • فروشنده یا صاحب کسب و کار.
 • منتور، حامی و یا سرمایه گذار استارتاپ ها.
 • فردی که می خواهد از اجرایی بودن ایده خود مطمئن شود.
 • کسانی که به دنبال جذب سرمایه هستند.
 • کسانی که قصد راه اندازی استارتاپ دارند.
 • کسانی که در پی کشف فرصت های تجاری هستند.
 • کسانی که می خواهند کسب و کار خودشان را راه اندازی کنند.

درباره کتاب تست مامان

در کل این کتاب در مورد گفت و گو و هنر ارتباط برقرار کردن است. این کتاب به شما یاد می دهد که چطور یک گفت و گو را ایجاد کنیم و از آن اطلاعات مورد نظر خود را  بدون اینکه از هدف اصلی گفت و گو فاصله بگیریم، بیرون بکشیم.

به نظر من خواندن این کتاب برای هر کارآفرین و هر مدیری یکی از واجبات است. سراسر کتاب شامل نکته ها و فوت های گوزه گری است که برای هر کارآفرینی جذاب است.

اگر قبلا هم تجربه گفت و گو در مورد ایده ها را داشتید جذابیت این کتاب برای شما دوچندان است. شما بعد از به کار بردن ایده‌های این کتاب در گفت و گو به راحتی می توانید تفاوت را با گذشته احساس کنید.

ترجمه کتاب تست مامان توسط تیم پینگونیو به عنوان سرویس ترجمه گروهی کتاب انجام شده است. یک ترجمه بی نقص و بسیار روان که در کنار محتوای درجه یک کتاب باعث می شود که از خواندن آن خسته نشوید.

[ لینک مرتبط: کتاب کفش باز – بهترین کتاب سال ۲۰۱۶ به انتخاب بیل گیتس و وارن بافت ]

قسمت هایی از متن کتاب تست مامان

کتاب تست مامان با ترجمه پینگونیو - معرفی کتاب کارآفرینی

راحت می شه با یه سوال اشتباه احساسات مشتری رو در مورد موضوعی تحریک کرد؛ “از اینکه موقع حمله یه بسته، بند کفش تون باز بشه متنفر نیستین؟” – “آره خیلی بد می شه!” و بعد من میرم و «بند کفش باز نشدنی» خودم رو طراحی و تولید می کنم، بدون اینکه توجه کنم اگه واقعا براش چنین مساله ای مهم بود، از گره دوقلو استفاده می کرد.

یه استارتاپ موفق معمولا روی یه ایده خاص تمرکز می کنه و همون رو پیاده سازی می کنه. نه اینکه با هر ایده ای که جلو پاش سبز می شه مسیرش رو عوض بکنه.

وقتی مشتری ویژگی ای رو ازتون می خواد باید انگیزه و هدف شون رو پیدا کنید. یکم روی این مورد عمیق شین. چرا این ویژگی رو می خوان؟ چرا برای داشتن این ویژگی به خودشون زحمت بدن؟ الان که این ویژگی رو در اختیار ندارن چطور باهاش کنار میان؟

نمی تونین به افراد به عنوان مشتری واقعی نگاه کنین مگر اینکه این فرصت رو بهشون داده باشین تا بدون رودرواسی دست رد به سینه تون بزنن.

اگه گفت و گوی بی مقدمه با مردم به نظرتون عجیب میاد، صرفا به این دلیله که به جای یه مکالمه‌ی عادی بهش به چشمِ یه مصاحبه نگاه می کنین. بعد از خودشون، بیشترین چیزی که آدما دوس دارن در موردش صحبت کنن مشکلاتِ زندگی شونه. کافیه در این مورد حرف بزنین و به نظرشون جزو معدود آدمایی باشین که هم صحبت شدن باهاشون دل چسبه.

اطلاعات کتاب

 • کتاب تست مامان
 • نویسنده: راب فیتزپاتریک
 • ترجمه: تیم پینگونیو
 • انتشارات: کتاب یوسف
 • تعداد صفحات: ۱۶۸
 • قیمت: ۲۵۰۰۰ تومان

خرید کتاب

معرفی کتاب کارآفرینی - خلاصه کتاب تست مامان

معرفی کتاب های خوب مدیریتی: