انتشارات متخصصان

معرفی کتاب مدیریتی

کتاب انگیزه

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

کتاب انگیزه راهکاری نو برای خلق دنیایی نو، اثر دانیل اچ پینک. با ترجمه مرجان فرجی که از سوی انتشارات لیوسا منتشر شده است.

تحصیلات رسمی دانیل پینک در حوزه‌ی حقوق است اما سال ۲۰۱۱ نشریه کسب و کار هاروارد، نام او را در فهرست پنجاه متفکر مدیریت جهان اعلام کرد.

انگیزه یکی از حوزه های اصلی می باشد که نویسنده آن را به خوبی بررسی کرده است و آن را می فهمد.

دانیل پینک سال هاست که برای نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال مطلب می نویسد.

کتاب انگیزه - نویسنده کتاب انگیزه دانیل پینک

کتاب انگیزه در مورد چیست؟

این کتاب به کل سعی دارد ماجرای انگیزه را حل کند. اینکه انگیزه چیست؟ چه طور شکل می گیرد؟ چرا اصلا انگیزه می گیریم و یا انگیزه خود را از دست می دهیم؟ چطور می توانیم انگیزه افراد را بالا ببریم و یا اینکه چه عواملی باعث می شود انگیزه از بین برود؟

در کتاب انگیزه مطالب مرتبط با موضوع انگیزش نیز بررسی می شود. مطالبی همچون رابطه انگیزه با خلاقیت، رابطه انگیزه با اخلاق و یا رابطه انگیزه با اعتیاد پاداش.

در پشت جلد کتاب می خوانیم ” اغلب ما آدم‌ ها گمان می‌ کنیم بهترین راه انگیزه بخشیدن به خودمان و دیگران، پاداش‌ های بیرونی مثل پول است. این اشتباه است. راز عملکرد بهتر و رضایت خاطر افراد – در محیط کار، مدرسه و منزل – این نیاز فطری انسان است که سکان زندگی‌ اش را در دست داشته باشد، بیاموزد چیزهای نویی خلق کند و خود و دنیای خود را از اینکه هست بهتر کند. در کتاب انگیزه سه عنصر انگیزه‌ی واقعی – یعنی، استقلال عمل، تبحر و آرمان – مورد بررسی قرار می‌گیرد و راهکارهای هوشمندانه و شگفت‌ آوری برای به‌کارگیری این سه عنصر در عمل ارائه می‌شود.”

دانیل پینک اعتقاد دارد انگیزه در مردم وجود دارد، فقط باید راه هایی پیدا کنیم که این انگیزه را از بین نبریم.

کتاب انگیزه - معرفی کتاب مدیریتی در کافه بوک

درباره کتاب انگیزه

شما اگر بخواید به کسی انگیزه بدید چیکار می کنید؟

به نظر من بهتره که بهش پول بدید. تقریبا میشه گفت که اولین چیزی که به ذهن همه ما خطور می کنه این هستش که پول باعث میشه افراد انگیزه پیدا کنند. حتی شاید برای شما هم پیش امده باشه که اگر کاری را از کودکی انتظار داریم سعی می کنیم با یک انگیزاننده مثل پول کودک رو ترغیب به انجام کار کنیم. مثلا بهش وعده میدیم که فلان اسباب بازی رو براش می خریم اگر این کار را بکنند. و شاید همین باعث شده که عامل انگیزه در ذهن ما پاداش های بیرونی باشند.

اما وقتی کتاب انگیزه را می خوانیم می بینیم که ماجرای انگیزه بسیار گسترده و بحث برانگیز می باشد. وقتی می خوانیم که پاداش های بیرونی زیاد باعث فساد انگیزش می شود شاید تعجب کنیم و به این فکر بیفتیم که مگر می شود کسی با گرفتن پول و پاداش انگیزه خود را از دست بدهد. ولی تحقیقات و آزمایش های مختلف نشان می دهد که بله می شود.

این کتاب ماجرای انگیزه را به شکل جذاب و از لحاظ مختلفی بررسی می کند و بسیار ارزشمند است.

این کتاب را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟

به نظر من مدیران کسب و کارها باید به خوبی با موضوع انگیزه آشنا باشند و لذا این کتاب و تحقیقات دانیل پینک برای آن ها یک ضرورت می باشد.

کارآفرین ها و افرادی که علاقه دارند رفتار های انسان را نیز مطالعه کنند می توانند از این کتاب استفاده خوبی ببرند.

و در کل هر کسی که به موضوع انگیزش علاقه دارد بدون شک این کتاب برای او مفید خواهد بود.

کتاب انگیزه - کتاب انگیزه را در کافه بوک بخوانید

قسمت هایی از کتاب

بهترین راه استفاده از پول به عنوان عامل ایجاد کننده انگیزه آن است که به آدم ها به قدر کافی پول بدهید تا مسئله پول به کل از میان برداشته شود.

در محیط هایی که پاداش های بیرونی رایج تر است، بسیاری از افراد فقط تا آستانه ای که پاداش می گیرند کار می کنند نه بیشتر. بنابراین چنانچه دانش آموزان برای خواندن سه کتاب جایزه بگیرند دست به کتاب چهارم که نمی برند هیچ، عادت مطالعه برای باقی عمر را کنار می گذارند.

لزومی ندارد ببینید فلانی چه کاری انجام می دهد تا بدانید حرفه اش همان است یا نه. کافی است چشمانش را تماشا کنید، آشپزی که سسی را مخلوط می کند، جراحی که با چاقو پوست را می شکافد، دفترداری که بارنامه را پر می کند و … همگی حالت مجذوب بر چهره دارند، چنان غرق در کار، که پاک خود را فراموش کرده اند، و چه زیباست آن حالت نگاه دوخته بر شی.

ارزش زندگی آدم ها را می توان با این معیار سنجید که چقدر توانسته اند بر سرنوشت کسانی که کمتر دستشان به دهانشان می رسد، اثر بگذارند.

کسانی که کمتر از دیگران چشم به پاداش های بیرونی دارند، همان هایی هستند که سرانجام این پاداش ها را نصیب خود خواهند کرد.

نظر شما در مورد کتاب انگیزه چیست؟