کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب ملت عشق

کانال تلگرام کافه بوک

کتاب ملت عشق در ترکیه بیشتر از ۵۰۰ بار به چاپ رسیده و توانسته است عنوان پرفروش ترین کتاب تاریخ ترکیه را به دست آورد. این کتاب در ایران هم با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و تا به حال بیشتر از ۵۰ بار چاپ شده و توانسته است طرفداران زیادی پیدا کند.

در قسمتی از پشت جلد کتاب ملت عشق آمده است:

مولانا خودش را «خاموش» می نامید؛ یعنی ساکت. هیچ به این موضوع اندیشیده ای که شاعری، آن هم شاعری که آوازه اش عالمگیر شده، انسانی که کار و بارش، هستی اش، چیستی اش، حتی هوایی که تنفس می کند چیزی نیست جز کلمه ها و امضایش را پای بیش از پنجاه هزار بیت پرمعنا گذاشته چطور می شود که خودش را «خاموش» بنامد؟

اولین جملاتی که ملت عشق می خوانید چنین است:

به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق.
خود به تنهایی دنیایی است عشق.
یا درست در میانش هستی، در آتشش
یا بیرونش هستی، در حسرتش…

ملت عشق

داستان کتاب ملت عشق

این کتاب در واقع دو رمان است که به زیبایی در کنار هم و در یک کتاب گنجانده شده است. دو رمان که موازی هم جلو می رود. یکی در سال ۲۰۰۸ در آمریکا اتفاق می افتد و دیگری در قرن هفتم در قونیه.


ماجرا مربوط به زنی به نام اللا است که در بوستون آمریکا زندگی می کند. رابطه او با خانواده اش چندان خوب نیست و رابطه زناشویی اش در حال فروپاشی می باشد.

در این میان اللا، کاری تحت عنوان یک ویراستار پیدا می کند. او می بایست رمانی را که به او داده شده است را بخواند و در مورد آن گزارشی تهیه کند. رمانی که زندگی او را برای همیشه تغییر خواهد داد. رمانی که به اللا می دهند، رمان ملت عشق است.


داستان کتاب ملت عشق از یک سو ماجرای زندگی اللا است و از سوی دیگر ماجرای کتابی است که به اللا داده شده است، یعنی رمان ملت عشق.

ملت عشق در واقع رمانی در مورد عشق مولانا و شمس تبریزی است.

در این بین اللا با نویسنده رمان ملت عشق یعنی عزیز ز. زاهارا از طریق ایمیل ارتباط برقرار می کند و…


آن چه که در مورد رمان ملت عشق بسیار چشم گیر و جذاب است نحوه تغییر زاویه دید می‌باشد. در کتاب از زاویه دید اول شخص و سوم شخص استفاده شده و همین باعث جذابیت دو چندان مطالب شده است. کتاب مدام از زاویه دید افراد مختلف روایت می شود و حدود ۱۸ نفر، اتفاقات را شرح می دهند.

مطالب گاهی از دید شمس بیان می شود گاهی از دید مولانا، گاهی از دید گل کویر و گاهی از دید متعصب و…

[ لینک مرتبط: کتاب بعد از عشق اثر الیف شافاک ]

داستان کتاب ملت عشق

نگاهی به کتاب ملت عشق

ملت عشق واقعا کتاب فوق العاده عالی و لذت بخشی بود و من بی نهایت از خواندن آن لذت بردم. هنگام مطالعه واقعا حسِ خوبی داشتم و به همه دوستان پیشنهاد می کنم این کتاب را مطالعه کنند و لذت ببرند.

این رمان در مورد عشق است، عشقی واقعی، عمیق و خالص که در کمتر کتابی با آن روبه‌رو خواهید شد.

در ابتدا، کتاب با داستان زندگی اللا شروع می شود ولی بعد وارد رمان ملت عشق در قرن هفتم می شود و داستان کتاب، مدام در حال و در قرن هفتم روایت می شود.

هنگامی که داستان شمس تبریزی در رمان ملت عشق را می خوانید شیفته آن می شوید. احساس خوبی به شما دست می دهد و دلتان نمی خواهد کتاب را کنار بذارید. اما وقتی در اوج لذت بردن از داستان قرن هفتم هستید، نویسنده دوباره به ماجرای اللا برمیگردد و این ممکن است یک مقدار لذت شما از کتاب را کم کند و شاید حتی باعث عصبانیت شما شود. (دست کم باعث شد که من خیلی عصبی بشم، ماجراهای شمس بسیار خواندنی و لذت بخش بودند و دلم می‌خواست پشت سر هم آن ها را بخوانم اما یک دفعه کتاب به بوستون و زندگی اللا برمی‌گشت!)


به شخصه وقتی کتاب را می خواندم دوست داشتم قسمت هایی که مولانا داستان را تعریف می کند بیشتر باشد اما چنین نبود و فقط در بعضی مواقع داستان از دید مولانا نقل میشد.

به نظر من ملت عشق یک کتاب خوب و بسیار خواندنی محسوب می شود که داستان جذاب و گیرایی هم دارد. پیشنهاد می‌کنم مطالعه آن را به هیچ‌وجه از دست ندهید و حتی اگر مایل هستید کسی را به کتاب و کتاب خواندن علاقه‌مند کنید، رمان ملت عشق را به او هدیه دهید.

از کتاب ملت عشق ترجمه‌های متعددی در بازار وجود دارد اما کتاب با ترجمه ارسلان فصیحی معروف شده است که ترجمه خوب، روان و بی نقصی می باشد.

[ لینک: مو قرمز اثر اورهان پاموکادبیات ترکیه ]

معرفی کتاب ملت عشق

قسمت هایی از متن کتاب ملت عشق

سنگی را اگر به رودخانه ای بیندازی، چندان تاثیری ندارد. سطح آب اندکی می شکافد و کمی موج بر می دارد. صدای نامحسوس “تاپ” می آید، اما همین صدا هم در هیاهوی آب و موج هایش گم می شود. همین و بس. اما اگر همان سنگ را به برکه ای بیندازی… تاثیرش بسیار ماندگارتر و عمیق تر است. همان سنگ، همان سنگ کوچک، آب های راکد را به تلاطم در می آورد. در جایی که سنگ به سطح آب خورده ابتدا حلقه ای پدیدار می شود؛ حلقه جوانه می دهد، جوانه شکوفه می دهد، باز می شود و باز می شود، لایه به لایه. سنگی کوچک در چشم به هم زدنی چه ها که نمی کند. در تمام سطح آب پخش می شود و در لحظه ای می بینی که همه جا را فرا گرفته. دایره ها دایره ها را می زایند تا زمانی که آخرین دایره به ساحل بخورد و محو شود.

کلماتی که برای توصیف پروردگار به کار می بریم، همچون آینه ای است که خود را در آن می بینیم. هنگامی که نام خدا را می شنوی ابتدا اگر موجودی ترسناک و شرم آور به ذهنت بیاید، به این معناست که تو نیز بیش تر مواقع در ترس و شرم به سر می بری. اما اگر هنگامی که نام خدا را می شنوی ابتدا عشق و لطف و مهربانی به یادت بیاید، به این معناست که این صفات در وجود تو نیز فراوان است.

پیمودن راه حـق کار دل است، نه کار عـقل. راهنمایت همیشه  دلـت باشد، نه سری که بالای شانه هایت است. از کسانی  باش که به نـفـس خـود آگاهـند، نه از کسـانی که نــفــس خـــود را نـادیــده مـی گیـرند.

قرآن را می توان در چهار سطح خواند. سـطح اول معـنای ظـاهـــری است. بعدی مـعـنـای  بـاطــــنـــی است. ســومـی بــطـــنِ بـــطـــن است. سطح چــهارم چنان عـــمــیق است که در وصـــف نـــمــی گـــنـجــد.

صفات خدارا میتوانی در هر ذره کائنات بیابی چون او نه در مسجد و کلیساو دیر و صومعه،بلکه هر آن همه جاهست همانطور که کسی نیست که او را دیده و زنده مانده باشد کسی هم نیست که او را دیده و مرده باشد هرکه او را بیابد تا ابد نزدش می ماند.

[ لینک مرتبط: چهل قاعده شمس تبریزی در کتاب ملت عشق ]

خلاصه ای از کتاب ملت عشق اثر الیف شافاک

دوست داشتن خداوندی که هیچ ‌نقصی در او ‌راه ندارد، سهل است. آنچه سخت است، دوست داشتن انسان های فانی است با همه ی خطا و ثوابشان. فراموش مکن آدمی هر چیزی را به اندازه ای می فهمد که نسبت به آن عشق دارد! پس تا زمانی که برای دیگران از صمیم قلب آغوش نگشایی و بخاطر خالق، مخلوق را دوست نداشته باشی، نه می توانی چنان که شایسته است بفهمی و ‌نه به شکلی لایق دوست بداری..!

چند قسمت دیگر از متن کتاب ملت عشق

تقدیر به آن معنا نیست که مسیر زندگیمان از پیش تعیین شده، به همین سبب اینکه انسان گردن خم کند و بگوید چه کنم “تقدیرم این بوده” نشانه ی جهالت است، تقدیر همه ی راه نیست، فقط تا سر دوراهی هاست، گذرگاه مشخص است، اما انتخاب گردش ها و راه های فرعی دست مسافر است، پس نه بر زندگی ات حاکمی و نه محکوم آنی.

هیچ گاه نومید مشو. اگر همه درها هم به رویت بسته شوند، سرانجام او کوره راهی مخفی را که از چشم همه پنهان مانده، به رویت باز می کند. حتی اگر هم اکنون قادر به دیدنش نباشی، بدان که در پس گذرگاه های دشوار باغ های بهشتی قرار دارد. شکر کن! پس از رسیدن به خواسته ات شکر کردن آسان است. صوفی آن است که حتی وقتی خواسته اش محقق نشده، شکر گوید.

اکثر درگیری ها، پیش داوری ها و دشمنی های این دنیا از زبان منشا می گیرد. تو خودت باش و به کلمه ها زیاد بها نده. راستش، در دیار عشق زبان حکم نمی راند. عاشق بی زبان است.

عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته. نپرس که آیا باید در پی عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی یا عشق جسمانی؟ از تفاوت ها تفاوت می زاید. حال  آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی در آتشش، یا بیرونش هستی در حسرتش.

مشخصات کتاب

  • کتاب ملت عشق
  • نویسنده: الیف شافاک
  • مترجم: ارسلان فصیحی
  • انتشارات: ققنوس
  • تعداد صفحات: ۵۱۱
  • قیمت چاپ نوزدهم: ۳۳۰۰۰ تومان

دوستان گرامی دقت کنند که چاپ های جدید کتاب اصلی از این انتشارات با دو ویژگی منحصر به فرد منتشر شده است.

  1. چاپ برجسته اسم کتاب
  2. هولوگرام روی جلد کتاب

اگر کتابی که می خرید این نشانه ها را نداشته باشد تقلبی است و از سوی افراد سودجو یا همان قاچاقچیان کتاب، چاپ و منتشر شده است.

ملت عشق اثر الیف شافاک

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

ترجمه

7

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

9

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 977
دوست نداشتم: 107
میانگین امتیازات: 9.13

مقالات معرفی کتاب کافه بوک

139 دیدگاه در “کتاب ملت عشق

حقیقتش برخلاف نظر بقیه دوستان خیلی خوشم نیومد.بنظرم نویسنده اصلا رعایت امانت نکرده بود. شمس و مولانا رو متفاوت توصیف کرده.در.اقع برای دوشخصیت حقیقی داستانسرایی شده و اون هم نه از روی حقیقت.مثل اینکه من بیام برای زندگی عطار یه رمان بنویسم و داستان زندگیشو خودم پیش ببرم.و بعد هم از قول شمس چه چیزهایی تعریف کرد.یه جا حلال خدا رو حرام می کرد و جای دیگه حرام رو حلال…..شرا ب رو خورد ولی عمل زناشوییو مانع رسیدنش به حق دونست….این فقط یه کتاب بود براساس اعتقادات نویسنده…..از حق نگذرم بعضی جملاتشو دوست داشتم ولی کلیتشو نه…..

سلام دوستان. کمکم کنید من یه رمان عاشقانه و در عین حال گریه دار میخوام یچیزی تو مایه های من پیش از تو این کتاب همچین فضایی داره؟ کتاب دختری که رهایش کردی چی در مقایسه با این کتاب کدومش به چیزی که میخوام نزدیکه خوااااهش میکنم اگه کتابی با این موضوع که گفتم میشناسید معرفی کنید بهم ممنون

کتاب فوق العاده بود ….فوق العاده
ولی متاسفانه یک سری مطالبش درباره شخصیت شمس حقیقت نداشت.
من با این کتاب عاشق شخصیت شمس تبریزی شدم
ولی بعدش که به خاطر این شیفتگی رفتم درموردش تحقیق کردم دیدم حقیقت با اون چیزی که در کتاب درموردش نوشته فرق داره.
بدجور افسردگی گرفتم…

کتاب خوبی است ولی دوستان توجه کنند که به آن به عنوان یک رمان نگاه کنند نه واقعیت زندگی شمس. یک ضعف بزرگ کتاب روایتی است که از شمس و مولانا میکند و آنها را به شخصیتهایی اساطیری و غیر قابل دسترس تبدیل میکند در حالیکه خود مولانا و شمس به شدت با این نگاه مخالف بودند همچنین داستانهایی که از زندگی شمس و مولانا روایت میکند زاییده خود نویسنده میباشند و واقعی نیستند برای شناخت بهتر شمس و مولانا و داستان واقعی زندگی مولانا دوستان میتوانند به کتاب ارزشمند “پله پله تا ملاقات خدا”اثر عبدالحسین زرین کوب مراجعه نمایند

یکی از بهترین کتاب هایی که توی عمرم خونده بود فوق العاده بود نمیشد یه لحظه پایینش گذاشت
ولی یه سوالی که برام به وجو اومده اینه که در مورد کیمیا و شمس حرف این کتاب رو باید باور کرد یا حرفی که کتاب های دیگه میگن با هم فرق داره ملت عشق میگه کیمیا عاشق شمس بوده ولی جاهای دیگه برعکسشو میگن

لطفا اگر کتاب خون هستید یا نیستید … این کتاب رو تجربه کنید . پشیمون نخواهید شد از وقت گذروندن باهاش . امیدوارم حال دل همه ما خوب باشه 🙏🏼

کتابی گیرا که خود به خود جلو می ره و زمان از دست شما در می ره . خوندنش تجویز می شه بی برو برگرد.با آرزوی حال خوب برای دلامون 🙏🏼

جزو اون دسته کتابایی که رغبت م رو به مطالعه ش مضاعف کرده بود
نثری روان ، روایتی زیبا ، کلمات در جای خودشان هنرمندانه و ندبرانه قرار گرفته بود
عالی بود ، عالی به معنای واقعی کلمه !

سالها بود از کتاب خوندن فاصله گرفته بودم و خوشحالم که ملت عشق شروع دوباره بود ..
انقدر متن کتاب شیرین و دلنشینه که در سخت ترین شبها و روزهای زندگیم با خوندنش آرامش گرفتم و کلی به جمله هاش فکر کردم …
خوندنش به همه پیشنهاد میشه

من این کتاب و خوندم فوق العادس دلم برای همه کلمه هاش تنگ میشه بازم هر روز یه صفحه می خونم ازش کنار بقیه کتابا

این کتاب برای چه رده ی سنی می باشد ؟

عالی بود.خود عشق بود.من اصلا اهل رمان و کتاب نبودم و این کتاب رو عشقم بهم هدیه داد و من هم خوندمش.تاثیری ک تو وجودم داشت رو نمیتونم بگم.این ی کتاب معمولی نبود

از طریق پیشنهاد های کافه بوک چهار کتاب خریدم.یکیش ملت عشق بود، خیلی جذاب بود…ولی به نظرم دوباره باید خوانده بشه تا خوب درک بشه. سپاس از پیشنهادتون 🙏🙏🙏ه

سلام. خیلی خوشحالم که کافه بوک تونسته در انتخاب کتاب به شما دوست عزیز کمک کنه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.