کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب ملت عشق

کانال تلگرام کافه بوک

کتاب ملت عشق در ترکیه بیشتر از ۵۰۰ بار به چاپ رسیده و توانسته است عنوان پرفروش ترین کتاب تاریخ ترکیه را به دست آورد. این کتاب در ایران هم با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و تا به حال بیشتر از ۵۰ بار چاپ شده و توانسته است طرفداران زیادی پیدا کند.

در قسمتی از پشت جلد کتاب ملت عشق آمده است:

مولانا خودش را «خاموش» می نامید؛ یعنی ساکت. هیچ به این موضوع اندیشیده ای که شاعری، آن هم شاعری که آوازه اش عالمگیر شده، انسانی که کار و بارش، هستی اش، چیستی اش، حتی هوایی که تنفس می کند چیزی نیست جز کلمه ها و امضایش را پای بیش از پنجاه هزار بیت پرمعنا گذاشته چطور می شود که خودش را «خاموش» بنامد؟

اولین جملاتی که ملت عشق می خوانید چنین است:

به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق.
خود به تنهایی دنیایی است عشق.
یا درست در میانش هستی، در آتشش
یا بیرونش هستی، در حسرتش…

ملت عشق

داستان کتاب ملت عشق

این کتاب در واقع دو رمان است که به زیبایی در کنار هم و در یک کتاب گنجانده شده است. دو رمان که موازی هم جلو می رود. یکی در سال ۲۰۰۸ در آمریکا اتفاق می افتد و دیگری در قرن هفتم در قونیه.


ماجرا مربوط به زنی به نام اللا است که در بوستون آمریکا زندگی می کند. رابطه او با خانواده اش چندان خوب نیست و رابطه زناشویی اش در حال فروپاشی می باشد.

در این میان اللا، کاری تحت عنوان یک ویراستار پیدا می کند. او می بایست رمانی را که به او داده شده است را بخواند و در مورد آن گزارشی تهیه کند. رمانی که زندگی او را برای همیشه تغییر خواهد داد. رمانی که به اللا می دهند، رمان ملت عشق است.


داستان کتاب ملت عشق از یک سو ماجرای زندگی اللا است و از سوی دیگر ماجرای کتابی است که به اللا داده شده است، یعنی رمان ملت عشق.

ملت عشق در واقع رمانی در مورد عشق مولانا و شمس تبریزی است.

در این بین اللا با نویسنده رمان ملت عشق یعنی عزیز ز. زاهارا از طریق ایمیل ارتباط برقرار می کند و…


آن چه که در مورد رمان ملت عشق بسیار چشم گیر و جذاب است نحوه تغییر زاویه دید می‌باشد. در کتاب از زاویه دید اول شخص و سوم شخص استفاده شده و همین باعث جذابیت دو چندان مطالب شده است. کتاب مدام از زاویه دید افراد مختلف روایت می شود و حدود ۱۸ نفر، اتفاقات را شرح می دهند.

مطالب گاهی از دید شمس بیان می شود گاهی از دید مولانا، گاهی از دید گل کویر و گاهی از دید متعصب و…

[ لینک مرتبط: کتاب بعد از عشق اثر الیف شافاک ]

داستان کتاب ملت عشق

نگاهی به کتاب ملت عشق

ملت عشق واقعا کتاب فوق العاده عالی و لذت بخشی بود و من بی نهایت از خواندن آن لذت بردم. هنگام مطالعه واقعا حسِ خوبی داشتم و به همه دوستان پیشنهاد می کنم این کتاب را مطالعه کنند و لذت ببرند.

این رمان در مورد عشق است، عشقی واقعی، عمیق و خالص که در کمتر کتابی با آن روبه‌رو خواهید شد.

در ابتدا، کتاب با داستان زندگی اللا شروع می شود ولی بعد وارد رمان ملت عشق در قرن هفتم می شود و داستان کتاب، مدام در حال و در قرن هفتم روایت می شود.

هنگامی که داستان شمس تبریزی در رمان ملت عشق را می خوانید شیفته آن می شوید. احساس خوبی به شما دست می دهد و دلتان نمی خواهد کتاب را کنار بذارید. اما وقتی در اوج لذت بردن از داستان قرن هفتم هستید، نویسنده دوباره به ماجرای اللا برمیگردد و این ممکن است یک مقدار لذت شما از کتاب را کم کند و شاید حتی باعث عصبانیت شما شود. (دست کم باعث شد که من خیلی عصبی بشم، ماجراهای شمس بسیار خواندنی و لذت بخش بودند و دلم می‌خواست پشت سر هم آن ها را بخوانم اما یک دفعه کتاب به بوستون و زندگی اللا برمی‌گشت!)


به شخصه وقتی کتاب را می خواندم دوست داشتم قسمت هایی که مولانا داستان را تعریف می کند بیشتر باشد اما چنین نبود و فقط در بعضی مواقع داستان از دید مولانا نقل میشد.

به نظر من ملت عشق یک کتاب خوب و بسیار خواندنی محسوب می شود که داستان جذاب و گیرایی هم دارد. پیشنهاد می‌کنم مطالعه آن را به هیچ‌وجه از دست ندهید و حتی اگر مایل هستید کسی را به کتاب و کتاب خواندن علاقه‌مند کنید، رمان ملت عشق را به او هدیه دهید.

از کتاب ملت عشق ترجمه‌های متعددی در بازار وجود دارد اما کتاب با ترجمه ارسلان فصیحی معروف شده است که ترجمه خوب، روان و بی نقصی می باشد.

[ لینک: مو قرمز اثر اورهان پاموکادبیات ترکیه ]

معرفی کتاب ملت عشق

قسمت هایی از متن کتاب ملت عشق

سنگی را اگر به رودخانه ای بیندازی، چندان تاثیری ندارد. سطح آب اندکی می شکافد و کمی موج بر می دارد. صدای نامحسوس “تاپ” می آید، اما همین صدا هم در هیاهوی آب و موج هایش گم می شود. همین و بس. اما اگر همان سنگ را به برکه ای بیندازی… تاثیرش بسیار ماندگارتر و عمیق تر است. همان سنگ، همان سنگ کوچک، آب های راکد را به تلاطم در می آورد. در جایی که سنگ به سطح آب خورده ابتدا حلقه ای پدیدار می شود؛ حلقه جوانه می دهد، جوانه شکوفه می دهد، باز می شود و باز می شود، لایه به لایه. سنگی کوچک در چشم به هم زدنی چه ها که نمی کند. در تمام سطح آب پخش می شود و در لحظه ای می بینی که همه جا را فرا گرفته. دایره ها دایره ها را می زایند تا زمانی که آخرین دایره به ساحل بخورد و محو شود.

کلماتی که برای توصیف پروردگار به کار می بریم، همچون آینه ای است که خود را در آن می بینیم. هنگامی که نام خدا را می شنوی ابتدا اگر موجودی ترسناک و شرم آور به ذهنت بیاید، به این معناست که تو نیز بیش تر مواقع در ترس و شرم به سر می بری. اما اگر هنگامی که نام خدا را می شنوی ابتدا عشق و لطف و مهربانی به یادت بیاید، به این معناست که این صفات در وجود تو نیز فراوان است.

پیمودن راه حـق کار دل است، نه کار عـقل. راهنمایت همیشه  دلـت باشد، نه سری که بالای شانه هایت است. از کسانی  باش که به نـفـس خـود آگاهـند، نه از کسـانی که نــفــس خـــود را نـادیــده مـی گیـرند.

قرآن را می توان در چهار سطح خواند. سـطح اول معـنای ظـاهـــری است. بعدی مـعـنـای  بـاطــــنـــی است. ســومـی بــطـــنِ بـــطـــن است. سطح چــهارم چنان عـــمــیق است که در وصـــف نـــمــی گـــنـجــد.

صفات خدارا میتوانی در هر ذره کائنات بیابی چون او نه در مسجد و کلیساو دیر و صومعه،بلکه هر آن همه جاهست همانطور که کسی نیست که او را دیده و زنده مانده باشد کسی هم نیست که او را دیده و مرده باشد هرکه او را بیابد تا ابد نزدش می ماند.

[ لینک مرتبط: چهل قاعده شمس تبریزی در کتاب ملت عشق ]

خلاصه ای از کتاب ملت عشق اثر الیف شافاک

دوست داشتن خداوندی که هیچ ‌نقصی در او ‌راه ندارد، سهل است. آنچه سخت است، دوست داشتن انسان های فانی است با همه ی خطا و ثوابشان. فراموش مکن آدمی هر چیزی را به اندازه ای می فهمد که نسبت به آن عشق دارد! پس تا زمانی که برای دیگران از صمیم قلب آغوش نگشایی و بخاطر خالق، مخلوق را دوست نداشته باشی، نه می توانی چنان که شایسته است بفهمی و ‌نه به شکلی لایق دوست بداری..!

چند قسمت دیگر از متن کتاب ملت عشق

تقدیر به آن معنا نیست که مسیر زندگیمان از پیش تعیین شده، به همین سبب اینکه انسان گردن خم کند و بگوید چه کنم “تقدیرم این بوده” نشانه ی جهالت است، تقدیر همه ی راه نیست، فقط تا سر دوراهی هاست، گذرگاه مشخص است، اما انتخاب گردش ها و راه های فرعی دست مسافر است، پس نه بر زندگی ات حاکمی و نه محکوم آنی.

هیچ گاه نومید مشو. اگر همه درها هم به رویت بسته شوند، سرانجام او کوره راهی مخفی را که از چشم همه پنهان مانده، به رویت باز می کند. حتی اگر هم اکنون قادر به دیدنش نباشی، بدان که در پس گذرگاه های دشوار باغ های بهشتی قرار دارد. شکر کن! پس از رسیدن به خواسته ات شکر کردن آسان است. صوفی آن است که حتی وقتی خواسته اش محقق نشده، شکر گوید.

اکثر درگیری ها، پیش داوری ها و دشمنی های این دنیا از زبان منشا می گیرد. تو خودت باش و به کلمه ها زیاد بها نده. راستش، در دیار عشق زبان حکم نمی راند. عاشق بی زبان است.

عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته. نپرس که آیا باید در پی عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی یا عشق جسمانی؟ از تفاوت ها تفاوت می زاید. حال  آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی در آتشش، یا بیرونش هستی در حسرتش.

مشخصات کتاب

  • کتاب ملت عشق
  • نویسنده: الیف شافاک
  • مترجم: ارسلان فصیحی
  • انتشارات: ققنوس
  • تعداد صفحات: ۵۱۱
  • قیمت چاپ نوزدهم: ۳۳۰۰۰ تومان

دوستان گرامی دقت کنند که چاپ های جدید کتاب اصلی از این انتشارات با دو ویژگی منحصر به فرد منتشر شده است.

  1. چاپ برجسته اسم کتاب
  2. هولوگرام روی جلد کتاب

اگر کتابی که می خرید این نشانه ها را نداشته باشد تقلبی است و از سوی افراد سودجو یا همان قاچاقچیان کتاب، چاپ و منتشر شده است.

ملت عشق اثر الیف شافاک

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

ترجمه

7

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

9

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1327
دوست نداشتم: 147
میانگین امتیازات: 9.03

207 دیدگاه در “کتاب ملت عشق

ایکاش اون تیکه الا یکم فرق می کرد چون آدم وقتی قسمت الا رو می خوند الا به جای اینکه مث مولانا و شمس، عرفانی به حرف های عزیز گوش میداد بیشتر شبیه این بود:
(عزیز زنگ می زند) ” ای وای عشقم بهم زنگ داده قوربونش برم ” (عزیز حرف فلسفی می زند) ” قوربونت برم هانی چقد قشنگ حرف میزنی دلم واست یه ذره شده …. اول تو قط کن …. نه اول تو ….اول تو دیگه”
|:
D:

سلام.اول از همه تشکر فراوان بابت زحماتی که می کشید .به شخصه خیلی از سایتتون بهره می برم.یه سوال داشتم. من دیروز کتاب ملت عشق رو خریدم. نشر ققنوس هست و جلدش کاملا شبیه عکسه . فقط یه تفاوت داره اونم اینکه عرض و طول کتابم تقریبا دو سه سانت کوچک تره.به نظرتون کتاب خلاصه شده است یا اینکه فقط قطعش جیبیه؟

فقط می تونم بگم یک کتاب فوق العاده. حتما بخونید نه یک بار بلکه دهها بار

فوق العاده فقط میتونم همین رو بگم

سلام
همین الان این کتاب رو تموم کردم. از اون کتابهای هست که اگه چند ساعت هم پشت سر هم بخونی بازهم جون دادی. نقاط قوت این کتاب جذابیت موضوع و تفسیر شیرین زندگی شمس و مولانا هست. به نظرم نویسنده می تونست پایان داستان رو واقعی تر به تصویر بکشه. تا جایی که اطلاع دارم بعد از مدتی شمس از قونیه رفت و مولانا سالها دنبال او بود نه اینکه شمس را کشته باشند.
در کل کتاب بسیار خوب و حاوی نکات ارزشمند برای زندگی بود.

متاسفانه درین کتاب کمی نشانه های فمنیستی دیده میشه و مولانا و شمس کمی تحریف شدن.حق مطلب بخوبی ادا نشده.بهتره برای شناخت مولانا به خود مثنوی مراجعه بشه و بهتر بود نویسنده میگفت که این یه برداشت آزاده نه یک اصل.

من این کتابو یبار خوندم والانم دارم واسه بار دوم میخونم خیلی کتاب بینظیریه دوستان اگر کتابی تو این سبک خوندیدن معرفی کنید لطفا

کافور خانه.البته به موضوع مولانا ربطی نداره.فقط سبک و ژانر کتاب که point of view رو خیلی عوض میکنه شبیهه

سلام لازم به ذکر میدونم برای دوستانی که میفرمایند مولانا ترک و یا فارس بوده این موضوع رو عنوان کنم که اول تمامی اشعار مولانا به زبان فارسی گفته شده و دوم اینکه وقتی میفرمایید پارس یعنی کل محدوده کشور ایران که شامل بخش هایی از ترکیه و افغانستان و … میشه. شما اگر به تاریخ مراجعه کنید ایران کشوری پهناور بوده اما متاسفانه این روزها هر تیکه اش داره به یک سمتی میره و از هر گوشه اش ندای جداهی خواهی سر داده میشه غافل از اینکه ما همه تحت یک عنوان “ایراان” زیر یه پرچم هستیم و این مورد رو توی هیچ جای دنیا نمیتونید ببینید که چند زبان مختلف زیر یه پرچم با هم زندکی میکنند…

حالا کی مهمه کجایی بود مهم اینه که بود

عالی بود این کتاب هیچوقت مثل این کتاب و نخوندم🌹

من امروز این کتاب و تموم کردم حال عجیبی دارم.به نظرم نمیشه توصیفش کرد فقط باید این کتاب وخوند.

من این کتاب را مطالعه کردم. رمان دل نشینی بود. نکته ای ذهن مرا آزرد چهره پردازی و توصیف فیزیک بدن عزیز بود که عینا شمس تبریزی را تداعی می کند. شخصی بلند قامت سفید پوست با چهره ای استخوانی بینی تیز چشم های رنگین و زلف های بلند. این همان چهره ایست که غربیان از عیسی مسیح در ذهنشان ساخته و پرداخته اند و در شمایل های کلیسا آن را نمود داده اند. اما همانطور که بتازگی ثابت شده عیسی مسیح از اقوام سامی و از ناحیه جودی در فلسطین و مصر بوده قدی حدود ۱۶۷ سانتی متر داشته چشمان و موهایی سیاه داشته و رنگ پوستش زیتونی بوده است.
از آنجایی که در خاطر دارم روی جلد دیوان شمس چهره مینیاتور شمس پیر مرد مو و ریش سپید با دستاری در سر بوده نمایش داده میشد.

واقعا بهترین رمانی بود ک تاحالا خوندم فوق العاده بود…

سبک نگارش مشابه کتاب خانه خاموش ارهان پاموک هست. قکر کنم بهش میگن جریان سیال ذهن اگه اشتباه نکنم.

من واقعا از خوندن این کتاب لذت بردم.
رمان های زیادی رو مطالعه کردم اما این کتاب رو اصلا دلم نمیخواست به راحتی تمام کنم .
روزی که برای خرید کتاب رفتم به کتاب فروشی نگاهم خورد به اسم روی جلد … ملت عشق … برام قشنگ بود این اسم ولی نمیدونستم چه میکنه … برداشتم و اخر کتاب رو خوندم
عشق نیازی به تعریف و توصیف ندارد
عشق به خودی خود یک دنیاست
یا درست در مرکزش هستی
یا خارج از آن در حسرتش
برای خرید تردید نکردم.و اما …
قانون به قانون شمس رو با دقت چند بار برای خودم تکرار کردم و معنا کردم .
واقعا عشق چه میکنه … ملت عشق فوق العاده بود پیشنهاد میکنم دوستان این اثر خوب و عالی رو از دست ندن.

این کتاب رو امروز تموم کردم هرچقدر به آخر کتاب نزدیک میشدم ترسم بیشتر میشد که قراره فردارو بدون خوندن این کتاب بگذرونم..شاید همه بخوان از مولانا از شمس یا اینکه مولانا و شمس به کجا تعلق دارن بگن اما به نظر من مهم اینه که شمس یا مولانا حقیقتشون از چیه..مرزهای جغرافیایی اونقدر که ما فک میکنیم مهم‌نیستن، ..چرا افتخار آفرینه اما هر آدمی با هر نژادی با هر فرهنگی‌میتونه کاری کنه که بعد از کوچ کردنش از این دنیا هم نشه هیچوقت فراموشش کرد مثل شمس تبریزی و مولانا..

مولانا افغان بوده و اصلا ربطی به ایران نداره

افغانستان تا ۱۰۰سال پیش جزوی ایالات شرقی ایران بوده و حتی بخشی از ترکیه هم جزو ایران عزیزمان بوده است و همگی پارس بوده اند و این گفته ی شما اصلا صحیح نیست !!

یعنی چی که پارس بوده؟ دنیا میدونه که ترک بوده.

مولانا بلخی بوده و اون زمان جزو ایران بوده.پس اصالت ایرانی داره

عزیزم بهتر یکم اطلاعات جغرافیتونو بالا ببرید افغانستان جزیی از ایران بوده و ایشون اهل بخارا بودند

کافه بوک عزیز میشه لطف کنید و کتاب بعد از عشق رو هم به ما معرفی کنید ؟ می خواستم بدونم ادامه همین داستان هست یا یک موضوع متفاوت داره…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.