کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

من پیش از تو

کانال تلگرام کافه بوک

من پیش از تو را می توان محبوب ترین کتاب جوجو مویز در ایران نامید. کتابی که برای اولین بار از سوی انتشارات آموت در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت. این کتاب به مدت ۱۲ هفته از جمله کتاب های پر فروش نیویورک تایمز بود.


جوجو مویز روزنامه‌ نگار و نویسنده‌ انگلیسی که متولد ۱۹۶۹ است، از سال ۲۰۰۲ رمان‌ های پر احساسی را نوشته و تنها کسی است که تابه‌ حال توانسته دو بار جایزه‌ انجمن رمان‌ نویسان رمانتیک را دریافت کند.

پشت جلد کتاب من پیش از تو نظرات مختلفی نوشته شده است که به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

بعضی کتاب ها را نمی توان زمین گذاشت، پیشنهاد ما: کتاب من پیش از تو را باید همراه با یک جعبه دستمال کاغذی فروخت.  – آسوشیتدپرس

رمانی خواندنی، مسحور کننده و منظبق با نیازهای دنیای امروز.   – نشریه آمریکایی پابلیشرز ویکلی

عشقی پرشور، غیرممکن و آرمانگرایانه.   -رومنتیک تایمز

نویسنده ی این کتاب خواننده را در موقعیتی قرار می دهد که اشک ریزان بخواند و جلو برود…    – نیویورک تایمز

من پیش از تو - خلاصه کتاب من پیش از توداستان رمان من پیش از تو

ماجرای این کتاب با حادثه ای که برای ویل ترینر اتفاق می افتد شروع می شود. حادثه ای که نویسنده به طور خلاصه آن را شرح می دهد.

ویل بعد از اینکه به قصد انجام دادن کارهای خود، دوست دخترش لیسا را ترک می کند در خیابان با یک موتورسوار تصادف می کند. تصادفی که باعث می شود دچار آسیب در مهره های ۵ و ۶ ستون فقرات شود و فلج شدن دست ها و پاهای او را به همراه داشته باشد.


✔️  پس از این اتفاق، ماجرای های کتاب در دو سال بعد از سر گرفته می شود.

در ادامه کتاب من پیش از تو شخصیت لوئیزا کلارک به داستان اضافه می شود. دختر ۲۶ ساله ای که پس از یک سری اتفاقات به عنوان پرستار ویل استخدام می شود. وظیفه او این است که مانع از افسردگی بیش از حد ویل شود اما…

کتاب من پیش از تو یک رمان عاشقانه محسوب می شود اما عشق موضوع اصلی آن نیست.

کتاب های جوجو مویز - من پیش از تو

نظر مترجم در مورد رمان

کتاب من پیش از تو اولین کتابی است که از جوجو مویز به فارسی ترجمه شده است.

داستانی در مورد یک جوان ورزشکار است که یک تصادف برای همیشه او را روی صندلی چرخدار می نشاند. او بر اثر تصادف قطع نخاع شده است و دیگر نمی تواند مانند گذشته به فعالیت بپردازد.


پرستاری در این رمان هست که می خواهد به نوعی به این ورزشکار، زندگی را از دیدی دیگر نشان بدهد.

شاید برخی ها فکر کنند که رمان من پیش از تو یک رمان عاشقانه است. اما من این تصور را ندارم. و به نظرم یک داستان امیدبخش و سرشار از کشمکش های روحی و ذهنی است. در نظر دارم کتاب های بیشتری از جوجو مویز به فارسی ترجمه کنم.


⇓ مریم مفتاحی – مترجم کتاب من پیش از تو و چند کتاب دیگر از جوجو مویز

مریم مفتاحی مترجم کتاب من پیش از تو

دیگر کتاب های جوجو مویز با ترجمه مریم مفتاحی از انتشارات آموت

درباره کتاب من پیش از تو

بحث های زیادی بر سر این کتاب وجود دارد. بحث هایی که گاهی به جنجال بین هوادارن این کتاب و افرادی که آن را زرد می خوانند، کشیده می شود.

من هم تحت تاثیر این بحث ها در حالی که تا به حال رمان عاشقانه نخوانده بودم، تصمیم گرفتم این کتاب را بخوانم.


ماجرای کتاب بین یک دختر و پسر است.

پسری که متخصص امور مالی است، ورزشکار است، ماجراجو است، اهل سفر است، عاشق است و وضعیت مالی بی نظیری دارد. اما در مقابل با دختری رو به رو هستیم که بسیار ساده است، تا به حال سوار هواپیما نشده است، دنیا را ندیده است، لباس های عجیب و غریب می پوشد و در یک خانواده فقیر زندگی می کند.


باید اعتراف کنم جوجو مویز به خوبی شخصیت ها را انتخاب کرده است و خیلی خوب تاثیر رفتارهای ویل و لو را روی هم نشان داده است. یکی دیگر از کارهای خوب نویسنده در این کتاب این بود که افراد مختلفی را وارد داستان نمی کند، بنابراین خواننده به راحتی می تواند با هر کدام از شخصیت ها به خوبی ارتباط برقرار کند.

من واقعا تصور نمی‌کردم یک رمان عاشقانه بتواند در این حد خوب باشد. از خواندن کتاب خسته نمی‌شدم و مدام ماجراهای آن را دنبال می کردم.

✔️  اما یک چیز درباره کتاب من رو اذیت می کرد و اون پیش بینی پذیر بودن کتاب است. وقتی کتاب را تا صفحه ۱۰۰ خواندم تصمیم گرفتم که یک پیش بینی از کتاب بنویسم.

۹۰ درصد از اتفاقات را به درستی حدس زده بودم اما در مورد آخر داستان کاملا اشتباه فکر می کردم و شاید هنر نویسنده هم در همین جا باشد. جایی که خواننده را غافلگیر کند.

در مورد ترجمه این کتاب هم باید بگم که بسیار روان و بی نقص بود.

کتاب های جوجو مویز - من پیش از تو

فیلم من پیش از تو

در فیلم شخصیت های کتاب به خوبی به تصویر کشده شده بودند (به خصوص شخصیت لوئیزا) و خواننده ای که فیلم را نگاه کند ارتباط خیلی خوبی با آن میگیرد.

همیشه مشکلی که در این نوع فیلم ها وجود دارد (فیلم هایی که از روی کتابی ساخته می شوند) این است که کارگردان فرصت ندارد تمام اتفاقات کتاب را به تصویر بکشد و یا وارد جزئیات کار شود. به همین خاطر ببینده احساس می کند که چقدر سریع همه چیز اتفاق می افتد.

در فیلم من پیش از تو هرچند که کارگردان همه ماجرای کتاب را به تصویر نکشید اما توانست فیلم خوبی بسازد. اگر کتاب را خوانده اید پیشنهاد می کنم حتما فیلم را نیز تماشا کنید.

» یک توصیه: اگر قصد دارید کتاب پس از تو – ادامه رمان من پیش از تو را نیز بخوانید به نظرم بهتر است فیلم را بعد از خواندن کتاب پس از تو نگاه کنید. در غیر این صورت هنگام خواندن کتاب پس از تو مدام چهره های فیلم در ذهن شما خواهد بود و ممکن است ذهن شما در تصویرسازی شخصیت ها زیاد آزاد نباشد.


⇓ جوجو مویز – نویسنده کتاب – و امیلیا کلارک – بازیگر نقش لوئیزا در فیلم من پیش از تو

جوجو مویز - من پیش از تو

قسمت هایی از متن کتاب من پیش از تو

دلم واقعا برایش می سوخت. وقتی می دیدمش که به بیرون پنجره ماتش برده است، به نظرم غمگین ترین فردی آمد که به عمرم دیده ام. با گذر ایام، دریافتم شرایطش فقط مربوط به اسارت در صندلی چرخدار نیست، نه چون آزادی جسمی اش را از دست داده است، بلکه به فهرست بلندبالا و بی پایان مشکلات جسمی و روحی ای مربوط می شود که می توانند عواقب بدی در پی داشته باشند. با خودم فکر کردم اگر من جای او بودم احتمالا به همین اندازه احساس درماندگی می کردم.

اگر واقعا عاشق کسی هستی وظیفه داری کنارش بمانی؟ به او که افسرده است کمک کنی؟ در بیماری، در سلامت، و در هر شرایطی؟

هر کسی کیف پولی به عمق معدن الماس داشته باشد، می تواند هرچیزی را خوشگل و زیبا کند.

خلاصه کتاب من پیش از تو

رهبر ارکستر قدمی به جلو برداشت و با پا دوبار به سکو ضربه زد، یک هیس قوی سالن را فراگرفت. سکوت برقرار شده زنده و مشتاق بود. بعد رهبر ارکستر چوبش را به حرکت درآورد و یک‌باره صدای ساز در نهایت شفافیت سالن را پر کرد، موسیقی حالا برایم عینیت مادی پیداکرده بود؛ چیزی نبود که فقط از راه گوشم بشنوم بلکه در تمام وجودم جاری‌ شده بود، اطرافم را گرفته و حواس پنج‌گانه‌ام را به لرزه انداخته بود پوستم سوزن سوزن شده و کف دستم عرق کرده بود. قوه‌ تخیلم به طرز غیر منتظره شکوفا شده بود؛ همان‌ طور که نشسته بودم هیجان‌ های گذشته یک‌ باره در وجودم غلیان پیدا کردند. افکار و ایده‌های نو در ذهنم پیچیدند، گویی به بینش و بصیرت دیگری دست‌ یافته‌ام. خیلی چیزها بود اما اصلا دلم نمی‌خواست به پایان می‌رسید، دوست داشتم تا ابد همان‌جا بنشینم.

لحظات گاهی به طور طبیعی سپری می شوند و گاهی غیرعادی. بعضی اوقات انگار زمان کش آمده است و بعضی اوقات هم زندگی، زندگی واقعی، عین برق و باد می گذرد.

من پیش از تو - خلاصه کتاب

من می دانم که میتوانم خوشحالت کنم. و  مطمئن که تو هم می توانی خوشبختم کنی… تو از من آدمی ساختی که اصلاً تصورش را هم نمی کردم. حتی با این شرایطی که داری باز هم میتوانی شادم کنی. از تمام آدم های دنیا فقط می خواهم کنار تو باشم، تو را به هر کسی ترجیح میدهم، حتی این تویی که به نظر خودت از دست رفته است.

تلاش کردم برگردانمش. حال غریبى داشتم. اشک هاى چشمان من روى صورت او خشکید. میخواستم هر ذره اى از زندگى را که در خود حس مى کردم به او بدهم و زنده نگهش دارم. از این که بدون او برگردم مى ترسیدم. دلـــم مى خواست بگویم که به چه حقى زندگى مرا به نابودى مى کشانى ولى هیچ حقى از زندگى خودت به من نمیدهى و زندگى ات مال خودت است؟

میفهمید چقدر سخت است که سکوت کنید و هیچی نگویید، در حالی که ذره ذره وجودتان میخواهد منفجر شود؟ تمام راه فرودگاه تا آنجا را داشتم با خودم تمرین میکردم که چیزی نگویم. اما واقعا داشتم میمردم. ویل سر تکان داد. سرانجام وقتی توانستم حرفی بزنم صدایم بریده بریده و بی رمق بود جمله ای که به زبان آوردم تنها حرف خوبی که میتوانستم بزنم: دلم برایت تنگ شده بود!

کلارک، تو در قلبم ثبت شدی، از همان روز اولی که با آن لباس خنده دار و لطیفه های مسخره ات وارد شدی و قادر نبودی کوچک ترین چیزی را که احساس می کنی، بروز ندهی. تو زندگی مرا دگرگون کردی…

من پیش از تو - متن کتاب

مشخصات کتاب

  • کتاب من پیش از تو
  • نویسنده: جوجو مویز
  • ترجمه: مریم مفتاحی
  • انتشارات: آموت
  • تعداد صفحات: ۵۳۴
  • قیمت: ۳۶۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد رمان من پیش از تو چیست؟

خلاصه کتاب من پیش از تو

پیشنهاد چند رمان دیگر:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 329
دوست نداشتم: 44
میانگین امتیازات: 7.48

مقالات معرفی کتاب کافه بوک

73 دیدگاه در “من پیش از تو

من با کتاب گریه نکردم ولی فک کنم قیافه ام دیدنی بود… 😅😅
خیلی خوب بود خیلی

در کل کتاب خوبی بود و فیلمش با اینکه خیلی از جزئیاتش رو حذف کرده بودن ولی باز هم به خوبی داستان رو به نمایش گذاشته بود.

سلام
یکی دیگه از رمان های خوب ترجمه شده ای که چندی پیش خوندم رمان زن قراردادی نوشته شری توماس بود . درمورد دوتا خواهر دوقلو که شخصیتی کاملا متفاوت با هم دارند و به خاطر دردسری که خواهر کوچک تر درست کرده و یک قرارداد امضا کرده خواهر بزرگ تر مجبور میشه با یک میلیاردر روس ازدواج قراردای بکنه . سرجی که از نوجوانی همه کاری برای رسیدن به ثروت کرده از جمله عضو مافیا بوده مردی مغرور و عصبانیه که اگه بفهمه این تا خواهر سرش کلاه گذاشتن و اون با خواهر اشتباهی ازدواج کرده ، مردی نیست که به اسونی بگذره…

به نظر من این کتاب به ما یاد آوری می کند که عشق می تواند انسان را تغیر دهد انسانی ترسو را به انسانی شجاع تبدیل می کند ولی به هردلیلی به نظر من درست کردن فیلم ایده خوبی نبوده و این که با توجه به خود داستان اصلی این کتاب کمی ضعیف است

خیلی تعریف این کتاب رو شنیده بودم ولی اصلا در حدی که انتظار داشتم نبود
درسته یه مقدار سرگرم کننده بود، ولی همون طور که دوستان گفتن کاملا یک کتاب زرد هست، ارزش هنری و ادبی چندانی نداره
داستان کلی کتاب هم بنظرم جدید نبود و توی فیلم هایی مثل Dying Young و Sweet November و … و خیلی فیلم ها و کتاب های دیگه بیان شده بود و خیلی هم قوی تر و تاثیر گذار تر
واقعا تعجب میکنم که بعضی از دوستان میگن بهترین کتابی بود که خوندن، واقعا آیا این رمان با رمان هایی مثل بر باد رفته و غرور و تعصب و خیییلی رمان های قوی دیگه دنیا برابری میکنه؟
ضمنا من اصلا از ترجمه خانم مفتاحی راضی نبودم، بعضی از جملات و پاراگراف ها سر و تهش به هم نمیخورد، با ترجمه خیلی از اصطلاحات اصلا آشنایی نداشتن و … تعجب میکردم کتابی که انقدر مطرح شد چطور همچین ترجمه ضعیفی شده. کاش همون انگلیسیش رو خونده بودم.
فیلم از کتاب هم خیلی ضعیف تر بود، خیلی از جریان های حاشیه ای داستان رو کلا حذف کرده بودن و یه داستان خیلی خالی رو به نمایش گذاشته بودن
البته در نهایت همه ی اینا یه نظر شخصیه

سلام.امروز کتاب رو درمحل کارم تموم کردم. چقدر گریه کردم .یابهتر بگم ضجه زدم.تقریبا هشتاد درصد اتفاقات کتاب در زندگی شخصی من اتفاق افتاده بود وبرام کاملا ملموس بود.اگه من جای ویل بودم قطعا همین کار رو میکردم.هنوز درگیر کتابم.کتاب به سووالاتی که مدتها در ذهنم باهاش درگیر بودم پاسخ کامل رو داد.کسانی که کتاب رو زرد توصیف می کنن شاید بخاطر نوع تفکرشان به زندگی باشه. ولی فوق العاده بود

کتاب پیش از تو هر چند موضوعش تکراریه ولی دلنشین گفته شده از پس از تو بهتره در ژانر عاشقانه خوبه ولی درجه یک نیست.پس اازتو احساس میکنی از تم داستان قبلی و شخصیتاش فاصله گرفتی و انگار یه چیز سرهم بندیه با این وجود باز نویسنده بد درنیاوردش

سلام من از طریق سایت با کتاب های مختلفی اشنا شدم و اونا رو خریدم و خوندم
و واقعا کتاب من پیش از تو یه کتاب بسیار زیبا و پرمحتوا بود موضوع کتاب عاشقانه ای بود در دل مسایل مهم تر و پیچیده تر زندگی که با ترجمه ای روان و ساده نوشته شده و بر نظر من اصلا نمیشه گفت کتاب زردی ؛ من یه رمان خون حرفه ای ام و این کتابو تو دو روز تموم کردم و به جرات میتونم بگم وقتی شروع به خوندن بکنید تا زمانی که گشنه نشین یا خوابتون نبره نمیتونین کتابو زمین بزارین.
درمورد پایان داستان هم واقعا نمیشه نظر قطعی دادن و درمورد و کار ویل قضاوت کرد ولی قطعا انقدر تا پایان داستان با نوشته و لو انس میگیرین که به اندازه ی اون غمگین بشید.
بی صبرانه منتظر خوندن پس از تو هستم

بهترین کتابی که تا حالا خوندم
هرکتابی هم که میخونم بازم برام مثل این نمیشه تکه تک

کتاب خیلی خوبی بود، حتی عشقشون هم دور از واقعیت یا مثل فیلم های هندی نبود! و جالب تر اینکه اصلاااا نمیشد تصمیم ویل رو با اون شخصیت بینظیرش سرزنش کرد… بخونیدش! حتما!

واقعا متعجبم از کسایی که کتاب «من پیش تو » رو چرت یا بد توصیف کردند یا میکنن ، یک رمان خواندنی شیرین تاثیرگذار و غمناک ، و نظرات پشت جلد کتاب به خوبی مؤید این نکته هست،بی دلیل نبوده که از پرفروش ترین های نیویورک تایمز بوده(نظر منتقدنیویورک تایمز در مورد کتاب رو ببینید جالبه) ابتکار و فضاسازی نویسنده تو کتاب ملموسه ، پیشنهاد میکنم بخونید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.