کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

کتاب کوری

بانک کتاب رایا

کتاب کوری با عنوان اصلی Blindness اثر ژوزه ساراماگو نویسنده پرتغالی است که در سال ۱۹۹۸ موفق به دریافت جایزه نوبل شد. این رمان ساراماگو را به عنوان یکی از نویسندگان بزرگ دنیا معرفی کرد. موسسه نوبل در وصف ژوزه ساراماگو و آثارش نوشته است:

به خاطر درآمیختن تمثیل‌های پایدار با تخیل، همدردی و تکرار توانایی‌های ما در برابر یافتن حقیقت.

در پشت جلد کتاب کوری آمده است:

کوری یک حکایت اخلاقی مدرن است، و مانند داستان‌های اخلاقی کهن پیام‌هایی اخلاقی را، اما برای مخاطبی امروزی، در خود نهفته دارد. به همین دلیل است که باز مانند آن داستان‌ها، قهرمان‌هایش نه به نام بلکه با یک صفت یاد می‌شوند، و در آغاز کتاب نیز با نقل قول از اثری ناموجود به نام کتاب موعظه‌ها، به ما یادآوری می‌شود که این رمان یک موعظه است. موعظه‌ی رعایت کردن و مراعات. دنیای سراسر سفیدی پلید و وحشت‌باری که کورشدگان داستان در آن به سر می‌برند خاویه‌ی بی‌نظمی و آشفتگی است که نظم روابط انسانی بر آن حاکم نیست و در آن مهم‌ترین چیزی که انسان‌ها نمی‌بینند حقوق یکدیگر است. ساراماگو چهره‌ی مسیحایی نجات‌بخشی را جست‌وجو می‌کند که دوباره درس محبت را به آدم‌ها بیاموزد.

نقل قولی که در ابتدای کتاب کوری از کتاب مواعظ آمده است چنین است:

وقتی می‌توانی ببینی، نگاه کن. وقتی می‌توانی نگاه کنی، رعایت کن.

[ لینک: کتاب گنگ محل ]

خلاصه کتاب کوری

کتاب کوری رمانی در مورد کور شدن و کور ماندن است. در این کتاب نه شهر نام دارد و نه افراد. شخصیت‌های اصلی این رمان را افراد زیر تشکل می‌دهند:

 • همسر چشم پزشک
 • چشم پزشک
 • مردی که اول کور شد
 • دختر عینکی
 • پسر لوچ
 • پیرمردی که چشم بند داشت

کتاب کوری که درباره رعایت نکردن حقوق دیگران است و رمان در یک چهار راه آغاز می‌شود. جایی که اولین نفر به یک کوری عجیب دچار می‌شود. یک نوع کوری که در آن چشم‌ها سیاهی را نمی‌بیند بلکه یک نوع کوری سفید است که در آن شخص همه چیز را سفید می‌بیند، انگار که در یک دریایی از شیر به سر ببرد.

کتاب کوری در یک چهارراه آغاز می‌شود. جایی که رنگ‌های چراغ راهنمایی نظم را برقرار می‌کند و به آدم‌ها می‌گوید که چه وقت حرکت کنند و چه وقت توقف کنند. اولین مورد کوری در این چهارراه اتفاق می‌افتد که در آن فردی پشت ماشین خود نشسته و با سبز شدن چراغ حرکت نمی‌کند.

اتومبیلهای پشت سر یکریز بوق می‌زنند. چند راننده از اتومبیلها بیرون آمده‌اند تا وسلیه وامانده را به جایی هل بدهند که راه را بند نیاورد، با عصبانیت به شیشه‌های بسته اتومبیل مشت می‌کوبند، مردی که تویش نشسته سر به سویشان برمی‌گرداند، اول به یک طرف و بعد به طرف دیگر، پیداست که با داد و فریاد چیزی می‌گوید، حرکت لبهایش نشان می‌دهد که چند کلمه را تکرار می‌کند، نه یک کلمه بلکه سه کلمه، چون بعد که یکی به هر ترتیب در را باز می‌کند، معلوم می‌شود که می‌گوید من کور شده‌ام. (کتاب کوری – صفحه ۱۶)

پس از کور شدن اولین نفر رفته رفته افرادی که با مردی که اول کور شد در ارتباط بودند نیز کور می‌شوند و همین‌طور به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. حال دولت که احساس خطر می‌کند مجبور می‌شود آن‌ها را از جامعه جدا کند. اکنون دیگر تعداد قابل توجهی از کورها در قرنطینه هستند و به ناچار باید در فضایی وحشتناک به زندگی ادامه دهند و…

کتاب ملت عشق
کلیک کنید!

در این کتاب ژوزه ساراماگو توجه ویژه‌ای به زن‌ها دارد و این افتخار را نصیب همسر چشم پزشک می‌کند که تا آخر بینایی خود را داشته باشد. بینایی به معنی اینکه دو چشم او دچار مشکلی نمی‌شود اما در طول کتاب می‌خوانیم که همسر چشم پزشک نیز، خودش را به نوعی کور می‌داند.

عباس پژمان در ابتدای کتاب کوری مقاله‌ای تحت عنوان تاملی در کوری آورده است که در مورد این توجه ساراماگو به زن‌ها چنین می‌نویسد:

ساراماگو برای زن‌ها احترامِ خاصی قائل است. از وقتی که با همسرش ازدواج کرده است، هر کتابی که می‌نویسد به زنش تقدیم می‌کند، در تمام رمان‌هایش (لااقل در مورد شش رمان این موضوع صدق می‌کند) زن‌ها در هر مرتبه و مقامی که هستند، و هر نقش یا شغلی که دارند، منشا محبت و واجد خصلت‌های شریف انسانی هستند، در کوری هم اولین کسی که پیام کتاب را می‌گیرد یک روسپی است: دختری که عینک دودی می‌زد. و تنها کسی که هیچ‌گاه کور نمی‌شود باز یک زن است: همسر دکتر.

[ لینک: هنر عشق ورزیدن ]

کتاب کوری

درباره کتاب کوری

قبل از هرچیزی باید اشاره کنم که این کتاب آنچنان شما را در مورد چشم و نعمت دیدن به فکر فرو می‌برد که بعد از خواندن کتاب ممکن است به خودتان قول دهید که بر هرچیزی بهتر و دقیق‌تر نگاه کنید. تصمیم می‌گیرد که به زیبایی‌ها بیشتر توجه کنید و آن را بهتر ببینید. بدون شک ما این کتاب را در لیست کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک قرار می‌دهیم.

کتاب کوری اما یک داستان تلخ و زجرآور است. اوایل رمان به شدت احساس بدی داشتم و هر چند وقت یک بار کتاب را کنار می‌گذاشتم تا بتوانم با چشم خودم چیزهایی را ببینم. تا بتوانم نگاه کنم و از فضای کتاب خارج شوم. کتاب به قدری قوی نوشته شده که هرکسی ممکن است تصور کند که چشم‌های خودش نیز دچار مشکل شده است.

دانه زیر برف
کلیک کنید!

ژوزه ساراماگو سعی کرده تا می‌تواند این کتاب را هولناک بنویسد و به اعتقاد من این کار را به خوبی انجام داده است. در طول خواندن کتاب، وحشت می‌کنید، از انسان متنفر می‌شوید، ناراحت می‌شوید و بسیاری از احساسات مخرب دیگر را هم تجربه می‌کنید، اما همچنان امیدوار هستید، لذت می‌برید که در این میان یک نفر می‌بیند.

کتاب کوری در مورد کور شدن و کور ماندن است. در مورد چشم‌هایی است که نمی‌بینند و در مورد چشم‌هایی است که نمی‌خواهند ببینند. در مورد بی‌هویت بودن انسان است و در مورد آخرالزمان.

عباس پژمان در مورد انتخاب رنگ سفید به عنوان رنگی که افراد کور آن را می‌بینند می‌نویسد:

می‌دانیم که رنگ‌های زرد، قرمز و سبز از رنگ سفید به وجود می‌آیند. اگر نور سفید را توسط منشور تجزیه کنیم، نورهایی با طول موج‌های مختلف پدید می‌آیند که هر کدام رنگ خاصی دارد و از جمله این‌ها زرد و قرمز و سبز است. بنابراین، به زبان فلاسفه یونان، رنگ سفید هیولا یا خاویه رنگ‌های زرد و قرمز و سبز می‌شود. پس سفیدی‌ای که در کوری همه‌ جا را فرامی‌گیرد و به قول نویسنده مثل دریای شیر همه چیز را در خود غرق می‌کند، همان خاویه یا بی‌نظمی اول است – هم به معنی فلسفی آن و هم اسطوره‌ای آن.

از روی کتاب کوری در سال ۲۰۰۸ یک فیلم هم ساخته شده است. اما مثل بیشتر فیلم‌هایی که از روی کتاب ساخته می‌شود، فیلم کوری هم به خوبی کتاب نبود. اتفاقات داخل کتاب بسیار زیاد هستند و نویسنده با حوصله آن‌ها را شرح داده است اما در فیلم که ۱۲۰ دقیقه هم بود کارگردان فرصت کافی برای نمایش همه آن‌ها را نداشت.

تنها دیالوگ‌های به یاد ماندنی و اتفاقات برجسته در فیلم به چشم می‌خورد که منطقی است. به هر حال پیشنهاد ما این است که اول کتاب را بخوانید و بعد فیلم را ببینید.

[ لینک: کتاب راز فال ورق از نشر مرکز ]

کتاب کوری اثر ژوزه ساراماگو

جملاتی از متن کتاب کوری

آن شب مرد کور خواب دید که کور است. (کتاب کوری – صفحه ۳۰)

وجدان که خیلی از آدمهای بی‌فکر آن را زیر پا می‌گذارند و خیلیهای دیگر انکارش می‌کنند، چیزی است که وجود دارد و همیشه وجود داشته. اختراع فلاسفه عهد دقیانوس نیست، یعنی اختراع زمانی که روح چیزی جز یک قضیه مبهم نبود. با گذشت زمان، همراه با رشد اجتماعی و تبادل ژنتیکی کار ما به آنجا کشیده که وجدان را در رنگ خون و شوری اشک پیچیده‌ایم و انگار که این هم بس نبوده، چشمها را به نوعی آیینه رو به درون بدل کرده‌ایم، نتیجه این است که چشمها غالبا آنچه را سعی داریم با زبان انکار کنیم بی پروا لو می‌دهند. (کتاب کوری – صفحه ۳۲)

مزیتی را که این کورها از آن برخوردار بودند، می‌توان توهم نور نام نهاد. در واقع برایشان فرقی نمی‌کرد که شب است یا روز، اولین پرتو سپیده دم است یا گرگ و میش غروب، آرامش دم صبح است یا غوغای دم ظهر، این کورها پیوسته در احاطه سفیدی روشنی بودند، مثل خورشیدی که از ورای مه بتابد. (کتاب کوری – صفحه ۱۰۹)

اگر نمی‌توانیم مثل آدم زندگی کنیم، دست کم بکوشیم مثل حیوان زندگی نکنیم. (کتاب کوری – صفحه ۱۳۷)

دنیا همین است که هست، جایی است که حقیقت اغلب نقاب دروغین می زند تا به مقصد برسد. (کتاب کوری – صفحه ۱۴۵)

دختر عینکی گفت ترس می‌تواند موحب کوری شود، حرف از این درست‌تر نمی‌شود، هرگز نمی‌شود، پیش از لحظه‌ای که کور شدیم کور بودیم، ترس کورمان می‌کند، ترس ما را کور نگه می‌دارد، چشم‌پزشک پرسید که دارد حرف می‌زند، صدا پاسخ داد یک مرد کور، فقط یک مرد کور، چون ما اینجا همینیم و بس. (کتاب کوری – صفحه ۱۵۱)

چشم تنها جای بدن است که شاید هنوز روحی در آن باقی باشد. (کتاب کوری – صفحه ۱۵۵)

نمی‌توانید بدانید در جایی که همه کورند چشم داشتن یعنی چه، من که اینجا ملکه نیستم، نه، فقط کسی هستم که برای دیدن این کابوس به دنیا آمده‌ام. شما حسش می‌کنید ولی من هم حس می‌کنم و هم می‌بینم. (کتاب کوری – صفحه ۳۰۴)

هرگز نمی‌شود رفتار آدمها را پیش‌بینی کرد، باید صبر کرد، باید زمان بگذرد، زمان است که بر ما حکومت می‌کند، زمان است که در آن سر میز حریف قمار ماست و همه برگهای برنده را در دست دارد. (کتاب کوری – صفحه ۳۵۱)

قسمتی از متن کتاب کوری

مشخصات کتاب

 • کتاب کوری
 • نویسنده: ژوزه ساراماگو
 • ترجمه:مهدی غبرائی
 • انتشارات: مرکز
 • تعداد صفحات: ۳۶۰
 • قیمت چاپ بیست و نهم: ۲۲۹۰۰ تومان
کی صفر
کلیک کنید!

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر شما در مورد کتاب کوری چیست؟ لطفا اگر این کتاب را خوانده‌اید نظرات خود را در مورد آن با ما به اشتراک بگذارید.


» معرفی چند رمان دیگر از نشر مرکز:

 1. رمان تاریخ عشق
 2. رمان بابا گوریو
 3. رمان مرگ قسطی
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

8

ترجمه

8

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

8

مشخصات ظاهری و قیمت

7

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 251
دوست نداشتم: 40
میانگین امتیازات: 6.28

کانال تلگرام کافه بوک

52 دیدگاه در “کتاب کوری

از هر جهت به این کتاب نگاه کنید، جذاب هست

درسته که خوندنش سخته و غم‌انگیز حتی بعضی جاها با خودم میگفتم ماها چقد خطرناک و در عین حال بیچاره ایم با این حال لازمه که این کتاب خونده بشه! من به پیشنهاد خودتون خوندمش =))

فوق العاده جذابه به خصوص قسمتهای ابتدایی داستان. پایانش هم خیلی خوبه.
فیلمش هم هست که البته چندان تعریفی نداره.

من‌ خیلی علاقه مند به خوندن این کتابم
ولی میترسم با قلم مترجم مچ نشم و نتونم ارتباط برقرار کنم
لطفا بهترین مترجم این کتاب و بهم معرفی کنید
مترجم خیلی برام‌مهمه🥺

ترجمه ای که مینو مشیری ارائه داده واقعا خیلی خوب و روان ـه.

من هم ترجمه مینو مشیری را خوندم و بنظرم خوب بود

اتفاقا منم ترجمه مینو مشیری خوندم خوب بود .

به نظرم من حال و هوای کتاب طوری بود که احساس میکردی تو هم جز یکی از کورهای تیمارستانی و این باعث درک بهتر کتاب میشد. آقای ژوزه ساراماگو واقعا نویسنده خوبی هستن.

یکی از بهترین کتابهایی که خوندم … فصلهای آخرش رو روزی ۷۰ یا ۸۰ صفحه میخوندم بدون متوجه شدن زمان

میشه بگید مضمون این کتاب چیه؟ فلسفی ؟ اجتماعی؟ و یا…..

بهترین کتابی بود که خوندم
تمام جملاتش منو به فکر فرو میبرد
عالی بود

من خیلی کتاب میخونم و این یکی از بهترین کتاب هایی بود ک خوندم

من خیلی کتاب میخونم و این یکی از بهترین کتاب هایی بود ک خوندم هر بار ک این کتاب رو میخونم چیزیهای جدیدی ازش میفهمم واقعا عالیه با هر کلمش آدم رو ب فکر فرو میبره

کتاب متفاوتیه ادبیات خاصی داستان داشت و پر از مضامین سیاسی ،اجتماعی..
تلنگری بود به انسانها و جوامع
شاید سخت باشه ارتباط برقرار کردن باهاش چون تاریکیها زندگی نشون میده ولی خوب بود

سلام ، خسته نباشید
من میخوام شروع کنم به کتاب خوندن !

میشه لطف کنید بگید این‌کتاب رو از کجا میتونم تهیه کنم ؟؟؟

سلام – شما می تونید این کتاب رو از کتاب فروشی ها تهیه کنید و یا از فروشگاه های آنلاین سفارش بدید. اگر با انتشارات مرکز هم تماس بگیرید می تونید کتاب رو تهیه کنید.

سلام آیا این کتابی مناسب برای شروع است

بله – این کتاب می تواند گزینه مناسبی برای شروع کتاب خوانی باشد… در آینده مطلبی در خصوص کتاب های مناسب برای شروع کتاب خوانی خواهیم داشت.

سلام.
به نظر من اصلا کتاب مناسبی برای شروع نیست. البته بستگی به سلیقه ی کتاب خونی شما داره، ولی برای شروع بهتره با کتاب هایی که حداقل داستان جذابی دارن و شما رو ترغیب می کنن به خوندن کتاب های بیشتری شروع کنید مثل کتاب من پس از تو از جوجو مویز، ولی کتاب های از قبیل کوری، مسخ، واز این دست ارتباط برقرار کردن باهاشون سخته.
بازم میگم البته که سلیقه ای هم هست.

سلام و خسته نباشید یه سوال داشتم آیا کتاب بینایی جلد دوم این کتاب است با سپاس

به جرئت میتونم بگم بهترین کتابی بود که خوندم.نویسنده حتی با آخرین جمله کتابش مخاطب رو به فکر فرو میبره

کتاب خوبیه اما جز کتاب های تاریک دسته بندی میشه . من قبلا که این کتاب رو خوندم شرایط روحی خوبی نداشتم به همین خاطر حالم بد تر شد و اصلا نتونستم با کتاب ارتباط برقرار کنم . اما وقتی الان برای بار دوم خوندمش ، تونستم معنی و مفهومی که زیر پوسته تاریک کتاب بود بهتر درک کنم . 😊حتما این کتاب روبخونید ولی به نظرم کسایی که می خوان تازه کتاب خوندن رو شروع کنن این کتاب گزینه مناسبی نیست❗❗❗

کوری خیلی خوب بود … جامعه رو خیلی خوب ترسیم کرده بود…مشکلاتی که برای کور ها به وجود می اومد و رنجی که خانم دکتر بینا از وضعیت بد میکشید خیلی جالب و جای تفکر داشت

لطف کنید در مورد رمان بینایی هم توضیح بدید من چند صفحه خوندم ولی نتونستم ارتباط برقرار کنم باهاش رمان کوری از همون ابتدا آدم رو جذب می کنه و نمی تونی از خوندنش دست بکشی آیا رمان بینایی هم به این اندازه جذابه ؟

سلام – به محض اینکه رمان بینایی را مطالعه کردیم در مورد آن خواهیم نوشت.

این کتاب فوق العاده است پر از درسه
فقط کافیه خودتونرو جای شخصیت های داستان بگذارید تا احساسهای متفاوت رو تجربه کنید (خانم دکتر/پیرمرد/کودک/وحتی از زاویه سوم شخص)
پیشنهاد میکنم حتما بخونید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.