کتاب کوری

کتاب کوری با عنوان اصلی Blindness اثر ژوزه ساراماگو نویسنده پرتغالی است که در سال ۱۹۹۸ موفق به دریافت جایزه نوبل شد. این رمان ساراماگو را به عنوان یکی از نویسندگان بزرگ دنیا معرفی کرد. موسسه نوبل در وصف ژوزه ساراماگو و آثارش نوشته است:

به خاطر درآمیختن تمثیل‌های پایدار با تخیل، همدردی و تکرار توانایی‌های ما در برابر یافتن حقیقت.

در پشت جلد کتاب کوری آمده است:

کوری یک حکایت اخلاقی مدرن است، و مانند داستان‌های اخلاقی کهن پیام‌هایی اخلاقی را، اما برای مخاطبی امروزی، در خود نهفته دارد. به همین دلیل است که باز مانند آن داستان‌ها، قهرمان‌هایش نه به نام بلکه با یک صفت یاد می‌شوند، و در آغاز کتاب نیز با نقل قول از اثری ناموجود به نام کتاب موعظه‌ها، به ما یادآوری می‌شود که این رمان یک موعظه است. موعظه‌ی رعایت کردن و مراعات. دنیای سراسر سفیدی پلید و وحشت‌باری که کورشدگان داستان در آن به سر می‌برند خاویه‌ی بی‌نظمی و آشفتگی است که نظم روابط انسانی بر آن حاکم نیست و در آن مهم‌ترین چیزی که انسان‌ها نمی‌بینند حقوق یکدیگر است. ساراماگو چهره‌ی مسیحایی نجات‌بخشی را جست‌وجو می‌کند که دوباره درس محبت را به آدم‌ها بیاموزد.

نقل قولی که در ابتدای کتاب کوری از کتاب مواعظ آمده است چنین است:

وقتی می‌توانی ببینی، نگاه کن. وقتی می‌توانی نگاه کنی، رعایت کن.

[ لینک: کتاب گنگ محل ]

خلاصه کتاب کوری

کتاب کوری رمانی در مورد کور شدن و کور ماندن است. در این کتاب نه شهر نام دارد و نه افراد. شخصیت‌های اصلی این رمان را افراد زیر تشکل می‌دهند:

 • همسر چشم پزشک
 • چشم پزشک
 • مردی که اول کور شد
 • دختر عینکی
 • پسر لوچ
 • پیرمردی که چشم بند داشت

کتاب کوری که درباره رعایت نکردن حقوق دیگران است و رمان در یک چهار راه آغاز می‌شود. جایی که اولین نفر به یک کوری عجیب دچار می‌شود. یک نوع کوری که در آن چشم‌ها سیاهی را نمی‌بیند بلکه یک نوع کوری سفید است که در آن شخص همه چیز را سفید می‌بیند، انگار که در یک دریایی از شیر به سر ببرد.

کتاب کوری در یک چهارراه آغاز می‌شود. جایی که رنگ‌های چراغ راهنمایی نظم را برقرار می‌کند و به آدم‌ها می‌گوید که چه وقت حرکت کنند و چه وقت توقف کنند. اولین مورد کوری در این چهارراه اتفاق می‌افتد که در آن فردی پشت ماشین خود نشسته و با سبز شدن چراغ حرکت نمی‌کند.

اتومبیلهای پشت سر یکریز بوق می‌زنند. چند راننده از اتومبیلها بیرون آمده‌اند تا وسلیه وامانده را به جایی هل بدهند که راه را بند نیاورد، با عصبانیت به شیشه‌های بسته اتومبیل مشت می‌کوبند، مردی که تویش نشسته سر به سویشان برمی‌گرداند، اول به یک طرف و بعد به طرف دیگر، پیداست که با داد و فریاد چیزی می‌گوید، حرکت لبهایش نشان می‌دهد که چند کلمه را تکرار می‌کند، نه یک کلمه بلکه سه کلمه، چون بعد که یکی به هر ترتیب در را باز می‌کند، معلوم می‌شود که می‌گوید من کور شده‌ام. (کتاب کوری – صفحه ۱۶)

پس از کور شدن اولین نفر رفته رفته افرادی که با مردی که اول کور شد در ارتباط بودند نیز کور می‌شوند و همین‌طور به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. حال دولت که احساس خطر می‌کند مجبور می‌شود آن‌ها را از جامعه جدا کند. اکنون دیگر تعداد قابل توجهی از کورها در قرنطینه هستند و به ناچار باید در فضایی وحشتناک به زندگی ادامه دهند و…

در این کتاب ژوزه ساراماگو توجه ویژه‌ای به زن‌ها دارد و این افتخار را نصیب همسر چشم پزشک می‌کند که تا آخر بینایی خود را داشته باشد. بینایی به معنی اینکه دو چشم او دچار مشکلی نمی‌شود اما در طول کتاب می‌خوانیم که همسر چشم پزشک نیز، خودش را به نوعی کور می‌داند.

عباس پژمان در ابتدای کتاب کوری مقاله‌ای تحت عنوان تاملی در کوری آورده است که در مورد این توجه ساراماگو به زن‌ها چنین می‌نویسد:

ساراماگو برای زن‌ها احترامِ خاصی قائل است. از وقتی که با همسرش ازدواج کرده است، هر کتابی که می‌نویسد به زنش تقدیم می‌کند، در تمام رمان‌هایش (لااقل در مورد شش رمان این موضوع صدق می‌کند) زن‌ها در هر مرتبه و مقامی که هستند، و هر نقش یا شغلی که دارند، منشا محبت و واجد خصلت‌های شریف انسانی هستند، در کوری هم اولین کسی که پیام کتاب را می‌گیرد یک روسپی است: دختری که عینک دودی می‌زد. و تنها کسی که هیچ‌گاه کور نمی‌شود باز یک زن است: همسر دکتر.

[ لینک: هنر عشق ورزیدن ]

کتاب کوری

درباره کتاب کوری

قبل از هرچیزی باید اشاره کنم که این کتاب آنچنان شما را در مورد چشم و نعمت دیدن به فکر فرو می‌برد که بعد از خواندن کتاب ممکن است به خودتان قول دهید که بر هرچیزی بهتر و دقیق‌تر نگاه کنید. تصمیم می‌گیرد که به زیبایی‌ها بیشتر توجه کنید و آن را بهتر ببینید. بدون شک ما این کتاب را در لیست کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک قرار می‌دهیم.

کتاب کوری اما یک داستان تلخ و زجرآور است. اوایل رمان به شدت احساس بدی داشتم و هر چند وقت یک بار کتاب را کنار می‌گذاشتم تا بتوانم با چشم خودم چیزهایی را ببینم. تا بتوانم نگاه کنم و از فضای کتاب خارج شوم. کتاب به قدری قوی نوشته شده که هرکسی ممکن است تصور کند که چشم‌های خودش نیز دچار مشکل شده است.

ژوزه ساراماگو سعی کرده تا می‌تواند این کتاب را هولناک بنویسد و به اعتقاد من این کار را به خوبی انجام داده است. در طول خواندن کتاب، وحشت می‌کنید، از انسان متنفر می‌شوید، ناراحت می‌شوید و بسیاری از احساسات مخرب دیگر را هم تجربه می‌کنید، اما همچنان امیدوار هستید، لذت می‌برید که در این میان یک نفر می‌بیند.

کتاب کوری در مورد کور شدن و کور ماندن است. در مورد چشم‌هایی است که نمی‌بینند و در مورد چشم‌هایی است که نمی‌خواهند ببینند. در مورد بی‌هویت بودن انسان است و در مورد آخرالزمان.

عباس پژمان در مورد انتخاب رنگ سفید به عنوان رنگی که افراد کور آن را می‌بینند می‌نویسد:

می‌دانیم که رنگ‌های زرد، قرمز و سبز از رنگ سفید به وجود می‌آیند. اگر نور سفید را توسط منشور تجزیه کنیم، نورهایی با طول موج‌های مختلف پدید می‌آیند که هر کدام رنگ خاصی دارد و از جمله این‌ها زرد و قرمز و سبز است. بنابراین، به زبان فلاسفه یونان، رنگ سفید هیولا یا خاویه رنگ‌های زرد و قرمز و سبز می‌شود. پس سفیدی‌ای که در کوری همه‌ جا را فرامی‌گیرد و به قول نویسنده مثل دریای شیر همه چیز را در خود غرق می‌کند، همان خاویه یا بی‌نظمی اول است – هم به معنی فلسفی آن و هم اسطوره‌ای آن.

از روی کتاب کوری در سال ۲۰۰۸ یک فیلم هم ساخته شده است. اما مثل بیشتر فیلم‌هایی که از روی کتاب ساخته می‌شود، فیلم کوری هم به خوبی کتاب نبود. اتفاقات داخل کتاب بسیار زیاد هستند و نویسنده با حوصله آن‌ها را شرح داده است اما در فیلم که ۱۲۰ دقیقه هم بود کارگردان فرصت کافی برای نمایش همه آن‌ها را نداشت.

تنها دیالوگ‌های به یاد ماندنی و اتفاقات برجسته در فیلم به چشم می‌خورد که منطقی است. به هر حال پیشنهاد ما این است که اول کتاب را بخوانید و بعد فیلم را ببینید.

[ لینک: کتاب راز فال ورق از نشر مرکز ]

کتاب کوری اثر ژوزه ساراماگو

جملاتی از متن کتاب کوری

آن شب مرد کور خواب دید که کور است. (کتاب کوری – صفحه ۳۰)

وجدان که خیلی از آدمهای بی‌فکر آن را زیر پا می‌گذارند و خیلیهای دیگر انکارش می‌کنند، چیزی است که وجود دارد و همیشه وجود داشته. اختراع فلاسفه عهد دقیانوس نیست، یعنی اختراع زمانی که روح چیزی جز یک قضیه مبهم نبود. با گذشت زمان، همراه با رشد اجتماعی و تبادل ژنتیکی کار ما به آنجا کشیده که وجدان را در رنگ خون و شوری اشک پیچیده‌ایم و انگار که این هم بس نبوده، چشمها را به نوعی آیینه رو به درون بدل کرده‌ایم، نتیجه این است که چشمها غالبا آنچه را سعی داریم با زبان انکار کنیم بی پروا لو می‌دهند. (کتاب کوری – صفحه ۳۲)

مزیتی را که این کورها از آن برخوردار بودند، می‌توان توهم نور نام نهاد. در واقع برایشان فرقی نمی‌کرد که شب است یا روز، اولین پرتو سپیده دم است یا گرگ و میش غروب، آرامش دم صبح است یا غوغای دم ظهر، این کورها پیوسته در احاطه سفیدی روشنی بودند، مثل خورشیدی که از ورای مه بتابد. (کتاب کوری – صفحه ۱۰۹)

اگر نمی‌توانیم مثل آدم زندگی کنیم، دست کم بکوشیم مثل حیوان زندگی نکنیم. (کتاب کوری – صفحه ۱۳۷)

دنیا همین است که هست، جایی است که حقیقت اغلب نقاب دروغین می زند تا به مقصد برسد. (کتاب کوری – صفحه ۱۴۵)

دختر عینکی گفت ترس می‌تواند موحب کوری شود، حرف از این درست‌تر نمی‌شود، هرگز نمی‌شود، پیش از لحظه‌ای که کور شدیم کور بودیم، ترس کورمان می‌کند، ترس ما را کور نگه می‌دارد، چشم‌پزشک پرسید که دارد حرف می‌زند، صدا پاسخ داد یک مرد کور، فقط یک مرد کور، چون ما اینجا همینیم و بس. (کتاب کوری – صفحه ۱۵۱)

چشم تنها جای بدن است که شاید هنوز روحی در آن باقی باشد. (کتاب کوری – صفحه ۱۵۵)

نمی‌توانید بدانید در جایی که همه کورند چشم داشتن یعنی چه، من که اینجا ملکه نیستم، نه، فقط کسی هستم که برای دیدن این کابوس به دنیا آمده‌ام. شما حسش می‌کنید ولی من هم حس می‌کنم و هم می‌بینم. (کتاب کوری – صفحه ۳۰۴)

هرگز نمی‌شود رفتار آدمها را پیش‌بینی کرد، باید صبر کرد، باید زمان بگذرد، زمان است که بر ما حکومت می‌کند، زمان است که در آن سر میز حریف قمار ماست و همه برگهای برنده را در دست دارد. (کتاب کوری – صفحه ۳۵۱)

قسمتی از متن کتاب کوری

مشخصات کتاب

 • کتاب کوری
 • نویسنده: ژوزه ساراماگو
 • ترجمه:مهدی غبرائی
 • انتشارات: مرکز
 • تعداد صفحات: ۳۶۰
 • قیمت چاپ بیست و نهم: ۲۲۹۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر شما در مورد کتاب کوری چیست؟ لطفا اگر این کتاب را خوانده‌اید نظرات خود را در مورد آن با ما به اشتراک بگذارید.


» معرفی چند رمان دیگر از نشر مرکز:

 1. رمان تاریخ عشق
 2. رمان بابا گوریو
 3. رمان مرگ قسطی
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

8

ترجمه

8

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

8

مشخصات ظاهری و قیمت

7

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 374
دوست نداشتم: 61
میانگین امتیازات: 6.13

تبلیغ سایت نشانک

74 دیدگاه در “کتاب کوری

سلام دوستان
قابل توجه کسانی که این داستان رو علمی تخیلی یا بی معنی میدونن:این کتاب نباید از جنبه سرگرمی یا داستانی خونده بشه.سراسر کتاب پر از جملات فلسفیست که نیاز به ارزیابی و تحلیل دقیقی داره.نباید فقط غرق داستان شد.ضمنا داستان کوری نوعی استفاده از نمادهاست پس اون رو با زندگی حقیقی مقایسه کنید.همونطور که دوست عزیزی گفتن اسم کتاب کوریه اما آدم رو بینا میکنه بعد از خوندن این کتاب شما دنیارو به شکل دیگری خواهید دید

فقط من همش منتظر بودم که آخرش بالاخره یه دلیل علمی برای کوری داشته باشه ولی نداشت فقط همین یه ایراد و داشت ولی درکل عالی بود

سلام به نظر من برای رسیدن به جوابتون کتاب بینایی رو هم بخونید

واااااای خییییلی کتابش عالی هست من دارمش دوهفته پیش خوندم خیلی خنده دار و قشنگه عالی بود داستانه محشری بود ارزش خریدن وخوندنو داره صدبارم بخونی کمه

کتاب جالب و متفاوتی بود. کتابی که هنوز بعد از چند سال خوندش هنوز داستانش توی ذهنم هست.

موضوع و داستان کتاب در مجموع بسیار جالب بود. اما این کتاب هم مانند بقیه ی کتاب های خارجی ک ترجمه شده اند کیفیتش را از دست داده . و مشکل از مترجم نیست چون اگر به بهترین نهو هم ترجمه کرده باشد جای ادبیات و زبان اصلی را نمیگیرد ..

داستان جالبی داره.

سلام دوستان من این کتاب رو به پیشنهاد یه دوست خوندم فوق العاده بود واقعا هم این کتاب هم بینایی جذابترین کتابهایی هستن که شاید تا اخر عمر تو ذهنم میمونه

واقعا کتابی عالی و به همان اندازه ناراحت کننده است. به طوری که بعد از خواندن آن دچار یک حس تلخی و گسی را در مغزم داشتم.

سلام.خیلی ممنون از توضیحاتتون
اگه امکانش هست،برای کتاب بینایی که تقریبا ادامه کتاب کوری هست هم نقد و شرح و توضیحات قرار بدید
تشکر فراوان.

هر کتابی که انسان رو بدور از واقعیت متحیر کنه ارزش خوندن نداره، فقط انحراف در افکار ایجاد میشه

کتاب در حین اینکه روان نوشته شده ولی پر از مفهومه.
تا الان کتابی به این سبک نخونده بودم

به نظر من هیچ جذابیتی نداشت و با این همه تعریف و تمجید بیشتر شبیه به کتاب های علمی-تخیلی بود و داستانش دور از واقعیت اتفاق افتاده بود. خوندن این کتاب شاید برای اشخاصی که داستان های تخیلی و ماجرایی دوست دارند جذاب باشه…ممنون از کافه بوک

من ترجمه فاطمه رشوند رو خوندم و خیلی راضی بودم. کتاب خوبیه ولی بنظر من خیلی تلخ و رنج آوره!
فرازو فرود زیاد داره ولی نقطه اوجش آخر داستانه که معرکه بود. با اینکه همیشه آخر داستانو حدس میزدم ولی بازم هیجان زده شدم.
فک میکنم همه نتونن باهاش ارتباط برقرار کنن. مث خودمن که توقعم چیز دیگه ای بود!! تلخیش زیاد بود برام

بسیار کتاب زیبایی است سال ۷۹ برای اولین بار خواندمش و الان دوباره تهیه کردم و می خواهم بخوانمش واقعا زیباست

نام کتاب کوری هستش! اما شما با خواندن این کتاب بهتر نگاه کردن را می آموزید…

بسیار کتاب زیبایی بود. نگارش کتاب بی نظیر بود.

اوایل کتاب انقدر دیوانه ام کرد که کل غذام سوخت !!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.