کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب

معرفی کتاب دنیای سوفی

کتاب دنیای سوفی

کانال تلگرام کافه بوک

کتاب دنیای سوفی داستانی درباره تاریخ فلسفه است که به شکل رمان نوشته شده است. یوستین گردر نویسنده کتاب، استاد فلسفه در دانشگاه بوده است. او در نروژ به دنیا آمد و سال ها در برگن فلسفه تدریس کرد. یوستین گردر به دنبال متن ساده ای بود تا به درد شاگردانش بخورد اما چنین متنی نیافت و به همین خاطر خود در صدد نوشتن کتاب دنیای سوفی برآمد. کتابی که در آن به زبانی ساده تاریخ فلسفه را شرح می دهد.

نویسنده به زیبایی در کتاب فلسفه را به یک دختر ۱۴ ساله می آموزد. که همین موضوع نشان می دهد که متن کتاب تا چه اندازه ساده و روان است. در طول کتاب این دختر ۱۴ ساله هرآنچه سوال که ممکن است به ذهن خواننده برسد را می پرسد.

این کتاب هرچند که ساده نوشته شده است اما در باطن مطالب سطح بالایی را ارائه می‌کند.

کتاب دنیای سوفی - خلاصه کتاب دنیای سوفی - کتاب دنیای سوفی اثر یوستین گردر

درباره کتاب دنیای سوفی

سوفی آموندسن دختری است که در آستانه‌ پانزده سالگی با ماجرای عجیبی روبه‌ رو می‌شود، او نامه‌ ایی از جانب فرد ناشناسی دریافت می‌کند که او را به تفکر در مورد ابتدایی‌ ترین سوالات فلسفی و خودشناسی وا می‌دارد. اولین سوالی که او با آن مواجه می شود این است که تو کیستی؟ و این سوال با یک علامت سوال بزرگ در برابر آن آغاز کتاب است. این شخص بعدتر خود را آلبرتو کناکس فیلسوف معرفی می‌کند که قصد آموزش فلسفه به سوفی نوجوان را دارد.

کتاب دنیای سوفی در واقع برای آشنایی اولیه با مفاهیم فلسفه است. اگر کسی علاقه مند به مطالعه در حوزه فلسفی است، این کتاب می تواند شروع مناسبی باشد. در کتاب مفاهیم پیچیده و دشوار به ندرت دیده می شود و همه چیز به سادگی توضیح داده شده است.


کتاب دیگری از یوستین گوردر: راز فال ورق

اگر شما صرفا با نیت آشنایی با فلسفه این کتاب را بخوانید ممکن است در برخی از قسمت های آن به شدت خسته شوید. کتاب یک شروع قوی و بسیار زیبا دارد که در مورد فلسفه سقراط، افلاطون و ارسطو صحبت می کند. اما رفته رفته با فیلسوفان دیگر آشنا می شوید که مطمئنم حتی اسم آن ها را نشنیده اید. افکار و عقاید برخی از این فیلسوف ها ممکن است برای کسی که علاقه چندانی به فلسفه ندارد، خسته کننده باشد. اما در آخر کتاب به نام هایی همچون داروین، فروید، ژان پل سارتر و آلبر کامو می رسیم که به نظر من جذابیت خاصی دارند. شاید به این دلیل باشد که چندین اثر از این نویسنده ها را مطالعه کرده ام و آشنایی با عقاید آن ها کمک کند کتاب هایشان را بهتر درک کنم.

اما برای کسی که فلسفه را به خوبی مطالعه کرده است و با افکار بسیاری از فیلسوفان آشنایی دارد، این کتاب در حد یک جمع بندی ساده است.

اگر کسی علاقه مند به مطالعه در حوزه فلسفی است، این کتاب می تواند شروع مناسبی باشد. 

کتاب دنیای سوفی - خلاصه کتاب دنیای سوفی در کافه بوک

قسمت هایی از کتاب

عجیب نبود که نمی دانست کیست؟ و بی انصافی نیست که انسان در قیافه خود دستی ندارد؟ این قیافه را به او قالب کرده بودند. آدم می تواند دوستانش را خود انتخاب کند، اما انتخاب خودش درست خودش نیست. حتی بشر بودنش هم دست خودش نیست.

مهمترین چیز در زندگی چیست؟ اگر این سوال را از کسی بکنیم که سخت گرسنه است، خواهد گفت غذا. اگر از کسی بپرسیم که از سرما دارد می میرد، خواهد گفت گرما. و اگر از آدمی تک و تنها همین سوال را بکنیم، لابد خواهد گفت مصاحبت آدم ها. ولی هنگامی که این نیازهای اولیه برآورده شد، آیا چیزی می ماند که انسان بدان نیازمند باشد؟ فیلسوفان می گویند بلی. به عقیده آن ها آدم نمی تواند فقط دربند شکم باشد. البته همه خورد و خوراک لازم دارند. البته که همه محتاج محبت و مواظبت اند. ولی از اینها که بگذریم، یک چیز دیگر هم هست که همه لازم دارند و آن این است که بدانیم ما کیستیم و در اینجا چه می کنیم.

جهان چگونه به وجود آمد؟ آیا در پس آنچه روی می دهد اراده یا مقصودی نهان است؟ آیا پس از مرگ حیات هست؟ این مسائل را چگونه می توان پاسخ داد؟ و مهمتر از همه چگونه باید زیست؟

هرکس که بداند که نداند از همه داناتر است.

فیلسوف کسی است که می داند تا چه اندازه نادان است، و این نادانی او را آزار میدهد. بدین ترتیب وی هنوز داناتر از همه آن کسانی است که درباره دانش خود از چیزهایی که نمی دانند لاف می زنند.

فیلسوف کسی است که می داند تا چه اندازه نادان است، و این نادانی او را آزار میدهد. بدین ترتیب وی هنوز داناتر از همه آن کسانی است که درباره دانش خود از چیزهایی که نمی دانند لاف می زنند.

کتاب دنیای سوفی

کتاب دنیای سوفی - کتاب دنیای سوفی اثر یوستین گردر

کتاب دنیای سوفی - قسمت های جذاب کتاب دنیای سوفی

مشخصات کتاب

  • کتاب دنیای سوفی
  • نویسنده: یوستین گردر
  • ترجمه: حسن کامشاد
  • انتشارات: نیلوفر
  • تعداد صفحات: ۶۰۸
  • قیمت چاپ هجدهم: ۲۶۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد کتاب دنیای سوفثی چیست؟

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 73
دوست نداشتم: 13
میانگین امتیازات: 5.62

مقالات معرفی کتاب کافه بوک

7 دیدگاه در “کتاب دنیای سوفی

این کتاب عالیه کاش اینفوگرافی شو بزارین

عالی سنگین ترین مطالب رو جوری گفته بود که حتی منم فهمیدم خیلی خوب و پر محتوا بود

با اینکه این کتاب رو فقط اسمش رو شنیدم ولی فکر کنم کتاب خوبی باشه

کسی که از سه هزار سال بهره نگیرد تنگدست به سر می‌برد.

پیشنهاد میکنم حتما این کتاب رو بخونید
این کتاب از قول گوته میگه :
کسی که از سه هزار سال بهره نگیرد تنگدست به سر می‌برد.

کتابی بسیار عالی با ترجمه فارسی واقعا به معنای کامل کلمه بد. این کتاب رو به ترجمه زبان دیگه ای هم خوندم بعد گفتم فارسیش رو هم بخونم. ترجمه کامشاد که بار ها تجدید چاپ شده، ولی متاسفانه ترجمه واقعا بدی داشت و پر از کلماتی که به مراتب زیباتر و گویا ترش میشد به کار برد و همینطور شیوه ترجمه وحشتناک. حداقل کاش میدادن دست یه ویراستار. خلاصه که بگم که ترجمه رو از مقیاس یک تا ده میتونم خیلی لطف کنم یک بدم.

کتاب واقعا با ارزشی هستش ، اینقدر با ارزش که اگه معلم بودم حتما با شاگردام مطالعه میکردمش یا اگه وزیر بودم خوندنشو تو مدارس اجباری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.