معرفی رمان ایرانی

فروشگاه پاکت

تا به امروز در کافه‌بوک، کتاب‌های زیادی در ژانرهای مختلف معرفی شده است و در این میان نگاه ویژه‌ای به معرفی رمان داشته‌ایم. بخش عمده‌ای از معرفی‌های کافه‌بوک مربوط به معرفی رمان خارجی است، اما در این بین ما هرگز از معرفی رمان ایرانی غافل نشدیم. در این مطلب هم قصد داریم مروری داشته باشیم به بهترین و شناخته‌شده‌ترین رمان‌های ایرانی که نوع خود بی‌نظیر هستند.

معرفی رمان ایرانی » بوف کور

بوف کور مشهورترین اثر صادق هدایت، نویسنده، مترجم و روشنفکر ایرانی، یکی از خاص‌ترین رمان‌های ایرانی است.

ماجرای این رمان در دو قسمت روایت می شود. در بخش اول، شخصیت اصلی بوف کور – که ساکن خانه‌‌ای در بیرون خندق در شهر ری است – به شرح یکی از این دردهای خوره‌وار می‌پردازد که برای خودش اتفاق افتاده است. وی که حرفهٔ نقاشی روی قلمدان را اختیار کرده‌ است به طرز مرموزی همیشه نقشی یکسان بر روی قلمدان می‌کشد که عبارت است از دختری در لباس سیاه که شاخه‌ای گل نیلوفر آبی به پیرمردی که به حالت جوکیان هند چمباتمه زده و زیر درخت سروی نشسته‌ است، هدیه می‌دهد. میان دختر و پیرمرد جوی آبی وجود دارد و…

در بخش دوم رمان بوف کور ماجرای راوی در این دنیای تازه و در گذشته روایت می‌شود. در این قسمت، راوی مشغول نوشتن و شرح ماجرا برای سایه‌اش می‌شود که شکل جغد است و با ولع هرچه تمام تر هرآنچه را که راوی می‌نویسد می‌بلعد. راوی در اینجا شخص جوان ولی بیمار و رنجوری است.

درون‌ مایهٔ اغلب داستان‌ها و نوشته‌های صادق هدایت، مرگ‌ اندیشی، انتقاد از جامعهٔ تحت استبداد و نفی خرافه‌‌پرستی است.

قسمتی از رمان بوف کور:

حضور مرگ همه موهامات را نیست و نابود میکند. مابچه مرگ هستیم و مرگ است که ما را از فریب های زندگی نجات میدهد، و در ته زندگی اوست که ما را صدا میزند و بسوی خودش میخواند – در سن هائی که ما هنوز زبان مردم را نمیفهمیم اگر گاهی درمیان بازی مکث می کنیم، برای این است که صدای مرگ را بشنویم…

بررسی کامل کتاب را می‌توانید از طریق این لینک بخوانید » معرفی رمان ایرانی بوف کور

معرفی رمان ایرانی بوف کور

معرفی رمان ایرانی » سمفونی مردگان

این رمان اثر عباس معروفی است که بسیار ستایش شده و از ماندگارترین کتاب‌های ادبیات ایران است. این کتاب در سال ۲۰۰۱، برنده جایزه بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ شده است.

نوع روایت معروفی در سمفونی مردگان منحصر به فرد است. راوی داستان چندین بار عوض می‌شود و هر بار داستان از دید یک شخص متفاوت بیان می‌شود. در هنگام خواندن متن کتاب سمفونی مردگان شاهد بازگشت به گذشته در زمان حال هستیم، شاهد عوض شدن مکان هستیم و مدام فضا عوض می‌شود.

شخصیت اصلی داستان سمفونی مردگان آیدین است. یک پسر روشنفکر، شاعر، بسیار فعال و رادیکال که در یک خانواده به شدت سنتی و پدرسالار زندگی می کند و…

قسمتی از متن کتاب سمفونی مردگان:

مهار آیدین لحظه به لحظه از کف پدر بیرون می شد. سرکش و رام نشدنی. در زیرزمین حبسش می کردند، او در آن جا چنان سرگردم می شد که تا به سراغش نمی رفتند و اصرار نمی کردند بیرون نمی آمد. کتاب را ازبر می خواند و املا می نوشت. مدتی پول توجیبی اش را قطع کردند. در ماست بندی میدان سرچشمه مشغول شد. پاتیل شیر را هم می زد و روزی یک قران مزد می گرفت. پولش را کاغذ و کتاب می خرید، و پدر را بیشتر می چزاند. براش لباس نمی خریدند، با همان کهنه ها روزگارش را می گذراند. در بند هیچ چیز نبود و تنها به این فکر می کرد که از تخمه فروشی بیزار است، از تکرار زندگی پدر بدش می آید. از خیلی چیزها که بچه ها در چنین سال هایی از عمر دوست دارند، بدش می آمد.

بررسی کامل این رمان را به همراه فایل صوتی، می‌توانید از طریق این لینک بخوانید » معرفی رمان ایرانی سمفونی مردگان

معرفی رمان ایرانی سمفونی مردگان و سال بلوا

معرفی رمان ایرانی » همسایه‌ها

داستان کتاب همسایه‌ها از زبان اول شخص یعنی «خالد» پسرکی پانزده ساله روایت می‌شود. پسری که در یک محله‌ی فقیر نشین در خانه‌ای با چندین سکنه همراه خانواده‌اش زندگی می‌کند و پدرش مانع ادامه‌ی تحصیل او شده است.

داستان در دو پرده روایت می‌شود. در پرده‌ی اول، نویسنده تک تک پرسوناژها را رنگ‌آمیزی می‌کند و ارتباطات آن‌ها را با خالد شکل می‌دهد. در انتهای پرده‌ی اول، خالد که در ابتدای داستان یک نوجوان خام و درگیر مسایل دوران بلوغ بوده، کم کم به یک مبارز سیاسی تبدیل می‌شود و فعالیت‌هایش او را راهی زندان می‌کند. پرده‌ی دوم داستان در زندان با شکل‌گیری شخصیت‌های جدید، روایت می‌شود.

قسمتی از متن کتاب رمان همسایه‌ها:

کتاب برایم دنیای تازه‌ای است. حرف‌های تازه و کارهای تازه. همچین جذب نوشته‌های کتاب می‌شوم که اگر بیخ گوشم توپ بترکانند، حالی‌ام نمی‌شود. مثل آدم تشنه‌ای که به آب رسیده باشد هر جمله برایم شده است یک جرعه آب گوارا. آب خنک، صاف و زلال که به‌ام جان می‌دهد.

بررسی کامل کتاب را می‌توانید از طریق این لینک بخوانید » معرفی رمان ایرانی همسایه‌ها

معرفی رمان ایرانی » جای خالی سلوچ

جای خالی سلوچ رمانی رئالیستی از محمود دولت‌‌آبادی است که بلافاصله پس از آزادی از زندان ساواک و طی ۷۰ روز نوشته‌ شده است. دولت‌ آبادی داستان آن را به هنگامی که دوره سه ساله حبس خود را می‌گذراند در ذهنش پرورانده بود.

این رمان با رفتن سلوچ (اسم مرد) شروع می‌شود. سلوچ که کسب و کار حسابی ندارد، زن و بچه خود را رها می‌کند و به دنبال کار روانه شهر می‌شود. او بدون هیچ خبری محل زندگی خود را ترک می‌کند. در کتاب، دولت آبادی آن چنان زیبا احساسات و مشکلات زندگی مِرگان، زن سلوچ را به تصویر می‌کشد که همتا ندارد.

این رمان را می‌شود خیلی خوب درک کرد و فهمید، چرا که نویسنده خودش فضای داستان را به خوبی می‌شناسد و از آن آگاه است. در رمان قسمت‌هایی دردناک و تلخ هم وجود دارد که بسیار آدم را به فکر فرو می‌برد و همین باعث می‌شود که این کتاب تا این حد فوق العاده باشد.

قسمتی از رمان جای خالی سلوچ:

زخمی اگر بر قلب بنشیند، تو نه می توانی زخم را از قلبت وابکنی و نه می توانی قلبت را دور بیندازی. زخم تکه ای از قلب توست. زخم اگر نباشد، قلبت هم نیست. زخم اگر نخواهی باشد، قلبت را باید بتوانی دور بیندازی. قلبت را چگونه دور می اندازی؟ زخم و قلبت یکی هستند.

بررسی کامل کتاب را می‌توانید از طریق این لینک بخوانید » معرفی رمان ایرانی جای خالی سلوچ

معرفی رمان ایرانی جالی خالی سلوچ اثر دولت آبادی

معرفی رمان ایرانی » چشمهایش

کتاب چشمهایش معروفترین اثر بزرگ علوی است. این کتاب اولین بار در سال ١٣٣٠ منتشر شد.

ماجرای کتاب چشمهایش داستان یکی از دوستداران نقاشی معروف، به نام استاد ماکان است که به دنبال راز مرگ مشکوک استاد در تبعید است. آقای ناظم – همان دوستدار استاد – حدس میزند که راز مرگ استاد در یکی از تابلوهای ایشان است که خود استاد نام آن تابلو را چشمهایش نامیده است. مدل اثر، زنی است، پس آقای ناظم سعی می‌کند با پیدا کردن آن زن به تصویر کشیده شده در تابلو، به راز مرگ مشکوک دست پیدا کند…

قسمتی از متن کتاب:

درباره‌ گذشته قضاوت کردن کار آسانیست. اما وقتی خودتان در جریان طوفان می‌افتید و سیل غران زندگی شما را از صخره‌ای در دهان امواج مخوف پرتاب می‌کند، آنجا اگر توانستید همت به خرج دهید، آنجا اگر ایستادگی کردید، اگر از خطر واهمه‌ای به خود راه ندادید، بله، آن وقت در دوران آرامش، لذت هستی را می‌چشید.

بررسی کامل کتاب را می‌توانید از طریق این لینک بخوانید » معرفی رمان ایرانی چشمهایش


در این مطلب مرور کوتاهی به چند رمان معروف داشتیم و شاید به بسیاری از کتاب‌های معروف دیگر اشاره نکرده باشیم. ذکر این نکته ضروری است که کتاب‌های معرفی شده در این مطلب براساس رمان‌هایی است که قبلا در کافه‌بوک بررسی شده‌اند. بنابراین به مرور زمان این مطلب تکمیل خواهد شد.

شما از رمان‌های بزرگ ایرانی کدام یک را خوانده‌اید و فکر می‌کنید کدام کتاب‌ها باید به این لیست اضافه شوند؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

[ لینک: اینستاگرام کافه‌بوک ]