کافه‌بوک معرفی و پیشنهاد کتاب کتاب | معرفی کتاب | پیشنهاد کتاب

سمفونی مردگان

سمفونی مردگان اثر عباس معروفی، کتابیست که بسیار ستوده شده و از ماندگارترین کتاب های ادبیات ایران است.

این کتاب در سال ۲۰۰۱، برنده جایزه بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ شده است. همچنین هفته نامه دی ولت سویس در مورد این کتاب گفته است:

قبل از هر چیز باید گفت که سمفونی مردگان یک شاهکار است.

در قسمتی از پشت جلد کتاب آمده است:

سمفونی مردگان رمان بسیار ستوده شده عباس معروفی، حکایت شوربختی مردمانی است که مرگی مدام را بر دوش می کشند و در جنون ادامه می یابند، در وصف این رمان بسیار نوشته اند و بسیار خواهند نوشت.

» به همسر و دخترانم که خستگی هایم را تحمل می کنند.

عباس معروفی در حال خواندن کتاب سمفونی مردگان

خلاصه کتاب سمفونی مردگان

سمفونی مردگان کتابیست با مضمونی زیبا و عالی.

خاص بودن این کتاب در این است که مرتبا راوی داستان عوض می شود و هر بار داستان از دید یک شخص متفاوت بیان می شود که خواننده را به تقلای بیشتر برای فهمیدن وا می دارد.

» شخصیت اصلی داستان آیدین است یک پسر روشنفکر و بسیار فعال و رادیکال که در یک خانواده به شدت سنتی و پدرسالار زندگی می کند و زندگی او به شدتی سخت می شود که به دیوانگی او منجر می شود.

پدر او از شعر گفتن و کتاب خواندنش هراس داشت و او را منع می کرد و حتی کار را به جایی می رساند که کتاب ها و حتی اتاقش را می سوزاند و می گوید این ها فتنه و اسباب شیطانند.

در این میان خواهر آیدین به اسم آیدا که دو قلوی آیدین نیز هست به سرنوشتی شوم دچار می شود و…

کتاب سمفونی مردگان

درباره کتاب سمفونی مردگان

داستان کتاب، در اردبیل اتفاق می افتد.

کتاب به شیوه ای است که هر چقدر آن را بخوانی جذابتر می شود. روایت داستان به گونه ای است که می توانم اطمینان بدهم رگه هایی از زندگی هر یک از ما را بیان می کند. باور کنید شب ها زیادی با این کتاب بغض کردم. واقعا زندگی آیدین چه قدر تلخ بود. ما خودمان یک آیدین هستیم و چه قدر آیدین ها در کنارمان هستند.

قلم شیوای عباس معروفی داستان را از بطن جامعه ما در آورده که بگوید مواظب آیدین هایمان باشیم.

آیدینی که شب ها کتاب می خواند و آنقدر می خواند که وقتی می گفتند برای چه می خوانی جواب می داد:

برای این که خودم را پیدا کنم.

شاید به ظاهر این فقط یک رمان است ولی زندگی تک تک ماست با کمی تفاوت. مواظب آیدین های اطرافمان باشیم براستی که جهل قلدر است.

در قسمت دیگری از پشت جلد کتاب آمده است:

کدام یک از ما آیدینی پیش رو نداشته است، روح هنرمندی که به کسوت سوجی دیوانه اش در آورده ایم، به قتلگاهش برده ایم و با این همه او را جسته ایم و تنها و تنها در ذهن او زنده مانده ایم. کدام یک از ما؟

پیشنهاد کتاب سمفونی مردگان

بخش هایی از متن کتاب سمفونی مردگان

آدمیزاد باید بگوید آب، و بخورد. بگوید نفس، و بکشد. وگرنه مرده است.

من نمیدانم آیا مادرش هم او را به اندازه من دوست داشت؟ آیا کسی می تواند بفهمد که دوست داشتن او چه لذتی دارد و آدم را به چه ابدیتی نزدیک می کند؟ آدم پر می شود. جوری که نخواهد به چیز دیگری فکر کند. نخواهد دلش برای آدم دیگری بلرزد و هیچ گاه دچار تردید نشود.

شب ها وقتی پا در آن خانه بزرگ و سرد می گذاشت همهمه دوردست سالیان دیوار می شد و سکوت می کرد. کاج می شد و وسط حیاط می ایستاد، در می شد و بسته می ماند.

سمفونی مردگان و سال بلوا نوشته عباس معروفی

به درخت های خشک پیاده رو خیره شد: برف شاخه ها را خم کرده بود و در بارش بعد حتما می شکستشان. آدم ها هم مثل درخت ها بودند. یک برف سنگین همیشه بر شانه های آدم وجود داشت و سنگینی اش تا بهار دیگر حس می شد. بدیش این بود که آدم ها فقط یک بار می مردند. وهمین یک بار چه فاجعه دردناکی بود.

انسان مدام باید مشغول کار باشد. سازندگی کند، وگرنه از درون پوک می شود. و بی کاری بدتر از تنهایی است. آدم بی کار در جمع هم تنهاست.

رفتار آیدین با دیگران تفاوت داشت. دنیا را جدی تر از آن می دانست که دیگران خیال می کنند. آن شب فکر کردم از ترس دچار این حالت شده، اما بعدها به اشتباه خود پی بردم، و دانستم که درک او آسان تر از بوییدن یک گل است، کافی بود کسی او را ببیند. و من نمی دانم آیا مادرش هم او را به اندازه من دوست داشت؟ آیا کسی می توانست بفهمد که دوست داشتن او چه لذتی دارد، و آدم را به  چه ابدیتی نزدیک می کند. آدم پر می شود. جوری که نخواهد به چیزی دیگر فکر کند. نخواهد دلش برای آدم دیگری بلرزد، و هیچ گاه دچار تردید نشود.

قسمتی از متن کتاب سمفونی مردگان

مشخصات کتاب

  • کتاب سمفونی مردگان
  • نویسنده: عباس معروفی
  • انتشارات: ققنوس
  • تعداد صفحات: ۳۵۰
  • چاپ بیست و پنجم – ۵۵۰۰ نسخه
  • قیمت: ۱۸۰۰۰ تومان

این مطلب با همکاری شیرزاد نوشته شده است.

نظر شما در مورد این کتاب چیست؟

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 73
دوست نداشتم: 12
میانگین امتیازات: 6.08

11 دیدگاه در “سمفونی مردگان

واقعا خوشحالم که با این سایت آشنا شدم
به راحتی میتونم کتاب های خوب رو توش پیدا کنم و آشنا بشم
ممنونم

من عاشق این کتابم ، انقد خوشم اومد که به دو روز نکشیده تمومش کردم

خدا به نویسندش عمر بده

کتاب جاده جنگ اثر منصور انوری رو هم نقد کنید . فکر میکنم به عنوان برنده جایزه ادبی جلال آل احمد و طولانی ترین رمان فارسی جاش خالیه تو لیست شما !
با سپاس از زحمات بی دریغ تان

سلام. ممنون از پیشنهادتون. حتما وقتی کتاب رو خواندیم معرفیش رو منتشر می کنیم.

از اون جایی که خلاصه کتاب سمفونی مردگان رو قرار دادید نیاز به توضیح بیشتری در این مورد نیست
فقط میتونم بگم از خوندن این کتاب لذت بردم فوق العاده بود حتی دوست دارم یکبار دیگه کتاب رو بخونم…

شیوه ی روایت داستان عالی است.چنین سبکی را البته با درجه ای کمتر در کتاب های آقای سردادور هم می توان یافت
چند صفحه ی ابتدایی داستان گیرایی چندانی را ایجاد نمی کند اما با جلو تر رفتن داستان کششی پدید می آید که نمی توانید کتاب را بر زمین بگذارید.

نقطه تمایز این کتاب جایی است که به خیلی از رفتار مذموم انسان ها اشاره میکند وخواننده بعضی از اونها را در خودش میبینه در حالی که قبلا حتی جرات اینکه بهشون فکر کند را نداشته. وقتی که کتاب میخونید در حالیکه عذاب میکشید اما روحتون غسل میدهید

رمان خوبی است ولی این ماجرای تعویض راوی بعد از خشم و هیاهوی فالکنر، پدر صاحب بچه ادبیات معاصر ایران را دراورده است.

راوی نویسی های اینچنینی که تقریبا شیوع عمومی دارد یک مشکل بنیانی دارند که نویسنده ایرانی ذوق زده و لذت برده از فرم غربی، ان را نمی بیند و ان اینکه، فرهنگی که در ان قلم می زنند و قهرمانانش و حوادثش، هنوز بر اساس فرهنگ جمعی و قبیله ای زندگی می کنند. رفتار می کنند و تصمیم می گیرند.

خصلت فردیت و نگاه شخصی و متفاوت که در ادبیات غربی امکان واقعی دارد بدون هیچ زمینه شعوری برای راهبرد قصه ایرانی، فقط به داستان ایرانی تحمیل می شود. تقلیدی تحمیلی… البته گاهی و بسیار به ندرت به خاطر سایر ماجراها و وسایل ابراز از جمله قصه نویس خوب بودن، قابل تحمل می شود. اتفاقی که برای سمفونی مردگان افتاده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.