سمفونی مردگان | معرفی + فایل صوتی

تبلیغ گروه هنری نشانک

سمفونی مردگان اثر عباس معروفی، کتابیست بسیار ستوده شده و از ماندگارترین کتاب های ادبیات ایران است.

این کتاب در سال ۲۰۰۱، برنده جایزه بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ شده است. همچنین هفته نامه دی ولت سویس در مورد رمان سمفونی مردگان گفته است:

قبل از هر چیز باید گفت که سمفونی مردگان یک شاهکار است.

در قسمتی از پشت جلد این رمان آمده است:

سمفونی مردگان رمان بسیار ستوده شده عباس معروفی، حکایت شوربختی مردمانی است که مرگی مدام را بر دوش می کشند و در جنون ادامه می یابند، در وصف این رمان بسیار نوشته اند و بسیار خواهند نوشت.

» به همسر و دخترانم که خستگی هایم را تحمل می کنند.

قسمتی از کتاب سمفونی مردگان با صدای خود نویسنده (۴۷ثانیه):

لینک دانلود فایل صوتی

دیگر کتاب های عباس معروفی:

عباس معروفی در حال خواندن کتاب سمفونی مردگان

کتاب سمفونی مردگان

سمفونی مردگان کتابیست بسیار تراژدیک و غم‌انگیز اما بسیار زیبا و عالی که برای همیشه در ذهن خواننده باقی خواهد ماند.

نوع روایت معروفی در سمفونی مردگان منحصر به فرد است. راوی داستان چندین بار عوض می شود و هر بار داستان از دید یک شخص متفاوت بیان می شود. در هنگام خواندن متن کتاب سمفونی مردگان شاهد بازگشت به گذشته در زمان حال هستیم، شاهد عوض شدن مکان هستیم و مدام فضا عوض می شود و…

» شخصیت اصلی داستان سمفونی مردگان آیدین است. یک پسر روشنفکر، شاعر، بسیار فعال و رادیکال که در یک خانواده به شدت سنتی و پدرسالار زندگی می کند.

در این میان، جابر، پدر آیدین از شعر گفتن و کتاب خواندن او هراس داردو او را از همه این کارها و شعر گفتن ها منع می کند و حتی کار را به جایی می رساند که کتاب ها و حتی اتاقش را می سوزاند و عقیده دارد این ها فتنه و اسباب شیطانند. در نهایت فشار روانی روی آیدین زیاد می شود و…

✔️ داستان شعر گفتن آیدین و رفتار جابر با او تنها قسمتی از کتاب سمفونی مردگان است. این کتاب داستان های مختلفی را شامل می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برادرکشی
 • فروپاشی خانواده
 • عشق
 • تاثیر مذهب
 • و…

از کتاب سمفونی مردگان در حدود نیم میلیون نسخه به فروش رفته است و این کتاب به زبان های آلمانی – انگلیسی – ترکی استانبولی – ترکی آذری و کُردی ترجمه شده است.کتاب سمفونی مردگان

درباره کتاب سمفونی مردگان

داستان کتاب، در اردبیل اتفاق می افتد.

کتاب به شیوه ای است که هر چقدر آن را بخوانی جذابتر می شود. روایت داستان به گونه ای است که می توانم اطمینان بدهم رگه هایی از زندگی هر یک از ما را بیان می کند. باور کنید شب ها زیادی با این کتاب بغض کردم. واقعا زندگی آیدین چه قدر تلخ بود. ما خودمان یک آیدین هستیم و چه قدر آیدین ها در کنارمان هستند.

قلم شیوای عباس معروفی داستان را از بطن جامعه ما در آورده که بگوید مواظب آیدین هایمان باشیم.

آیدینی که شب ها کتاب می خواند و آنقدر می خواند که وقتی می گفتند برای چه می خوانی جواب می داد:

برای این که خودم را پیدا کنم.

شاید سمفونی مردگان به ظاهر فقط یک رمان باشد، اما در باطن زندگی تک تک ما را با کمی تفاوت شامل می شود. مواظب آیدین های اطرافمان باشیم که براستی که جهل قلدر است.

در قسمت دیگری از پشت جلد کتاب آمده است:

کدام یک از ما آیدینی پیش رو نداشته است، روح هنرمندی که به کسوت سوجی دیوانه اش در آورده ایم، به قتلگاهش برده ایم و با این همه او را جسته ایم و تنها و تنها در ذهن او زنده مانده ایم. کدام یک از ما؟

✔️ شاید جالب باشد بدانید که در کتاب سمفونی مردگان از میان کتاب هایی که آیدین می خواند به موارد زیر اشاره شده است:

پیشنهاد کتاب سمفونی مردگان

قسمت دیگری از کتاب سمفونی مردگان با صدای عباس معروفی (۵۲ ثانیه):

لینک دانلود فایل صوتی

بخش هایی از متن کتاب سمفونی مردگان

آدمیزاد باید بگوید آب، و بخورد. بگوید نفس، و بکشد. وگرنه مرده است.

من نمیدانم آیا مادرش هم او را به اندازه من دوست داشت؟ آیا کسی می تواند بفهمد که دوست داشتن او چه لذتی دارد و آدم را به چه ابدیتی نزدیک می کند؟ آدم پر می شود. جوری که نخواهد به چیز دیگری فکر کند. نخواهد دلش برای آدم دیگری بلرزد و هیچ گاه دچار تردید نشود.

شب ها وقتی پا در آن خانه بزرگ و سرد می گذاشت همهمه دوردست سالیان دیوار می شد و سکوت می کرد. کاج می شد و وسط حیاط می ایستاد، در می شد و بسته می ماند.

مهار آیدین لحظه به لحظه از کف پدر بیرون می شد. سرکش و رام نشدنی. در زیرزمین حبسش می کردند، او در آن جا چنان سرگردم می شد که تا به سراغش نمی رفتند و اصرار نمی کردند بیرون نمی آمد. کتاب را ازبر می خواند و املا می نوشت. مدتی پول توجیبی اش را قطع کردند. در ماست بندی میدان سرچشمه مشغول شد. پاتیل شیر را هم می زد و روزی یک قران مزد می گرفت. پولش را کاغذ و کتاب می خرید، و پدر را بیشتر می چزاند. براش لباس نمی خریدند، با همان کهنه ها روزگارش را می گذراند. در بند هیچ چیز نبود و تنها به این فکر می کرد که از تخمه فروشی بیزار است، از تکرار زندگی پدر بدش می آید. از خیلی چیزها که بچه ها در چنین سال هایی از عمر دوست دارند، بدش می آمد.

تنهایی و غم غربت در جانش چنگ انداخت، غربتی که در میان شهر آشنا گریبانش را گرفته بود. چقدر انسان تنهاست. مثل پر کاه در هوای طوفانی.

سمفونی مردگان و سال بلوا نوشته عباس معروفی

به درخت های خشک پیاده رو خیره شد: برف شاخه ها را خم کرده بود و در بارش بعد حتما می شکستشان. آدم ها هم مثل درخت ها بودند. یک برف سنگین همیشه بر شانه های آدم وجود داشت و سنگینی اش تا بهار دیگر حس می شد. بدیش این بود که آدم ها فقط یک بار می مردند. وهمین یک بار چه فاجعه دردناکی بود.

انسان مدام باید مشغول کار باشد. سازندگی کند، وگرنه از درون پوک می شود. و بی کاری بدتر از تنهایی است. آدم بی کار در جمع هم تنهاست.

رفتار آیدین با دیگران تفاوت داشت. دنیا را جدی تر از آن می دانست که دیگران خیال می کنند. آن شب فکر کردم از ترس دچار این حالت شده، اما بعدها به اشتباه خود پی بردم، و دانستم که درک او آسان تر از بوییدن یک گل است، کافی بود کسی او را ببیند. و من نمی دانم آیا مادرش هم او را به اندازه من دوست داشت؟ آیا کسی می توانست بفهمد که دوست داشتن او چه لذتی دارد، و آدم را به  چه ابدیتی نزدیک می کند. آدم پر می شود. جوری که نخواهد به چیزی دیگر فکر کند. نخواهد دلش برای آدم دیگری بلرزد، و هیچ گاه دچار تردید نشود.

عشق را باید با تمام گستردگی اش پذیرفت، تنها در جسم نمی توان پیداش کرد، بلکه در جسم و روح و هوا. در آینه، در خواب، در نفس کشیدن ها انگار به ریه می رود، و آدم مدام احساس می کند که دارد بزرگ می شود.

من خوب می دانم که زندگی یکسر صحنه بازی است،
من خوب می دانم،
اما بدان که همه برای بازی های حقیر
آفریده نشده اند.

قسمتی از متن کتاب سمفونی مردگان

مشخصات کتاب

 • کتاب سمفونی مردگان
 • نویسنده: عباس معروفی
 • انتشارات: ققنوس
 • تعداد صفحات: ۳۵۰
 • چاپ بیست و پنجم – ۵۵۰۰ نسخه
 • قیمت: ۱۸۰۰۰ تومان

این مطلب با همکاری شیرزاد نوشته شده است.

نظر شما در مورد سمفونی مردگان چیست؟

معرفی چند رمان ایرانی:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

نقد و بررسی کتاب

قلم نویسنده

7

تاثیرگذاری و جذابیت کتاب

7

مشخصات ظاهری و قیمت

8

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1089
دوست نداشتم: 171
میانگین امتیازات: 6.37

تبلیغ سایت نشانک

109 دیدگاه در “سمفونی مردگان | معرفی + فایل صوتی

هیچ شناختی از آقای معروفی نداشتم و کلا اهل رمان ایرانی نبودم تاازطریق این سایت با سمفونی مردگان ایشون اشنا شدم .جز تایم اجباری اطلانتوانستم ازمطالعه بازبمانم .فوقالعاده بود وغمانگیز وقابل تعمق .دریچه ای به رویم گشوده شد .داشتن چند راوی در طول داستان منحصر به فرده.

اکثریت نوشته های آقای معروفی یه ذره گنگن و با یه بار خوندن متوجهش نمیشی ولی واقعا قشنگن.من خیلی سر کتاباشون اشک ریختم،مخصوصا این کتاب. پیشنهاد میکنم حتما بخونینش.

۲تا نظرات داده شده دراین صفحه درصفحات دیگرهم به چشمم خورد، ظاهرا خود صاحب سایت نوشته، یکیش نقد کتابه،دیگری در تعریف کتاب، جالبش اینجاست برای نظرخودشون پاسخ هم نوشتن😂

سلام
من این کتاب رو خوندم همین نیم ساعت قبل تموم شد.ولی چیزی نفهمیدم.هر کی هر چی میگفت طرف چه جواب بی ربط میداد.یا هرلحظه از زبون یکی یه چیزایی تو زمان متفاوت گفته میشد من گیچ شدم الان کدوم زمانه وچی شد.ایا ضریب هوشیم بایینه؟
به نظرتون اگه دوباره بخونم ممکنه بفهممش؟؟؟؟

سلام – ضریب هوشی شما مشکلی نداره دوست عزیز – این کتاب به سبک خاصی نوشته شده و اگر دوباره و تمرکز بخونید حتما متوجه میشید.

سلام
به نظر من این کتاب با روح انسان بازی میکنه
واقعا از خوندنش لذت بردم
در تمام طول داستان خودمو در کنار گوینده داستان احساس میکردم و صحنه ها رو با تمام وجودم لمس میکردم.
با تشکر و تقدیر از آقای عباس معروفی
ممنون از سایت kafebook.ir

من تازه شروع به خوندن کردم
واقعا مجذوب قلم آقای معروفی شدم
توی قسمت هایی از کتاب خودمو توش میبینم…
ممنونم که این کتاب و کتابهای دیگه رو به صورت فوق العاده ای معرفی میکنید
شما بی نظیرید
ممنون
ارادتمند شما…

زنده باشید دوست عزیز – خوشحالیم که در انتخاب کتاب به شما کمک کردیم.

آخر کتاب گیجم کرد:
آیدین چیشد؟
دخترش چیشد؟
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کتاب متفاوتی بود.اینکه راوی داستان تغییر میکنه برام جالب بود.پرش از حال ب گذشته ادمو گیج میکنه.ولی جذابه.از اول کتاب تا اخر یک غم و سردی هست که خیلی خوب احساس میشه…از ادمایی مثل پدر ایدین متنفرم.چون مثلشو در اطرافم دارم.و خیلی خوب ایدین رو درک کردم.

من خودم موسیقی کار میکنم و واقعا کتابش مثل یک سمفونی تقسیم بندی داشت گاهی فراز گاهی نشیب
واقعا عالی بود و در قلب و روحم نشست

من این کتاب رو خریدم اما انقدر ازش بد گفتن کا اشتیاق خوندنشو از دست دادم حالا واقعا ازش خوندن داره یا نه؟؟

اگه از من میشنوید، نه. وقت بذارید برای یه کتاب دیگه.

به نظر من یکی از بهترین کتاب های تمام دوران هاست و از اون دسته کتاب هایی هست که نمی تونید زمین بذاریدش.

سلام. اصلاً پیوستگی مطالب توی این داستان رعایت نشده. انگار صفحات یک داستان کامل و منظم و مرتب رو آمده باشن، جابجا کرده باشن، بندها و پاراگرافها رو جابجا کرده باشن. خیلی بد بود. انسجام نداشت. درهم برهم بود. اون آخرا که دیگه هر خطش از زبون یه نفر بود و باید به خودت فشار بیاری تا بفهمی از زبون کی هست. نتیجه داستان رو هم نفهمیدم چی شد؟ اصلاً واضح نبود. یک هفته وقت گذاشتم خوندم، آخرش هم بی نتیجه. خیلی بد بود.

کتابی غم انگیز ولی قشنگه. از نظرم بهترین اثر عباس معروفیِ. به نظرم مناسبات جامعه ایران و دیکتاتوری رضاشاه در قالب این خانواده آورده بود .شایدم اشتباه فکر میکنم

سمفونی مردگان چندبار تجدید چاپ شده؟

بهترین و قشنگ ترین کتابی که تا حالا خوندم:)))))))))))))

سمفونی مردگان
۹۷/۴/۱۹ مشهد
…شورای آبی آن پایین راکد ایستاده بود. و نیزارش را از هر طرف می‌شد دید. یک سوی شورآبی در حدفاصل تپه و آب، نی‌های بلندی با برگ‌های تیز روییده بود. آیدین با دقت و با برقی در چشم‌ها نگاه می‌کرد. گفت: “مثل ساختمان سازمان ملل است.”
گفتم: “کجا؟”
با دست آن روبرو را نشان داد.
گفتم:”چرا؟”
گفت:” این نیزار مرا یاد پرچم‌های سازمان ملل می‌اندازد.”
زمانی پدر می‌گفت: ” قدر این شورآبی را بدانید، سال‌ها بعد این جا هم می‌شود مثل شورزار. یک باتلاق نمک تلخ بی‌مصرف.” ما هنوز سبیلمان سبز نشده بود.
…آیدین سرش را به دیوار می‌گذاشت، رگ‌های شقیقه و گردنش تند می‌زد و زیر چشم‌هاش می‌پرید.
مادر گفت:” بگو، مادر. بگو کی این بلا را سرت آورد؟”
آیدین گفت:” آتش جنگ در سرمای مسکو خاموش شد.”
راست می‌گفت. همه‌ی آتش‌ها با آن شعله و دود، با آن تلفات و خسارت، خود بخود فرو می‌نشست. اما همه آنها در خرابی فرو می‌نشست.

کتابی بس تاثیر گذار و بیادماندنی است.

سلام میتونید مکانی یا حتی سایتی رو برای خرید کتاب های معروف بدون سانسور معرفی کنید ممنون میشم. چون راستش یکی از عللی که من نسبت ب کتاب خوندن سرد میشم احساس دست بردن توی نوشته های نویسنده اس و ارزش قائل نبودن برای نویسنده و حتی خواننده ی کتاب هست اگه بتونم نسخه اصلی و دست نخورده کتابا رو داشته باشم واقعا ممنونتون میشم

من این کتاب رو خوندم واقعا رمان متفاوتی بود. ممنون از سایت خوبتون

یکی از بهترین کتابایی که تا الان خوندم سمفونی مردگان بوده..این کتاب خیلی دلنشین و زیباست و ادمو جذب خودش میکنه…شاهکاره…

با سلام و تشکر از سایت بسیار خوبتون
من کتاب رو خوندم و خیلی لذت بردم.قلم نویسنده عالی بود تا جایی که چندین بار گریه کردم .اینها واقعا تو جامعه وجود داره رفتارهای اشتباه و طمع زیاد و … ولی به نظرم چند صفحه آخرش مقداری گیج کننده شد .متوجه نشدم که آیدین چی شد…
بازهم ممنونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.