انتشارات متخصصان

نشر نیلوفر

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

همراهان همیشگی ما در کافه‌بوک حتما می‌دانید که ما در اینجا توجه ویژه‌ای به رمان داریم و هرجا از کتاب صحبت می‌کنیم بارها و بارها از واژه‌های رمان خارجی و رمان ایرانی استفاده می‌کنیم. ما فکر می‌کنیم اگر رمان برترین نوع نوشتار ادبی نباشد بدون تردید جزء سه مورد اول است. به همین خاطر نیز نزدیک ۹۰ درصد از مطالب معرفی شده در کافه‌بوک رمان است. در هر مطلبی هم که پیرامون موضوعات کتاب منتشر می‌کنیم تا حد زیادی منظورمان رمان است. در این مطلب نیز قصد داریم به نشر نیلوفر که یکی از برترین ناشران کشور است، بپردازیم تا در راستای هدف کافه‌بوک – که کمک به شما در انتخاب کتاب خوب است – گام دیگری برداریم.

قبلاً در کافه‌بوک به معرفی نشر ماهی پرداختیم و جنبه‌های مختلف این نشر را بررسی کردیم. در این مطلب نیز با پیش گرفتن همان رویه به بررسی نشر نیلوفر می‌پردازیم و به عنوان یک خواننده به کارهای این نشر خوب نگاهیم خواهیم داشت.

نشر نیلوفر در سایت خود پیرامون اسم نیلوفر توضیحاتی ارائه داده است که اشاره به آن در اینجا خالی از لطف نیست:

نیلوفر آبی مهم‌ترین نشست در یوگاست. به طور کلی یکی از مهم‌ترین نماد‌ها در هند باستان و مبین رسیدن به روشنایی درونی به قول بودائیان (روشن شدگی) یا اشراق است. در یونان باستان نیلوفر را گیاه فراموشی (فراموشی ناشی از خلسه و رویابینی) می‌دانستند. نقوش آن در بناهای ایران باستان از جمله تخت جمشید دیده می‌شود. نقش نیلوفر در حجاری‌های طاق بستان (بغستان) هم حک شده است که ایزدمهر را پشت سر شاه نشان می‌دهد. شاه در این نقش، بر نیلوفر بزرگی ایستاده است. نیلوفر گیاهی است خودرو و بسیار سرسخت که به سرعت رشد می‌کند. چنان چه درختی یا تکیه گاهی بیابد از آن بالا میرود تا به خورشید نزدیک‌تر شود. گل‌های نیلوفر در تاریکی شب بسته می‌شوند و با دمیدن آفتاب می‌شکفند. نیلوفر آبی ریشه در گل و لای و کف مرداب دارد و خود را از اعماق تاریکی بالا می‌کشاند تا به روشنایی برسد.

انتشارات نیلوفر در سال ۱۳۵۶ تاسیس شد. تا کنون بیش از ۷۰۰ عنوان کتاب در حوزه‌های ادبیات داستانی، ادبیات نمایشی، نقد ادبی، فلسفه، شعر، اسطوره و دین منتشر کرده است. اما همان‌طور که اشاره شد، توجه ما و صحبت‌های ما پیرامون این نشر، بیشتر معطوف به رمان و ادبیات داستانی است.

به اعتقاد ما نشر نیلوفر یکی از قوی‌ترین‌ ناشران کشور در زمینه رمان خارجی است. این نشر اخیراً افت شدیدی داشته اما همچنان آنقدر قوی است که نمی‌توان نادیده‌اش گرفت. بدون تردید اگر کتاب‌های داخل کتابخانه یک عشق کتاب را ببینید، بیشترین تعداد کتاب‌ها مربوط به نشر نیلوفر خواهد بود.

تصور کنید رمان‌های جنگ و صلحآنا کارنیناشیاطینطبل حلبیژرمینال و چندین رمان دیگر با ترجمه سروش حبیبی، همگی از نشر نیلوفر روانه بازار شده شده است. در این بین شاهکارهای بی‌مانند دیگری هم وجود دارد که نشر نیلوفر تقدیم جامعه کتابخوان کرده است. شاهکارهای دیگری مانند خانواده تیبو – چهره مرد هنرمند در جوانی – ژان باروا و بازار خودفروشی نمونه‌های دیگر هستند که از نشر نیلوفر به چاپ رسیده‌اند.

همچنان می‌توانیم به کتاب‌های خوب این نشر مانند کتاب‌های کافکا، کامو، نجیب محفوظ، رومن گاری و دیگر نویسندگان بزرگ اشاره کنیم. لیست کتاب‌های خوب از نشر نیلوفر تمامی ندارد. این نشر آنقدر کتاب خوب دارد که برای همیشه در دل عاشقان کتاب جایی داشته باشد.

ما نیز در کافه‌بوک همواره کتاب‌های نشر نیلوفر را معرفی کرده‌ایم و برخی از مهم‌ترین کتاب‌های این نشر را نیز در لیست کتاب‌های پیشنهادی برای مطالعه قرار داده‌ایم. اما به راحتی می‌توان گفت نشر نیلوفر در زمینه‌های مختلف – نسبت به سایران ناشران – که در حد و اندازه این نشر باشند، ضعیف عمل می‌کند.

قبل از پرداختن به ضعف‌های نشر نیلوفر جا دارد از سایت جدید این نشر و مطالبی که منتشر می‌کند، صحبت کنیم. سایت جدید نشر نیلوفر سایت شیک و تمیزی است که کاربر به راحتی می‌تواند از آن استفاده کند. مقاله‌‌هایی که در سایت منتشر می‌شود هرچند پیش پا افتاده است اما گاهی ارزش مطالعه بالایی دارند. راه‌اندازی این سایت یک گام مثبت برای نشر نیلوفر محسوب می‌شود. ضمن اینکه این نشر در شبکه‌های اجتماعی نیز حضور فعالی دارد و شاید جالب باشد بدانید که از هشتگ نشر نیلوفر در اینستاگرام بیشتر از ۱۲۵۰۰ بار استفاده شده است.

اما مهم‌ترین نقد و نکته منفی درباره نشر نیلوفر در دو سه سال اخیر مربوط به طراحی جدید جلد کتاب‌های نشر است. تجدید چاپ کتاب‌های این نشر با طراحی جلدی همراه است که یک کلمه بیشتر برای توصیف آن وجود ندارد: فاجعه. جلدهای صورتی و گاهی بنفش که نسبت به طراحی یکدست و شکیل سفیدرنگ در چاپ‌های قدیمی بسیار زننده و نازیبا است. ترکیب رنگ‌های بد در کتاب‌های جدید این نشر مرزها را جابه‌جا کرده است!

در رابطه با ظاهر کتاب، شاید صحبت‌های کلیشه‌ای همیشه مطرح باشد که ظاهر اهمیت چندانی ندارد و مهم، محتوای کتاب است. در پاسخ هم باید گفت که اگر محتوای کتاب‌های نشر نیلوفر نبود، کسی حاضر نبود حتی یک جلد کتاب از این نشر تهیه کنید. زیبایی ظاهری و یکدست بودن طراحی جلد امروزه از ویژگی‌های مهم یک کتاب است. تقریباً در طول این دو سه سالی که جلدهای جدید نشر نیلوفر روانه بازار شده است، معدود افرادهایی وجود دارند که این طراحی جلد را قبول داشته و پذیرفته باشند. اگر در این باره نظری دارید حتما در قسمت کامنت برای ما بنویسید.

در انتشارات نیلوفر ترجمه‌های قدیمی هم وجود دارد که جایگاه ویژه‌ای دارند اما متاسفانه ویرایش این کتاب‌های – نسبت به سایر ناشران – صعیف است. کاغذ و چاپ کتاب‌های نشر نیلوفر، مخصوصا چاپ کتاب‌ها با جلد سخت، تعریف چندانی ندارد و شما به هیچ وجه احساس این را ندارید که یک کتاب خوب از یک نشر خوب در دست گرفته‌اید.


انتشارات نیلوفر از جمله ناشران قوی کشورمان است و اگر از افرادی هستید که محتوا برای شما اهمیت دارد می‌توانید کتاب‌های این نشر را با طراحی جلد فاجعه و صحافی ضعیف تهیه کنید و از محتوای خوب لذت ببرید. اما اگر در کنار محتوا به زیبایی ظاهری هم اهمیت می‌دهید ناشران دیگری وجود دارند که قوی‌تر کار می‌کنند.

درنهایت اینکه شاید بتوان گفت، نشر نیلوفر از ناشران قدیمی کشورمان است که تلاش زیادی می‌کند مطابق نیازهای روز تغییر کند اما متاسفانه موفق نبوده است. با این حال، به عنوان یک فرد کتابخوان شما همچنان می‌توانید بهترین کتاب‌ها را از نشر نیلوفر تهیه کنید. علاوه بر کتاب‌هایی که در بالا اشاره شد، از نشر نیلوفر می‌توان به کتاب‌های خوب دیگری هم اشاره کرد:

حال نوبت شما کاربران گرامی کافه‌بوک است که تجربیات خود را پیرامون انتشارات نیلوفر با ما در میان بگذارید. آیا با نشر نیلوفر برخورد داشته‌اید؟ چه نظری درباره کتاب‌های این ناشر دارید؟ لطفاً نظرات خود را در قسمت کامنت‌های همین صفحه با ما در میان بگذارید تا از تجربیات یکدیگر بهره ببریم. امیدواریم مسئولان نشر ماهی نیز نظرات شما را ببینند و از انتقادها و پیشنهادات شما جهت پیشرفت بیشتر استفاده کنند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 67
دوست نداشتم: 77
میانگین امتیازات: 0.87

چاپ کتاب

8 دیدگاه در “نشر نیلوفر

اراده و قصد دو مقوله مجزا هستند.لازم است اراده کنیم تا بتوانیم قصد کنیم

به نظر من طراحی جدید جلدها بسیار بهتر از قبل شده است. ولی در مورد صحافی و ویراستاری من هم موافقم که ایراداتی به نشر نیلوفر وارد است . ولی با این حال اصلا نمیشه از نشر نیلوفر گذشت . من وقتی به کتابخانه اکثر دوستای خودم سر میزنم ، تقریبا همشون بیشترین کتاب رو از نشر نیلوفر دارند ، خومم همینطور.

بله دوست عزیزکاملاحق باشماست،طراحی روی جلدکتاب یکی ازعوامل مهم جذب مشتری حساس و کتابخوان است،ولی من که نمیفهمم چرااین انتشاراتی تااین حدضعیف عمل میکنه وحتی حاضربه پاسخگویی خیل دوستدتارانش هم نیست؟!

برکت بده خدا بهشون جدیدا جنس ورق های کتابهاشون هم کاهی بی کیفیت شده پول خوب میگیرند جنس کتاب بد میدن دست کتابخون ها که البته به باقی ناشرهام سرایت کرده طراحی صورتیم جرفی ندارم بگم بجا نشر نیلوفر بهش میگن نشر صورتی و این خیلی بده

نظر من اینه که طراحی جلدش قشنگ ترم شده و تغییر خاصی نداشته. ولی به طراحی جلد نشر چشمه نمیرسه.
خب نشر چشمه هم که از همون اول که اسمش زاوش بود تا الان تو قیمت گذاری منصف نبوده و روز به روز داره بدتر میشه. کیفیت کاغذهاش هم افتضاحه و احتمالا موضوع طبیعت و…. بهونست.

سلام
طرح جلد های قدیمی بهتر بودند .
تمام کتب به ویراست جدید نیاز دارند .
سایت جدید خرید کتب رو راحت کرده .
کار با مترجمین بزرگ و قدیمی برای آثار جدید متوقف و صرفا به تجدید چاپ رمان های بزرگ بسنده کرده اند .

موافقم نشر نیلوفر واقعا کتابای خوبی رو چاپ کرده تو زمینه های متنوع اونم با مترجمای کاردرست. و البته یه نقطه ضعف خیلی مشهود هم داره که اونم همون طور که تو مقاله اشاره کردین طراحی جلد فوق العاده بد ( یعنی اصلا خلاقیتی در طرح جلد و رنگ بندی و ظاهر کتاب نیست و خب حداقل من یکی به عنوان کسی که یکی از دلایلی که به زندگی ادامه میده همین کتابا هستن ، اصلا خوشم نمیاد کتابایی با این نوع طرح جلد ضعیف که نشر نیلوفر چاپ می‌کنه تو کتابخونه ام داشته باشم) ولی اگه این موضوع رو فاکتور بگیریم ، واقعا نشر باکیفیتیه👌

پیشنهاد میکنم واسه نشر های دیگه هم از این مقالات کار کنید. من خودم نشر چشمه ، نشر نون ، نشر باژ و نشر ققنوس رو پیشنهاد میکنم برای ادامه:)

پ.ن : راستی ممنون بابت مقاله. خسته نباشید⁦♥️⁩:)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *