کتاب-اندرس-قاتل

اندرس قاتل و معنای هرآنچه هست

هزار و یک کتاب قبل از مرگ

سراج بوک

اندرس قاتل و معنای هرآنچه هست آخرین اثر یوناس یوناسون است که به فارسی ترجمه شده است. از میان آثار این نویسنده، کتاب دختری که پادشاه سوئد را نجات داد در کافه بوک معرفی و بررسی شده است.

پشت جلد این کتاب آمده است:

هیچ وقت برای دوباره و دوباره شروع کردن، دیر نیست.

نویسندۀ کتاب، یوناس یوناسون، که داستان‌ نویسی را سال هاست که آغاز کرده، خیلی زود به شهرت رسید. او را صاحبِ نوعی جدید از ادبیاتِ طنز می‌ دانند. شخصیت‌ های کتاب‌ های او به دور از تیرگی، خشکی و عبوسی معمول قهرمانان رمان‌ های اسکاندیناوی هستند.

داستان کتاب اندرس قاتل

ماجرای اصلی کتاب از یک هتل درجه سه و چهار در استکهلم شروع می شود، جایی که پر پرسون مسئول پذیرش آن است.

پر پرسون مهماندار، که پدربزرگ مرده اش میلیونری ورشکسته بود، به همراه زنی که به اجبار پدرش کشیش و سپس اخراج شده و اندرس قاتل، با راه اندازی و اجرای یک استراتژی غیرمعمول شغلی از راه پذیرش سفارشات خلافکارانه درآمد زیادی کسب می کنند.

در ادامه چون اندرس قاتل توبه می کند و برخی سفارش ها را انجام نداده، مجبور می شوند فرار کنند و به پیشنهاد کشیش برای در امان ماندن یک کلیسا خریده و اندرس قاتل را پیشوا می کنند. آن ها می خواهند از طریق کلیسا کسب درآمد کنند و…

در قسمت دیگری از پشت جلد کتاب آمده است:

اندرس قاتل و معنای هرآنچه هست رمانی طنزآلود است که به اندازه دیگر رمان پرفروش یوناسون، پیرمردی صدساله که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد، مخاطبش را به خنده وا می دارد.

درباره اندرس قاتل

می توان گفت موضوع اصلی این کتاب طنز، تمسخر کلیسا و آموزه های آن است. نویسنده با موضوعات و ماجراهای مختلف به کلیسا حمله می کند و از هر فرصتی برای بیان یک جمله طنز استفاده می کند.


متن کتاب روان است و طنز به کار بده شده ملایم است، همچنین مترجم، کار ترجمه را خوب انجام داده است. اما لازم است اشاره کنم که باید در خواندن این کتاب صبور باشید و به نویسنده اجازه بدهید که داستان را شکل دهد. کتاب اندرس قاتل به مرور بهتر و بهتر می شود و می توان از خواندن آن رضایت داشت.


اگر با قلم یوناس یوناسون آشنایی دارید و از کتاب های قبلی نویسنده لذت برده اید، و یا اگر این سبک از رمان های طنز را می پسندید، این کتاب نیز می تواند برای شما جالب باشد.


من به شخصه هرگز نتوانستم با این نوع کتاب های طنز ارتباط برقرار کنم. طنز های که سعی می کند با خوش زبانی، موضوعی را به تمسخر بگیرد و سعی کند مخاطب را روده بر کند. اما این کتاب بد نبود. می توانستم قلم نویسنده را تحمل کنم و در بعضی موارد از آن لذت ببرم.

پیشنهاد می کنم اگر علاقه مند به خواندن کتاب های طنز هستید این کتاب را هم در گوشه ذهن خود برای خواندن در نظر بگیرید.

قسمت هایی از متن کتاب اندرس قاتل

بهش درباره پدربزرگش گفت که میلیون ها کرونش را به باد داد و پدرش که بقیه اش را راهی توالت کرد. درباره مادرش هم، که به تیر عشق بانکداری ایسلندی گرفتار شده و کشور را ترک کرده بود. اینکه خودش در شانزده سالگی از فاحشه خانه سر درآورده بود و اینکه اخیرا به عنوان مهماندار در هتلی کار می کرد که فاحشه خانه به آن تبدیل شده بود.

راه انداختن کلیسا به سادگی خریداری یک ملک و بعد هم باز کردن قفلش نیست. آن هم در سوئد. مردم کشوری که بیشتر از دویست سال است در جنگ نبوده، کلی وقت دارند که برای هر چیزی قوانینی با طبیعتی صلح آمیز وضع کنند. مثلا برای کسی که وحی الهی را تجربه کرده و می خواهد آن را به سبک و سیاقی مرتب و منظم با دیگران در میان بگذارد، قیودی واضح و روشن وجود دارد.

ایده های کشیش یکی از یکی ناامیدکننده تر بود. مثل استفاده همزمان خدا و مسیح، با ساینتولوژی. دمی شامل یک روش توانبخشی معنوی بود که تقریبا برای درست کردن هرچیزی به کار می آمد. اتفاقا از آن دست نقشه ها بود که آدم می تواند حسابی ازش پول به جیب بزند. در ازای یک هزار کرون افکار شما را آزاد خواهیم کرد. در ازای پنج هزار کرون به جای شما فکر خواهیم کرد. چیزی در همین مایه ها.

اندرس قاتل ماموریتش این بود که درباره سخاوت، سخاوت و سخاوت حرف بزند و پشت بندش، یک کمی از مسیح بگوید و باز هم سخاوت. باقی عبارات این را شامل می شدند که بخشیدن شایسته تر است تا ستاندن، اینکه بهشت در انتظار آن کسی است که کیف پولش را داخل ظرف اعانات خالی کند و اینکه ورود آن کس که سر کیسه را شل نمی کند به همان بهشت قدغن است.

مشخصات کتاب

  • کتاب اندرس قاتل و معنای هرآنچه هست
  • نویسنده: یوناس یوناسون
  • ترجمه: میلاد شالیکاریان
  • انتشارات: چترنگ
  • تعداد صفحات: ۳۹۲
  • قیمت چاپ اول: ۳۰۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد این کتاب چیست؟


از جمله کتاب های نشر چترنگ:

کتاب سیر عشق          جاهای تاریک          اتاق قرمز          شکار و تاریکی          مارمولک سیاه